27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - YAVUZ ATAÇ
2 Yorum | Yorumlar
SARAYDAN KIZ KAÇIRMA HİKAYESİ

 

 
 
Geçen hafta Karaköy rıhtımı arkasındaki Fransız geçidi içinde altı kişilik bir Alman grubuna rastladım. Belliki otellerine giriş yaptıktan sonra soluğu burada almışlar. Masalarında şehir haritası, rehber kitap ve kırmızı şarap eşliğinde Istanbul programlarını gözden geçiriyorlar.
 
“En azından hava açısından çok şanlısınız” dedim. Çünkü bir gün öncesine kadar kapkaranlık, buz gibi soğuk olan Istanbul’un, bu sabahtan itibaren baharı müjdeleyen bir havası vardı. Ama Topkapı Sarayı, Arkeoloji ve Kariye müzelerini ziyaret etmeleri konusunda o kadar şanslı olmadıklarını söyledim.
 
Hatta bu ziyaretlerini başka bir bahara ertelemelerini tavsiye ettim. İçlerinden birisinin niçin diye sormasını beklemeden. Çünkü bu müzelerin önemli birçok bölümleri ziyarete kapalı dedim. 
 
Yan masada, şehir turundan henüz dönmüş olduğunu söyleyen genç bir turist rehberi “Doğru söylüyor” diyerek. Topkapı Sarayı müzesinin şu bölümleri kapalı. Arkeoloji müzesinin bilmem ne bölümleri kapalı. Kariye Müzesinin falan bölümleri yine aynı şekilde bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle kapalı. Hatta geçen hafta bir turist grubunun bunları önceden anlatmış olmasına rağmen mutsuz ayrıldığını söyledi.
 
Bunun üzerine İstanbul Modern Müzesinin durumunu sordum. Türkiye'nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olan İstanbul Modern Müzesinin bulunduğu bina, Galataport projesi kapsamında yıkılmış ve yenisi tamamlanana kadar geçici olarak Beyoğlu’nda bir mekânına taşındı dedi. 
 
Geçen yılın Nisan ayında aldığım cevap ise şu şekilde oldu diyor. “Efendim. Galataport'un birkaç yıl sürmesi beklenen inşa sürecinin ardından İstanbul Modern Müzesi Karaköy’deki eski yerine taşınacak”.
 
Müzelerimiz internet sitelerinde kapalı alanların bilgisini vermiyor değil ama acaba gelen turistlerin yüzde kaçı, Istanbul rezervasyonlarını yapmadan önce müze sitelere göz atıyor? Zaten konu yazılıp, yazılmaması falan değil. Müzelerin hepsinin girişlerinde veya bilet gişelerin önünde “Bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle falan bölümler kapalıdır” bilgisi var.
 
Seyahat acenteleri yurtdışındaki tur operatörlerine ne anlatıyor, bilmiyorum. Bunu turistlere nasıl tercüme ettiğini sordum. “Çalışmalar tamamlanınca eski yerinde açılacak..” diye söylüyormuş.
 
Avrupa’da böyle durumlarda, şu tarihten bu tarihe kadar kapalıdır diye belirtildiği için okumuş ve eğitimli yani ülkemize kültür turizmi için gelen nitelikli turistlerin ‘geçici süre’ lafına takılmış olduklarını anlatıyor.
 
İçimden ‘eyvah’ demedim değil. Turist sayılarını değil konaklama dışı harcamayı arttıracak, yeni politikalar uygulamamız gerekir. Bunun için de nitelikli turistlere ihtiyacımız var diyen Kültür ve Turizm Bakanımızın söylemi şimdi ne olacak? Topkapı Sarayını gezmeden İstanbul’u gezmenin ne anlamı olabilir ki.
 
Bu konuda sıkıntısı olan genç rehber ise masadan kalkarken. “Ayasofya müzesinin ortasında beş yıldır iskelet duruyor. Topkapı Sarayı ve diğer müzelerin falan bölümleri geçici süreyle kapalıdır diye yazdıklarına bakmayın. Geçici süre müzesine göre üç yıl, beş yıl veya yedi yıl oluyor” dedi. 
 
Peki o zaman şu saraydan kız kaçırma hikayesi ne olacak dedim. Ne Saraydan kız kaçırması abi diye sordu. "Hayret" dedim. Topkapı Sarayı’nın avlusunda eskiden Mozart’ın ‘Saraydan Kız Kaçırma’ operası izlenirdi. Nedense artık kimse bu operadan bahsetmiyor?
 
Bir zamanlar Avrupa'nın birçok şehrinde reklamlarını olur. 'Orijinal mekânında' sergilenen opera diye sunulurdu. Mozart'ın Türk marşı tercihlerine uymasa bile, Topkapı Sarayı bahçesinde Osmanlının hoşgörüsü ile birlikte, bağışlayıcı ve merhametli Selim Paşa'nın Konstanze'ya olan karşılıksız aşkı.. 
 
Yirmi, yirmi beş yıl önce sırf bu operayı izlemek için Avrupa'dan gelen ziyaretçiler olurdu. Hatta birçok tur operatörü çok önceden bilet almamız için para bile gönderirdi.
 
Neyse. Konu dağılmasın. Bakım ve onarım çalışmalarını konuşurken. Geçen sene Amerikan haber dergisi U.S. News & World Report ’un yayınlamış olduğu, dünyanın en iyi kış tatilleri sıralamasında Hawaii ılık hava ve mükemmel sörf koşulları nedeniyle en iyi destinasyon seçilirken. İkincisi sırayı olağanüstü mimarisi, gastronomi ve konaklama imkanları açısından İtalya’nın başkenti Roma almış.
 
Konaklama imkanları ve gastronomi konusunda sorun çıkacağını sanmıyorum ama olağanüstü mimari için İstanbul’un yüzde kaçının bakım, onarım veya yeniden yapılanması gerekiyor. Bilen var mı? Bunun yanı sıra nitelikli turist diyoruz ama şu bakım ve onarım çalışmaları acaba nitelikli kişiler tarafından mı yapılıyor?
 
Hele bi şu çalışmalar tamamlansın!
 

04-02-2019 07:00
Önceki Yazıları
TURİZMDE SORUN SADECE FİYAT MI ?
02-03-2018 18:02 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Mr.DAKİN
21-02-2019 14:56
Dikkat çekici
Kaleminiz hep var olsun.
MR.DEVECI
13-02-2019 08:36
AĞZINA SAĞLIK KIZ KAÇMIŞ BIZ AĞLIYORUZ
Ağzına sağlık Yavuz abi , söylediğim gibi kız kaçmış biz ağıt yakıyoruz.Oğlan & Kız ,İtalya da ispanya da ,Havaide balayının keyfini sürüyor ...
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar