22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - CESUR TİMUR
4 Yorum | Yorumlar
RAYLI SİSTEM ,'EVET AMA YETMEZ"

 

Bir ülkenin gelişmişliğini raylı sistemle ölçmek mantıklı mı bilmiyorum ama gelişmiş ülkelerin tamamında hızlı tren, yeraltı treni (metro) veya tramvay ağları oldukça yaygındır.
 
Avrupa’da 8 ülke gezdim. Beni en çok etkileyen Almanya’nın raylı sistemi ve 24 saat bu sistemin aksatılmadan işletilmesiydi. Hatta bu sistem ile en ücra köylere bile kolaylıkla gidilebilmesiydi. Almanya’dan sonra Polonya’da da aynı sistem oturtulmuş. Zaten Avrupa ülkeleri bu anlamda bir adım atacaklarsa komşusunu örnek alıyor, buna göre tasarruf yapıyor.
 
Ülkem ülkem güzel ülkem deyip bir de bizdeki duruma bakalım;
 
Bünyesinde Banliyö, yeraltı treni (metro) ve tramvay üçlüsünden en az birini barındıran illerimize bir göz atalım. Raylı sistem kullanan illerimiz İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir, Kayseri, Samsun, Konya, Antalya, Gaziantep, Adana ve İzmit. Yani toplam 12 şehrimiz. Geriye kalanlarda proje aşamasında olanlar elbette vardır ama yıl 2019 hala Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum,  Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van gibi büyükşehirlerimizde bir raylı sistem ulaşımı mevcut değil.
 
Kent içi trafiği rahatlatan raylı sistemlerin maliyeti nedir bilemem ki zaten her kente özgü birer çalışma ve altyapı çalışması gerektirdiğinden sıradan birinin bunu bilmesi oldukça güç. Ancak bildiğim şu ki İstanbul, Ankara, İzmir dışında kalan şehirlere de (var olanlar da yeterli mi bilmiyorum) bu anlamda bir yatırım yapılarak kentlerimizin gelişmesine katkıda bulunulmalıdır. Ulaşım bir kentin nefes borusudur. Tıkanırsa o kent yaşayamaz.
 
Raylı sistem ile birlikte yollardaki araç sayısı da azalacağından şüphemiz olmamalı.
 
Bunun en güzel örneğini Kocaeli yaşadı. Raylı sistem çalışmaları esnasında pek çok kişi raylı sistemin bir ihtiyaç değil popüler bir siyasi söylem olarak dile getirse de açılışından bu yana İzmit trafiğinin ne kadar rahatladığını yek  vücut halk dile getirmektedir.
 
Kent içi ulaşımın ivedilikle dönüştürülmesi ve medeniyetin de artık bir simgesi olan bu sistemler öncelikle tüm büyükşehirlerimizde hayata geçirilmesi, ardından diğer kentlerimize de yatırım yapılarak her şehrin kent içi ulaşımına nefes aldırılması hedeflenmelidir.
 
Çarpık olmasa gerek Turizm Kentimiz Antalya’da neden bir banliyö hattı yok diye soruyu dile getirmek.
 
Gazipaşa’dan kalkarak, Alanya, Manavgat, Serik, Kepez, Havalimanı ve oradan da Antalya büyük otogarına hatta yapılması mümkünse Kemer ilçesine kadar tek hat bir banliyö yapılarak Turizm’e bir artı daha kazandırılabilir mesela.
 
Elbette bu örnekleri her kente uygulayarak çoğaltmak mümkün.
 
Hızlı trendeki yatırımı ayakta alkışlıyor ve evet ama yetmez diyorum.
 
Yapanların yüreklerine sağlık. Yapmaya niyetlenenlere de rabbimden kuvvet diliyorum.
 
Bu konu benim için değil hepimiz için önemli olduğu kanaatini taşıyorum.

25-02-2019 12:00
Önceki Yazıları
DÖRT TARAFIMIZ MEDENİYET
23-03-2019 14:13 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN PATRONLARI
08-03-2019 21:18 | 1 Yorum | Yorumlar
NOEL TURİZMİ
03-12-2018 15:58 | 1 Yorum | Yorumlar
POLONYA'DA TURİZM ELÇİSİ OLDUM
03-12-2018 15:58 | 1 Yorum | Yorumlar
HOSTEL'LEŞELİM
27-11-2018 14:17 | 2 Yorum | Yorumlar
YENİ PAZAR : İNANÇ TURİZMİ
07-11-2018 13:21 | 15 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Muhammetx
24-03-2019 07:36
Zorunlu bir yatirim
Rayli sistem en az her ile havaalani her ile universite yapmak kadar farz bu ulkede. Uzakdogu ulkeleri bile rayli sistemi profesyonelce döşerken biz hala yeteri kadar faydalanamiyorum. Abdulhamit Han da yatirim yapmisti rayli sisteme. Tebrikler sayin yazarim.
Teknolojiavm
08-03-2019 10:05
Üstüne basmıssınız..
Aynen yazdığınız gibi,avrupa,hatta uzakdoğudaki bir sürü ülke bu raylı sistem işini çoktan aşmış,böyle bir banliyö veya adı her neyse,bir raylı sistem buraları Uçurur,bölge ekonomisini turizme bağlı kalmaktan bi nebze kurtarır....Sistem kemere kadar değil,kiriş-çamyuva-tekirova-Olimpus/adrasana kadar uzatılmalı bence....
Ardahanly
01-03-2019 13:58
Süper
Bu adam harika bence. Yazdıkları mükemmel.
ŞehmusTimurağaoğlu
25-02-2019 23:50
Çok güzel bir çalışma
Çok güzel bir çalışma,Antalyada yaşayan biri olarak daha da çok önemli buldum.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar