17.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
TÜRSAB 2018 ( 2)
Önceki yazıya demokrasi ile başlamıştık, sürdürelim..
 
Demokrasilerde; diğerleri gibi “mesleki kuralları” belirlemeyi amaçlayan yasa taslakları da; farklı çıkar gruplarının üzerinde  uzlaştıkları, genel çerçeveyi belirleyen metinler olmak zorundadırlar. 
 
Geçmişte de benzer uygulama şimdi üst yönetimde bulunan bir arkadaşımızın öncülüğünde sürdürüldüğü ve istenilen sonuç alınamadığı için burada yinelememizde sakınca yok.  “Yönetim yetkisi nasıl olsa elimizde,  fazla tartışmadan istediklerimizi gerçekleştiririz” düşüncesi, çözmek bir yana sorunları derinleştirmenin dışında sonuç vermez.
 
Aslında sorunun özü; -belki - ülkede sayısal devrim yapmaya en uygun sektör konumundaki seyahat acenteliğini, meslek örgütü TÜRSAB öncülüğünde bu alanda yeterince yapılandırmamaktır. Bu konuda önceki yönetimin kusurlu olduğu gerçeği, 9 Aylık görev süresince konuyla ilgilenmeyen şimdiki yönetimi aklamaya yetmez.
 
Örneğin şu anda TÜRSAB’ın bünyesinde,  ürün hazırlanmasında üyelerinin başvurabilecekleri bir bilgi bankası veya en azından “veri tabanı” yoktur. Olmayışı bir yana; yönetim sektörü doğru olmayan bilgilerle dünyadaki gelişmelere kapatma telaşı içindedir.
 
Uluslararası rezervasyon ağlarına karşı, sözde vergi kaybı nedeniyle başlatılan mücadelede önce karşı olduğunu açıklayan, ancak Bakanın tutumu üzerine görüş değiştirdiği izlenimi veren TÜRSAB yönetimi, güvensizlik yaratmıştır, diyebiliriz.
 
Bu tür girişimlerle rekabet etmenin yolu, bilgiyi (information) toplayarak, üyelerinin hizmetlerine sunan bir veri tabanını oluşturmaktan geçer. Yasaklayıcı yaklaşımlar; iç pazar potansiyelini ele geçirmek için  çalışan bazı kuruluşları bir süreliğine ayakta tutsa bile, son  tahlilde onların gelişmelerini de engeller.
 
Üstelik porföylerine Türkiye’yi katmak isteyen şirketlere “digital kapitülasyon” peşinde oldukları suçlamasını yöneltmek, aynı alanda rakip bir şirkete sahip olduğunu, Kültür ve Turizm Bakanlığının web sitesindeki özgeçmişine çekinmeden yazan Sayın Bakan açısından da büyük bir talihsizliktir.  
 
TÜRSAB Yönetimi bu ortamda sorunları tartışmadan, üyelerini aydınlatmadan yeni bir yasa taslağı önerirse, kuşkusuz ağır bir hata yapmış olur.
 
Dünyada gelişmiş ekonomiler dahil, digital devrimin de etkisiyle seyahat acentelerinin sayılarının azaldığı bir süreçte, TÜRSAB’a düşen üyelerinin kolaylıkla erişebilecekleri, iş potansiyelleri ölçüsünde uygun fiyatlar alabilecekleri bir  portalı hızla hayata geçirmektir. 
 
TÜRSAB Yönetimi bu soyut digital kapitülasyon suçlaması karşısında daha fazla sessiz kalırsa, Sayın Bakanın da yer aldığı bir haksız rekabet zorlamasının parçası olmaktan kurtulamaz.
 
Özellikle son günlerde sözü edilen Tur Operatörü-Seyahat Acentesi ayırımında, kayırmacılığa yol açacak biçimde, pazar payları çok yüksek bir kaç işletmenin üstünlük sağlayacakları bir modelin hayata geçirilmesi, TÜRSAB Yönetimini üyeleri karşısında çok zor duruma düşürebilir.
 
Rekabet Yasasına aykırı ölçülerde pazar payına ulaşmış, bu üstünlüğü tüketici ve rakiplerinin çıkarlarına aykırı biçimde kullanan bazı kuruluşları denetlemek, haksız rekabetin önlenmesine ilişkin yasalar çerçevesinde işlem yapılmasını istemek, yönetimin önde gelen görevlerindendir. Kuşkusuz bu tür uygulamalar; işletmelerin sahiplerine değil, objektiflik ilkelerine göre yürütülür.
 
Seyahat acenteliğinin güçlenmesi amacıyla TÜRSAB Yönetimin  asıl yapması gereken uygulama; hizmet kalite ve standartlarını sürekli denetleyerek, üyelerinin kurumsallaşmasını güçlendirmektir.
 
Geçmişte üye sayılarını arttırma amaçlı denetimsizlik ve standartlara uygunluğu gözetmemenin bedeli, kıyı bandında sokaklarda çığırtkanlar eliyle günlük tur satan, çoğu kayıt dışı ve yetersiz hizmet üreten, küçük çaplı, sözde seyahat acentelerinin kültür ve çevre turlarını ucuzlatması olmuştur.
 
TÜRSAB Yönetimi  bir meslek kuruluşu olarak, üyelerinin güçlenmesine ilişkin görüşler ve dünyadaki gelişmelere ters düşmeyecek bir yapılanma modelini tartışmaya açarak hayata geçirmek zorundadır. 
 
Yasal düzenleme; bir kaç kişinin -bugün bulundukları makamlar ne olursa olsun-, kapalı kapılar ardında verecekleri kararlara bırakılamayacak kadar önemlidir.
 
Unutmayalım, Turizm Sektörü Sayın Bakanlardan, TÜRSAB da seçilmiş Başkanlarından daha büyüktür.
 
Yeni yılınız kutlu olsun.
 

31-12-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar