22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - SEHA AKSÜ
KARA TREN

 

Çocukluğumdan aklımda kalan bir türkü dizesi vardır:
 
Kara tren gelmez m’ola düdüğünü çalmaz m’ola,
Gurbet ele yar yolladım metkubumu almaz ola… 
diye başlayıp devam eder.
 
Artık kara tren yok. 
 
Daha doğrusu bizde yok. 
 
Hızlı trene terfi ettik. 
 
Pardon! 
 
Yüksek Hızlı Trene (!) Dünyada hızlı tren olarak adlandırılan demir yolunda insan taşımacılığı saate 500 kilometreye ulaşmış, hatta geçmişken biz saatte 250 kilometreye ancak bazı yerlerde ulaşabilen demiryolu taşıma aracına YHT diyoruz. 
 
İstanbul (Pendik) Ankara arası ile Münih ile Frankfurt arası aşağı yukarı aynı mesafedir. 
 
Bizim TCDD YHT ile dörtyüz küsur bu kilometreyi 4 saat 25 dakikada alır iken DB nin ICE si 3 saat 5 dakikada almaktadır. 
Yani aynı mesafe için  % 50 daha fazla zamana ihtiyaç duyulmaktadır. Vaz geçtim Yüksek Hızlı Trenden.
 
Ben yirminci yüzyılın ortasında doğu Anadolu’da doğdum. 7 yaşıma kadar da orada yaşadım. İstanbul ile ulaşım imkânımız sadece tren idi. O yüzden tren yolculuğunu çok severim. 
 
Bana hep çocukluğumu hatırlatır.  Sıcak tren kompartımanında karlarla kaplı uzun düzlüklerden ve sarp vadilerden geçmek unutulacak bir deneyim değildir.
 
2004 yılı Aralıkı ayı sonunda birinci dünya savaşı Kafkasya cephesinde Sarıkamış’da kaybettiğimiz 90.000 şehidi anmak için Prof.Dr. Bingür Sönmez liderliğinde Sarıkamış Dayanışma Grubu olarak bir anma gezisi düzenledik. Organizatörü bendim. 
Soğuk bir Aralık gününün sabahında İstanbul Haydarpaşadan Doğu ekspresi ile yataklı ve kuşetli vagonlarda Erzurum’a hareket ettik. Yolculuk iki tam gün ve bir gece sürdü. O geziye katılanlar bu tren yolculuğundaki hatıralarını aradan onbeş sene geçmiş olmasına rağmen hala anlatırlar.
 
Özellikle bu kış doğu ekspresi ile yapılan Kars gezileri özellikle gençler arasında büyük ilgi uyandırdı. Bir ülkede turizmin gelişmesini istiyor isek özellikle o ülke vatandaşlarının kendi ülkelerini keşfetmeleri, gezip görmeleri çok önemlidir.  
Kars çok güzel ve tarihi özelliği olan bir serhat şehrimizdir. Peki, Kars’ a nasıl gidilir? Hızlı olarak oraya ulaşmak isterseniz havayolunu kullanabilirsiniz! Birden fazla hava yolu hem İstanbul’dan hem Ankara’dan Kars’ uçuyor. Otobüs ile karayolu üzerinden gidebilirsiniz. 
 
Peki, bu insanlar neden deli gibi tren ile gitmek istiyorlar? 
 
Üstelik neredeyse uçakla aynı fiyata!
 
Çünkü dünyanın birçok yerinde olduğu gibi tren yolları karayolları gibi devamlı yerleşim olan yerlerden geçmez. Tren yolu sarp kayalıklar arasından, derin akarsu vadilerinin kenarından, kuş uçmaz kervan geçmez karla kaplı büyük düzlüklerden geçer. Bu sebeple Türk turistler tarafından Doğu ekspresinin Van ekspresine tercih edilmesinin sebebi Van ilimizin Kars’dan daha az enteresan olduğundan değil, özellikle Sıvas ilimizden sonra trenin geçtiği sarp ve dağlık arazinin büyüleyici vahşi görüntüsündendir. Yani Kars’ı gezip görmek kadar, oraya gidip gelirken yapılan eşsiz tren yolu seyahatinin büyüsüdür.
 
Dünyada bir yandan hızlı seyahat amaçlı çok yüksek hızlı trenler varken, bir yandan da nostaljik turistik trenler vardır. Bu trenlerde bir yere ulaşmaktan çok tren seyahatinin o dingin atmosferi yaşanır. Hatta bazı yerlerde bu trenler hala “kara tren” olarak istimli lokomotifler ile yapılır.
 
Bunları Osmanlıca tabirle “Tenezzüh” treni olarak niteleyebiliriz. Tenezzüh farsça kökenden Osmanlıcaya geçmiş bir terim olup “gezen, seyreden” anlamındadır.
 
Eğer talep var ise neden özellikle “Doğu ekspresi”ne bilet bulmak bir olay oldu.
 
Soru 1: Doğu ekspresi eskiden Haydarpaşa garından kalkıp, Kars’a giderdi. Şimdi niye Ankara’dan? Dünya eski teren yollarını iptal edip yeni hızlı tren yolu yapmadı. Hızlı trenler içinb ayrı yol yaptı.
 
Soru 2: Mademki telep var! ve bu her gün işleyen bir tren ve çift yölü talep görüyor. Niye ek yataklı ve kuşetli vagonlar eklenmiyor?
Uzun yıllar tur opertaörlüğü yönettiğim içn aslında sebebini biliyorum. Eskiden de TCDD den ve Denizcilik İşletmelerinden bilet alabilmek için göbeğimiz çatlardı!
 
Sayın Kültür ve Turizm Bakanımızın bu konuda bir girişimi olacak mı acaba?
 
Zira tren yolculuğu günümüzde bütün dünyada talebi olan bir turizm türüdür.
 
Her kıtada ücretleri oldukça yüksek olan gezi tirenleri vardır. 
 
Bunların başinda;
 
1. Bernina Express: İtalya’daki Tirano ile doğu İsviçre'de ki Chur ve St Moritz arasında.
 
2. The Train to the Clouds: Arjantin’deki Salta'dan Şili sınırına
 
3. Fort William to Mallaig:  Britanya'nın en sevilen manzaralarından birinde işleyen buharlı tren.
 
4. Oslo to Bergen: . Kuzey Avrupa'nın en büyük demiryolu ve en görkemlidir güzergâhıdır.
 
5. Koblenz to Mainz – the Rhine Valley: Avrupa'nın en güzel ana hattı, Ren Nehri kıyısını, yarı ahşap evleri, sarp, bağlarla kaplı tepeleri ve masal kaleleriyle Mainz'a vadi boyunca uzanan 60 km.
 
6. Venice Simplon-Orient-Express: Lüks trenlerden Grande dame, sadece gezegendeki en göz alıcı, lüks ve heyecan verici bir yolculuk değil, şahane mutfağı ile emsalsiz bir deneyimdir.
 
7. The Rocky Mountaineer: Kanada'nın Vancouver'a eski Kanada Pasifik hattının ve Rockies üzerinden dört farklı güzergâh üzerinde özel trenle heyecan verici iki günlük bir yolculuk.
 
8. Eastern & Oriental Express: Bangkok'un Hua Lamphong istasyonundan hareketledeğişik beklentiler her zaman büyük bir heyecanla yaşatıyor.
 
9. The Danube Express: - Prag, Viyana, Berlin, Belgrad, Saraybosna, Trieste.  Vagonlar Macaristan'ın son komünist cumhurbaşkanının resmi treninin yenilenmesidir.
 
10. Palace on Wheels: Delhi'den yedi gece süren yolculuk Tac Mahal dâhil olmak üzere Hindistan'ın en önemli miras alanlarını tatmanın en güzel yoludur.
 
11. The Trans-Siberian: Rusya'nın Moskova'dan Vladivostok'a kadar toplam 9000 km ve sekiz zaman dilimini geçiyor. 
 
12. Southern Africa: Churchill and the Boer War with Sir Nicholas Soames: Şu anda satışa sunulan en sıradışı ve muhteşem demiryolu turlarından biridir.
 
13. The Ghan: Dünyanın en büyük tren maratonlarından biri, Avustralya'nın 1,851 mil uzağında, Darwin istasyonuna kadar çılgın tropik çöllerinden ve güney okyanusun yanından geçen bir yolculuk. 
 
14. California Zephyr: Şikago'nun muhteşem Union istasyonundan batıya doğru ilerlerken iki gece süren San Francisco yolculuğu, ABD'deki son büyük tren yolculuğu olarak hesaplanabilir.
 
15. Golden Eagle, Moscow to Tehran: 18 gün süren bu görkemli özel tren Rusya, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan'dan geçiyor ve İran, antik gezginleri ve şehirleri ziyaret ederek, batıdaki gezginlerin nadiren karşılaştığı bir dünyaya dönüyor.
 
16. Cathedrals Express: Buharlı katedraller Express, İngiltere'nin şehir ve katedralleri  Canterbury, York, Salisbury, Chester, Winchester 
 
17. Black Sea Express: Bulgaristan' ın bu 11 günlük yolculuğundaki buharlı tren meraklılarının hayali.
 
18. Welsh Highland Railway: Snowdonia Ulusal Parkı'ndan geçen bu 25 mil uzunluğundaki hat Britanya'nın en uzun dar hat hattı.
 
19. Harz Railway: Almanya'nın Harz dağlarının masal kasabaları ve köyleri boyunca 86 km uzunluğunda 48 istasyona hizmet veren buhar işletmesi, 25 adet en büyük yolcu buharlı lokomotif filosuna sahip.
 
20. Darjeeling Himalayan Railway: , Victoria döneminden İngiliz yapımı buharlı lokomotiflerle işleyen hat Hindistan’ın Kalküta’nın yakıcı ovalarından Darjeeling’deki Raj tepe istasyonunun temiz havasına kadar 6,500 ft tırmanıyor.
 
21. Night train from Lisbon
Lizbon'un büyüleyici Santa Apolonia istasyonundan başlayarak Madrid'e bu 11 saatlik yolculuk için Lusitania Trainhotel'de özel Gran Clase uykusunda daha az aceleyle tren yolculuğu yaşatır. 
 
22. The train to the Arctic Circle: İsveç Ulusal Demiryolları tarafından işletilen lüks “ demir tekerlekli otel “.
 
23. The Blue Train: Dünyanın en iyi tanınan lüks servisi. Burada, 1923'ten beri Pretoria ve Cape Town arasında, Güney Afrika’nın muhteşem manzarasını gösteren 994 millik 27 saatlik tren yolculuğu.
 
24. Caledonian Sleeper: Geceleyin Caledonian Sleeper, Londra'dan Fort William'a, İskoç Highlands'de başka hiç yerde olmadığı kadar romantik bir tren olarak da bilinir.
 
25. Reunification Express: Hanoi'den Saygon'a iki günlük bir yolculuk, gelir!
 

15-02-2019 12:00
Önceki Yazıları
22-01-2019 15:38 | Yorumlar
HERŞEY DÂHİL, ALKOL HARİÇ
14-01-2019 13:11 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar