27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - SEHA AKSÜ

 

Bir varmış, bir yokmuş.
 
Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, deve tellal iken, horoz berber iken, ben dedemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken dedemin bir çiftliği varmış.
 
Dedem bu çiftliği çok zorluklarla kurmuş. Kıtlık yılları imiş. Üstelik daha evvelden onunda dedesinin sahip olduğu bu arazi, büyük dedenin hovardalıkları yüzünden başkalarının eline geçmiş.
 
Çiftliğin bütün mallarına onlar sahip olmuşlar ve dedemlere ancak ölmeyecek kadar bir şey bırakmışlar. Kendi dedesinin ve babasının bu vurdumduymazlığına katlanamayan dedem, bir komşusundan aldığı yardım ile de bu yabancılara karşı direnmiş ve çiftliğini biraz toprak kaybederek de olsa tekrar geri almış.
 
Bu çiftlikte bütün aile gül gibi geçinip giderlermiş.
 
Dedem hep “Aile içinde iyi geçinin, komşularla iyi geçinin” dermiş. Çok iyi, çok çalışkan, çok mert ve çok güvenilir ve misafirperverlermiş. 
 
Dedem kısa zamanda çiftliği meyve bahçeleri ve sebze bostanları ile donatmış. İnekler, koyunlar almış.
 
Dokuma tezgâhı kurmuş. Değirmen yapmış. Velhasıl elinden ne geliyor ise yapmış ve ölünceye kadar da çiftliğin sınırlarının dışına çıkmamış.
 
Çiftliği çevreleyen çitlerin ötesindeki komşular ile de araları çok iyi imiş. Komşular hem misafirliğe gelir, hem de ürettikleri meyve, sebze gibi yiyecek maddelerini ve diğer ürettiklerini takas ederlermiş. 
 
Dedem ölünce çiftliği yöneticileri en büyüğünden başlayarak amcamlarım olmuş. Onlarda elinden geleni yapmaya çalışmış. Sonra sırası ile amcalarım. Amcalarımın zamanında misafirlerin sayısı artmış.
 
Zaman zaman amcalarım yönetimine çiftliğin korucuları karışmaya çalışmışsa da, amcalarım tekrar yönetimlerini sürdürmüşler. Denize girmeye, dinlenmeye bir sürü insan gelmiş. Bir amcamdan öteki amcama devir edile edile bu güne gelmişiz. 
 
Her şey güllük gülistanlık gider iken son amcamla babam kavga etmeye başlamışlar. 
 
Yengelerim boş durur mu? Onlarda girmiş kavgaya. E, biz çocukların nesi eksik? Biz de balıklama dalmışız. Bu kargaşa o kadar büyümüş ki komşu çiftliklere de sıçramış. 
 
Zaten komşu çiftlikler ve oradaki ailelerin durumu bizim kadar rahat değilmiş.
 
Onların amcaları daha despot ve disiplinli imişler. Her ne hal ise zamanla bizim çiftlik ve çevresi kavgaların yaşandığı bir yer halini almış. Komşular bize, biz onlara. Sonradan bakmışız ki eskiden gelip eğlenen misafirlerin hiç biri gelmiyor. Meyveler dallarında kaldı. Sahiller bom boş. 
 
Amcam kuzenimi çağırıp ona bir miktar para vermiş!
 
Git demiş bu parayla o misafirleri tekrar geri getirmeye çalış. Hatta yeni misafirler bul.  Eskisinden daha ucuza gezebileceklerini, dinlenebileceklerini yiyip, içebileceklerini güzel güzel anlat. Onlara hediyeler al, güzel resimler göster.
 
Kuzenim de amcamdan aldığı paranın yanında orada çiftçinin, meyvecinin, değirmencinin ürettiği değerden de yüzde bir alırsak bu işi daha iyi yaparız diye düşünmüş. Amcamın verdiği para küçük kupürlerde olduğundan, çok gibi görünüyormuş ama böyle bir iş için yetmezmiş. Ahalinin yapacağı salma da pek dişe dokunacak bir şey olmazmış.
 
Eski misafirlerin gelmemeleri bir tarafa bu eski misafirler, yeni gelecek misafirleri de bizim kargaşamız hakkında bilgilendiriyormuş. Anlattıklarına göre çiftliğin çitlerinin orada hala komşular ile kavgalar sürüyor ve bir türlü barışmıyormuşuz. Hatta biz meddahları, çalgıcıları, tellalları hatta ulakları bile cezalandırıyormuşuz. Bu durumdan da misafirler bu zanaatkârların beynelmilel loncaları vasıtası ile haberdar oluyormuş.
 
Ağızları torba değil ki büzesin! 
 
Bu ailenin bir ferdi olarak âcizane olarak ben derim ki, eski misafirlerin çiftliğimize geri dönmesi ve yeni misafirlerin gelmesini istiyor isek; durumu önce sakinleştirmemiz gerekli. 
 
Kavganın kötü bir şey olduğunu anlayıp, barışmamız. 
 
Meddahlara, çalgıcılara, tellallara, ulaklara karşı daha hoş görülü olmamız ve bunu zaman içinde herkes tarafından algılanmasını beklememiz gerekir. Belki o meddahları, çalgıcıları, tellalları, ulakları misafirlere göndererek sempatimizi arttırabiliriz. 
 
İnşallah böylelikle eski misafirler geri döneceği gibi, yeni misafirler de gelir.
 
Ne demişti büyük dede: “Aile içinde iyi geçinin, komşularla iyi geçinin”. Bazıları bunu
 
“Yurtta sulh, cihanda sulh” yani “Yurtta barış, dünyada barış” diye de yazıyor.
 

22-01-2019 15:33
Önceki Yazıları
KARA TREN
25-02-2019 13:42 | Yorumlar
HERŞEY DÂHİL, ALKOL HARİÇ
14-01-2019 13:11 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar