22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Seha Aksü
IF I WERE SYRIAN

 

 
Şimdi ben bunca yıllık tecrübeli bir turizm işletmecisi olarak Şam’a gitsem ve orada Suriye vatandaşı olsam.  Sonra biraz tehlikeli de olsa Halep, İdlip üzerinden Türkiye’ye girsem. Sonrada bir otel veya restoran işletmeciliği yapmaya başlasam…
 
Mesela deduk!
 
Yılbaşı gecesi Taksim meydanında Suriye bayrağı dalgalandığına ve Taksimde bulunan insanların çoğu Suriyeli olduğuna göre konuyu turizm açısından da değerlendirmek gerekmektedir.
 
Suriyeli insanların ne hüviyetle ülkemizde bulunduğu meçhul.
 
Mülteci mi? Sığınmacı mı? Göçmen mi?
 
Yine İngilizce soralım: Are they immigrant or refugee or asyl ?
 
Ülkemizde az bilinen ya da karıştırılan önemli bir konu da mülteci, sığınmacı ve göçmen, kaçak göçmeni tanımlayan kavramlardır. 
 
Mülteci nedir, kimdir?
 
Mülteci diye tanımlanan kişi; ülkesinde ırk, din, sosyal konum, siyasal düşünce ya da ulusal kimliği nedeniyle kendisini baskı altında hissederek kendi devletine olan güvenini kaybeden, kendi devletinin ona tarafsız davranmayacağını düşüncesi ile ülkesini terk edip, başka bir ülkeye sığınma talebinde bulunan ve bu talebi o ülke tarafından 'kabul' edilen kişidir.
 
Sığınmacı nedir, kimdir?
 
Sığınmacı ise; Yukarıdaki nedenlerden dolayı ülkesini terk eden ve henüz sığınma talebi, kaçtığı ülkenin yetkilileri tarafından 'soruşturma' safhasında olan kişidir. İskân Kanunu Madde3/3'e göre "Türkiye'de yerleşmek maksadıyla olmayıp bir zaruret ilcasıyla muvakkat oturmak üzere sığınanlara sığınmacı denir".
 
Göçmen nedir kimdir?
 
Göçmen; mülteci tanımında bulunan nedenlerin dışında, çoğu zaman ekonomik gerekçelerle, ülkesini gönüllü olarak terk ederek başka bir ülkeye, o ülke yetkililerinin bilgi ve izni ile yerleşen kişidir.
 
Kaçak göçmen nedir, kimdir?
 
Kaçak göçmen; gittikleri ülkenin otoritelerine kendilerini bildirmeden veya iznini almadan o ülkede yaşayanlardır. 
 
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 20 Aralık 2018 tarihi itibarıyla Türkiye’deki biyometrik verileriyle kayıt altına alınan Suriyeli mülteci sayısını açıkladı. Açıklamaya göre Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli sayısı bir önceki aya göre 24 bin 392 kişi artarak toplam 3 milyon 618 bin 624 kişi oldu. Bu kişilerin 1 milyon 963 bin 553’ü erkeklerden, 1 milyon 655 bin 71’i ise kadınlardan oluşuyor. Erkeklerin sayısı geçen aya göre 13 bin 371 kişi, kadınların sayısı ise geçen aya göre 11 bin 21 kişi arttı.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 15 Kasım 2018 tarihinde yapılan açıklamaya göre Türkiye’de çalışma izni verilen Suriyeli sayısının 32 bin 199 kişi olduğunu açıkladı.
 
3.618.624 – 32.199 = 3.586.425 kişi ne yer ne içer? Nasıl geçinir? Nerede ve nasıl çalışır? Kimin nafakasına mani olur?
 
Yukarıdaki kavramdan yola çıkarak kaçak göçmenler bu sayıya dâhil değil. Nerede oldukları ve ne yaptıkları belli değil. Bir takım tahminlere göre de (tahminden ileri tespit etmek imkânsız) kaçak göçmenlerin (!) sayısı da 1.500.000 civarında.
 
2013 yılında ise Türkiye iltica hukukuna ilişkin en önemli yasal düzenleme olan 6458 sayılı “yabancılar ve uluslararası koruma kanunu” kabul edildi. Bu kanunla “geçici koruma” adı altında farklı bir hukuki statü oluşturuldu:
 
Yani “ülkesinden ayrılmaya zorlanmış, ayrıldığı ülkeye geri dönemeyen, acil ve geçici koruma bulmak amacıyla kitlesel olarak sınırlarımıza gelen veya sınırlarımızı geçen yabancılara geçici koruma sağlanabilir” dendi.
 
Lütfen dikkat!  “ülkesinden ayrılmaya zorlanmış, ayrıldığı ülkeye geri dönemeyen” deniliyor. Bayramda seyranda tekrar geldiği ülkeye geri gider, sonrada elini kolunu sallayarak geri döner deniyor!
 
Şimdi gelelim kendi konumuza…
 
Turistik bölgelerimizde hizmet personeline nereli olduğunu sorduğumda, gelen cevap ağırlıkla güneydoğu Anadolu bölgemizden gelen vatandaşım gençler idi. O bölgelerde işsizlik daha büyük bir sorun olduğundan batıya geliyor. Bu sebepten dolayı daha kısıtlı şartlarda çalışmayı kabul ediyor idiler. Aynı şekilde işyeri açan aynı yöreden gelen vatandaşlarım zor da olsa işi götürmeye çalışıyor idiler.
 
Sorum şu:
 
xTürkiye’nin kültür merkezlerinden İstanbul İstiklal Caddesi ve Aksaray’da ve de Türkiye’nin diğer illerinde resmi (!) gibi kaçak işyeri açan ve kaçak olarak çalışan kişiler neden bu işi turistik bölgelerde yapmasın?  Neden otel işletmeciliği yapmasın? Neden pansiyon açmasın? Neden restoran açmasın? Neden plaj büfesi işletmesin? Neden turistik taşımacılık yapmasın? Neden taksicilik yapmasın? Hijyen konusunda niye özenli davransın?
 
Bakınız. İstanbul’da ki Suriyeli restoranlar!  Sırtlarında yumurta küfesi yok ki!
 
Sorunun cevabı bende yok!
 
 

02-01-2019 10:17

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar