17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - YAVUZ ATAÇ
TÜRK TURİZMİNİN ALGORİTMASI

 

Gerçi tam olarak ne söylemek istediği anlaşılmadı ama turizmde kriz bize şunu öğretti diye başlayarak, “artık kimse yumurtaları aynı sepete koymayacak” dedi. Kafasını öne eğdi mi hatırlamıyorum fakat yüzünde bir tebessüm bana bakıyordu. “Doğrudur” dedim.
 
Antalya’nın ocak-ekim verilerini 2015 yılı ile karşılaştırınca ortaya şu çıkıyor. İsveç, Norveç, Finlandiya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Belçika ve Hollanda pazarlarında oluşan kayıplarımızı Rusya’dan yapmış olduğumuz artış ile kapatmışız..
 
Bunun üzerine kafasının karıştığını söyleyen yanımdaki arkadaş, “Nasıl yani?” diye sordu. Öyle kafa karıştıracak bir durum olmadığını söyledim. Çünkü bizim turizmin farklı bir algoritması var.
 
Geçenlerde bir kanaat önderimiz, ülkemize gelen turistlerden elde edilen kişi başı turizm gelirlerinin TÜİK’in hesapladığı şekilde düşük olmadığını. Şayet Yunanistan, Bulgaristan ve Gürcistan gibi ülkelerden giriş yapan 5 milyon kişiyi turist olarak hesaplamaz isek. Kişi başına yapılan harcama 750 dolardan 911 dolara yükseleceğini açıkladı.
 
Bunun üzerine fenomen bir turizm duayenimiz. Irak ile Suriyeli ziyaretçi girişlerinin bu hesaplamaya mutlaka eklenmesi gerekir diyerek. Aşağı yukarı 2 milyona yaklaşan Irak ve Suriyeli girişler eğer dahil edilmeseydi. Turistlerin kişi başına yaptıkları harcama miktarı 911 dolardan 1062 dolara yükselir diye söyledi.
 
Ancak bu iki beyefendiye Türkiye’ye giriş yapan çifte pasaportlu vatandaşlarımızı unutmuş olduklarını hatırlatmak istiyorum. Eğer onları da turist olarak saymazlarsa, İspanya’nın ziyaretçi başına yakalamış olduğu harcama miktarı olan 1.214 doları bile geçeriz.
 
Ama şimdiden şunu söylemiş olayım. Nitelikli turistlere yönelerek, gelirleri artıracak yeni projeler geliştirmemiz lazım diye yola çıkmış olan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy’un böyle bir algoritmaya sıcak bakacağını hiç sanmıyorum.
 
Ama çorbada senin de tuzun olsun diyorsanız. Turizmin diğer çeşitlerine yönlenmemiz gerekir diye söylerim. Hatta oluşturulan Turizm Tanıtma Fonu bütçesinin tamamı bu doğrultuda kullanılması gerekir.
 
Uçaklara verilen yakıt desteği ile her şey dahil otellerde yoğunlaşan, Türkiye sevdalısı düşük bütçeli turistler ile Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Irak ve Suriye’den gelen ziyaretçiler bize sadece sayısal açıdan rekorlar kazandırır.
 
Zaten tablonun diğer tarafının çok farklı olduğunu söyleyen turist rehberi bir arkadaşım. Anadolu Kültür turları için ülkemize gelen Avrupalı turist sayısının 90’lı yıllarının bile altında olduğunu söylüyor.
 
Kültür ve doğa turizmini yıllardır sadece tarihi ve arkeolojik değerler üzerine kuran bir tanıtım zihniyetten daha ne bekliyoruz? Galiba bunların akıl hocaları tarihi ve arkeolojik alanlarınız yoksa kültür ve doğa turizmi yapamazsınız diyor?..
 
Neyse. Dünyanın önde gelen ülkelerindeki turizm sektör temsilcileri yapay zeka teknolojisi, Blockchain uygulaması gibi kavramlardan söz ederken. Bizler hala turizmin algoritmasını çözmeye çalışıyoruz.
 

24-12-2018 15:24
Önceki Yazıları
SARAYDAN KIZ KAÇIRMA HİKAYESİ
10-02-2019 21:30 | 2 Yorum | Yorumlar
TURİZMDE SORUN SADECE FİYAT MI ?
02-03-2018 18:02 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar