22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - KAYHAN TANER ÖZEN
1 Yorum | Yorumlar
2019 TURİZM SEZONUNA DIŞ POLİTİKANIN ETKİLERİ
 
2018 Dünya ve Türk Turizminin büyüdüğü yıllar oldu. Özellikle Dünya Uluslararası Turizmi, bu alanın istatistiklerini de tutan, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünü (UNWTO) de şaşırtacak derecede hızlı büyüyor.
 
Henüz 2018 rakamlarına ulaşmadık ama 2017 yılında yakalanan Dünya uluslararası turist sayısındaki %7 ve gelirlerdeki %5’lik büyümenin 2018 yılında da sürmemesi için neden yok gibi gözüküyor. (Bu arada UNWTO’nun uzun süreli tahmini %3.8 büyüme yönünde olmuştu.)
 
Türk incoming turizmi de bu süreci iyi değerlendirmiş ve yakalan büyüme ile Dünya ilk onuna 8. sıradan tekrar girmiştir. Pik sezon olan 2014 de 6. sırada olduğumuzu düşünürsek, Türk Turizminin hala yaralarını sarmakta olduğunu görürüz.
 
2014 de yaşadığımız Rus uçağının düşürülmesi olayı sonrasında Rus Dış Politikası tepkisini turizm üzerinden koymuş ve Türkiye’ye karşı başlattığı turist göndermeme kararı ile gelen turist sayısını 4,250 Binden 200 Binli rakamlara düşürmüştür. Türk Turizminin ikinci büyük pazarı neredeyse sıfırlanmıştır.
 
Suriye iç savaşı kaynaklı sorunların Türk Turizmine etkisi sadece bu olay değildir.
 
Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iyi olduğu dönemde Türkiye’ye yıllık 1,2 Milyona kadar turist gelmiş ve Mersin’e kadar olan komşu bölgelere ekonomik aktivite katmışlardır. Suriye’de iç savaşın başlaması bu pazarı silse de Türk Turizmi geniş potansiyeli ile alternatif pazarlardan kaybını karşılamıştır. 
 
Fakat 2016 yılında Kuzey Batı Avrupa ile Türkiye arasında yaşanan, bir kısmı Suriye kaynaklı, uluslararası politikadaki uyuşmazlıklar bu kez bu ülkelerin kamuoyunda yankı bulmuş ve Türk Turizminin ana pazarı olan Almanya, Hollanda, İngiltere ve İskandinav ülkelerinden gelen turist sayılarında ciddi düşüşler yaşanmıştır. Bu süreç kısmen 2017, asıl olarak 2018 yılında restore edilmiş ve uluslararası turizmde beklenen büyüme yakalanmıştır.
 
2019 sezonunun Türk Turizminde büyümenin devam edeceği bir yıl olması beklenmektedir. Veriler 2019’un incoming turist sayısı ve kişi başı turist geliri rakamında büyümenin olacağını göstermektedir. Sezon için kötü sürpriz ise yine Suriye kaynaklı uluslararası politika gelişmelerinin turizme olumsuz etkilerinden gelebilir.
 
ABD apar topar Suriye’den ayrılma kararı alarak burada IŞİD’ karşı sürdürülen mücadeleyi de Türkiye’ye havale ettiğini açıkladı.
 
Bu gelişme Türk Dış Politikası açısından ABD desteği ile bölgede kurulmak istenen Kürt devleti sürecinin kesintiye uğradığı ve artık Türkiye’ye daha az tehdit oluşturacağı anlamına gelmektedir ve iyidir. Türk dış politikasının bir ayağında turizmi etkileyecek çatışma riski azalmıştır.
 
Öte yandan Türk Ordusunun IŞİD ve diğer terörist gruplarına karşı yürüteceği operasyonların Türk Turizmine etkileri ne olacaktır?
 
Suriye Devletinin tutumu, Rusya ile ilişkilerde yaşanabilecek çatışmalar ve Batı Dünyasının gelişmelere vereceği tepkiler olmak üzere birçok belirsizlikler ortaya çıkacaktır.
 
Yaşanacak askeri çatışmalar sonucunda çıkacak haberler, yorumlar ve diğer devletlerin tepkileri Türk turizminde beklenmedik yavaşlamalara sebep olabilir. 
 
Suriye kaynaklı ortaya çıkacak ve incoming turizmini etkileyecek bu tehdide karşılık güçlü bir tanıtım, propaganda faaliyetinin şimdiden planlanıp özenle yürütülmesi Türk Turizminin yakaladığı büyümeyi sürdürmesi için büyük önem arz etmektedir.
 
Türk Uluslararası Turizminin güçlü yanı pazar çeşitliliğidir.
 
Bir pazarda ortaya çıkabilecek sorun birbirine benzemeyen diğer pazarlardan gelen talep ile çözülebilmektedir. Batı Avrupa pazarını etkileyen sorunlar (demokratik ve insan hakları alanında yaratılan algılar) Rus pazarını etkilememektedir. Rus pazarını etkileyen unsurlar da Batı Pazarı için önemsiz olmaktadır. (Kurların değişmesi, petrol fiyatının düşmesi gibi ekonomik unsurlar).
 
Ayrıca Türk turizmi için büyüyen başka pazarlarda vardır.
 
Kuzey Afrika’dan, Orta Asya’ya, Arap ülkelerinden, Çin’e birçok alternatif pazar Türk incoming turizmine hizmet etmektedir. Yine de ticarette esas olan elindeki pazarı kaybetmemektir.
 
Türk Turizmi geçmişte bölgesel çatışmalara ve savaşlara karşı iyi bir sınav vermiştir. Düşüşler yaşamış ama deyim yerindeyse nakavt olmamıştır.
 
Bunu coğrafi konumuna ve doğal güzelliklerine borçludur. Turizmde ve ticarette avantajı olan coğrafi konumu dış politikada aynı avantajı Türkiye’ye sağlamamaktadır.
 
Türkiye uluslararası politika açısından zor bir coğrafi bölgede yer almaktadır. Doğudan Batıya uzanan Dünya’daki tek yarım ada üzerinde olmasından dolayı doğu ile batı arasında doğal bir köprüdür. Halklar gelip geçer ve çatışmalar da kaçınılmaz olur.
 
Etrafında yer alan 15 kadar komşusu çatışmalar içindedir. Irak ile İran Şatt-ül-Arap Su Yolu için dış güçlerin de kışkırtması ile 10 yıldan fazla savaşmışlardır. Irak’a bu savaş yetmemiş olacak ki Kuveyt’i işgal etmiş, Irak’ı İran’a karşı destekleyenler bu kez Irak’ı işgal etmişlerdir.
 
Azerbaycan ile Ermenistan Dağlık Karabağ için savaş halindedir. Gürcistan Rusya ile sorun yaşamıştır. Rusya ile Ukrayna Kırım yüzünden çatışma halindedir. Bulgaristan Türkiye ile Soydaşlar krizini çıkarmıştır. Eski Yugoslavya’da yaşananlar insanlık ayıbıdır. Yunanistan emperyalist hayalleri nedeniyle NATO’dan savunma ortağı oldukları Türkiye’yi düşman olarak görmektedir,
 
Kıbrıs yine Rumların emperyalist beklentileri ile iç çatışmalara girmiş ve ada ikiye ayrılmıştır. İsrail ve çevresi başlı başına 100 yıllık bir sorunlar yumağı olmuştur. Bugün de Suriye iç savaşı tüm bölgeyi huzursuz etmektedir.
 
Bölgeye barışı getirmek ise kısa vadede pek mümkün gözükmemektedir. Uluslararası politikanın ağır toplarının coğrafyamızda değişik hesapları vardır ve çatışmaları da körüklemektedirler. Türk Dış Politikasının karar vericilerinin işleri her devletinkinden daha zor gözükmektedir.
 
Türkiye bu savaş ve çatışmalar ortamında uluslararası turizm liginde 6. sıraya kadar yükselmiştir. Şimdi hedef ilk beşe girmektir.
Kitle turizminin en sevmediği şey savaşlardır.
 
Terörizm istenmeyen ama artık anlaşılabilir bir durum haline gelmiştir.
 
Yine de bir turizm ülkesinin çatışmalardan uzak, barış ve huzur ülkesi olması o ülkenin turizminin en güçlü yanıdır. 2019 sezonunun beklentilerin üzerinde bir büyüme ile sonuçlanmasını diliyoruz.
 
 
 
 
 

04-01-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
07-01-2019 21:08
Dış politikanın turizme etkisi
çok güzel bır konu ama ben katılıyorum 6 sırada bıtırmek başarıdır tabiki ama Rusya ıran a fazla güvenmek hata olur alternatif yaz operasyonları olmalı çünkü ukranıa Rusya arasındaki olası bir savaş bizi çok etkiler iran olayıda aynı şekilde USA nın bır operasyon unda iranlı gelmez
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar