17.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
ITB BERLİN FUARI BAKAN SOYLU AÇIKLAMASI TURİZM SEKTÖRÜ

 

ITB ve Bakanlarımız
 
ITB Berlinde 53.Kez Dünyanın hemen her yanından gelen turizm sektörü mensuplarını ağırlıyor.
 
Kalın bir duvarla ayrılmış Berlin’in o  zamanlar Batısına canlılık getirmeyi amaçlayan büyük fuar alanı, 40 yıl önce Alman Pazarında yer almak isteyen Türk Turizmcilerini yabancı meslektaşları ile bir araya getirirdi.
 
Zamanla ITB değişirken, “Turizm”de ülkemizin yüzakı sayılan dev bir sektöre evrildi.
 
Son yıllarda Bölgedeki gelişmeler ve siyasal iktidarın uyguladığı politikaların etkisiyle, gelen turist profili kayda değer ölçülerde değişikliğe uğrayan turizm sektörünün, başta Almanya olmak üzere OECD ülkelerinde uğradığı kayıpları dengeleyebilmesi açısından bu yıl ITB önemli bir etkinlik olabilirdi.
 
ÖzellikleuzunyıllarTürkiye’nin en fazla talep yarattığı Alman pazarında,  gerginleşen diplomatik ilişkilerin de etkisiyle yaşadığımız düşüş, bu sırada durdurulabilir ve kaybedilen potansiyel geri kazanılabilirdi.
 
Ama İçişleri Bakanımızın bir konuşmasında; Almanya ve Hollanda başta Avrupa ülkelerinde Türkiye’ye karşı eylem yapanların yakından izlendiğini, turist olarak ülkemize geldiklerinde haklarında işlem yapılacağını açıklaması, ITB etkinliğinde sektörü en hafif deyimle zora sokacağa benziyor.
 
İçişleri Bakanının bu açıklamasının ardından, Dışİşleri sözcüsünün düzeltmesi ne denli etkili olacak, hep birlikte göreceğiz.
 
Ancak turizm gibi çok disiplinli bir sektörün kendisine özgü duyarlıkları dikkate alınmadan, iç politikadaki eğilimleri okşayan bu tür konuşmaların vereceği zararları öncelikle görmesi gereken kişi, herhalde meslekten gelen Kültür ve Turizm Bakanımız olmalıydı.
 
Keşke Dışişleri Sözcüsünden önce Alman Pazarını etkileyecek bu konuşmaya karşı çıksaydı.
 
Yapamadı.
 
Sadece Bakan değil, örneğin kendisini kayıtsız ve şartsız destekleyen TYD’nin Başkanı, Turofed ve Türsab’ın Yönetimleri de kusura bakmasınlar, sınıfta kaldılar.
 

17-03-2019 08:10

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar