17.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - FEHMİ KÖFTEOĞLU
5 Yorum | Yorumlar
"BÖYLE BİR ŞEY, ANCAK TÜRKİYE'YE KÖTÜLÜK İÇİN YAPILABİLİR"

 

Konunu ayrıntılarına geçmeden son sözümüzü başta söyleyeceğiz:
 
ITB Berlin Fuarı Türkiye açısından, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Polatlı’da seçim bürosunu açarken yaptığı konuşmanın Alman basınına yansımasının gölgesinde geçti.
 
Oysa Türkiye ITB’ye önceki yıllara, hele 2016 yılına göre çok önemli avantajlarla gitmişti.
 
Türkiye ITB’ye başta Almanya olmak üzere Avrupa pazarında yeniden yakaladığı yükseliş eğiliminin keyfini sürmek ve elde ettiği başarıyı daha iyi kullanma olanağı yaratan ortamı değerlendirmek üzere gitmişti.
 
Bunun zemini de vardı.
 
Ama ne yazık ki ITB, açıldığı günden son güne kadar yalnız Soylu’nun konuşmasına gösterilen tepkilere yanıt vermek ve bu temelde gelen sorulara yanıt vermekle geçti
 
Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması oluşan havayı değiştirmeye yetmedi.
 
Fuarın açıldığı ilk saatlerde Türkiye bölümüne gelen herkesin konuştuğu konu buydu.
 
Türkiye’yi yakından tanıyan bir turizm gazetecisi Türkiye salonuna girer girmez ortada kendi aralarında konuyu konuşan gruba yaklaşıp “ Hayretler içindeyim. Bunu ancak Türkiye’ye kötülük yapmak isteyen bir yapabilir” dedi.
 
Aynı gazeteci “Ben düne kadar bugün sizlerle Türkiye’nin Alman pazarına yeniden güçlü biçimde dönüşünün kalcı kılıp ileriye taşınması için  neler yapılabiliri konuşmak için kendimi hazırlamış bununla ilgili epey de çalışmıştım. Ama bakanın o konuşması üzerine dağıldım. Dikkat edin bugün ve sonraki günlerde size de hep bu yönde sorular gelecek” dedi.,
Alman gazetecinin dediği gibi oldu.
 
Her gelen “Nedir bu, doğru mu, sen konuşmanın kendisini dinledin mi” gibi sorular soruyordu.
 
Çünkü kimse bunun gerçek olduğuna inanmak istemiyordu.
 
Türkiye’yi iyi tanıyan o gazeteci Dışişlerinin o açıklamasını daha görmemişti ama şunu söyledi:
 
“Bu konuşmayı dinleyen, gazeteden okuyan, televizyonda görenlere ne denirse densin sonuç değişmez. Bir de burada kimse gazeteciye bu haberi şöyle gör, bu haberi kullan bunu kullanma diyemez.”   
 
Bu konuşmalar eleştiri ve tepki dozu artarak sürerken yanımızdan geçen biri,  ITB’de geçen yıllarda yaşanan benzer olayı anımsattı.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ITB’de düzenlediği  basın toplantısında bir gazetecinin sorunu üzerine “B.k yeme” diye yanıt vermişti.
 
Bakın lafa dünya turizminin en büyük buluşması ITB Berlin diye başladık ama buraya kadar fuarın kendisi ile ilgili bir şey söylemeye sıra gelmedi.
 
Ki biz başta ITB olmak üzere her fuarı yalnız düzenlemesi, Türkiye bölümü vs gibi dar anlamıyla değil fuar için hazırlanan raporlar, yapılan araştırmaları, düzenlenen toplantılardaki konuşmaları, yapılan sunumları izler buradan seyahat endüstrisi ile ilgili tartışma ve değerlendirmeleri izler bunlar aktarmaya özel bir önem verirdik.
 
Bu yıl Sayın Bakan Soylu’nun o bahtsız konuşmasının neden olduğu ortam yüzünden bunu yapamadık.
 
Son söz:
 
ITB Berlin’den bu yıl sizlere bir değerlendirme, yorum, analiz, gözlem aktaramadık.
 
Bunların yanında Ekin Grubu'nun 2004/ten beri hazırlayıp ITB ve diğer fuarlarda dağıtılan İncoming Raporu ile ilgili değerlendirmeleri aktarmak isterdik.
 
Bağışlayın, ama bunun nedeni biz değil böyle bir döneme  o bahtsız konuşmayı yapanlardır.
 
Ama şunu da söyleyelim:
 
ITB için hazırlanan rapor ve araştırmaların hepsini topladık, bunları önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.
 
Her zaman önemli olan hele de Türkiye’nin yeniden yükselişe geçtiği bu dönemde, başını Almanya’nın çektiği pazarın bu büyük buluşması böyle geçti
 
İki gün sonra Türkiye’nin ençok ziyaretçi aldığı, en büyük pazarımız haline gelen Rusya’da ITB kadar önemli bir başka fuar başlıyor.
 
Umalım ve dileyelim buraya gölge düşürecek bir ‘Zıpçıktı’lık yapılmaz.
 

09-03-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
KenanNALCI
15-03-2019 18:10
ITB NASIL GECTi
Sn. Bakanimizin aciklamasi cok Talihsizcedir. Ülkemize yönelik kasitli bir aciklama gibidir. Oysa Sn.Soylu bu konularda cok Hassastir. Herkesin özellikle bir Bakanimizin aciklamasina cok dikkat etmeleri gerkmezmi? Alman vatandasligina gecmis Eski TC. Vatandaslarimizda bazi paylasimlarindan dolayi Havaalanindan geri döndürüldüler. Bunlari yapan Polisler acaba vatanpervermi yoksa Kasitlimi Yolcularimizi Vatana almadilar. Ben kendi vatandasimi gönderemezsem Almanlari nasil gönderecegim ? Ülkemize YAZIK ediliyor. Bu Kadar 5 Yildizli oteller nicin yapiliyor. Emegi olmayanlar Vatnimiza kötülük ediyorlar. En üst Makamlardan Tekziplerin gelmesi ve Vatanimiza giris yapan yerli ve yabancilarin Güleryüzle karsilanmalarini bekliyoruz. Selam ve saygilarimla.
metinsert
13-03-2019 10:41
ne derler di bu duruma
Bursa da Hacivat Karagoz e ne derdi ? Karagözüm yıktın perdeyi eyledin viran, gidip sahibine haber verelim heman ..... Istanbul,Tahtakalede, 4. Murat devrinde Tuzsuz Deli Bekir ne derdi ? : Yoktur bunun caresi neyleyim, buyrun Cenaze namazima ..... 70 milyon turisti terennüm edenler, bu sayıyı 90 milyon beklentilerine cikaran yetkililer, simdi 2018 sayilarina ulasirsaniz opup basiniza koyun, sükürler olsun 2018 sayilarinin gerisine düsmedik deyin....
ahishavi
11-03-2019 13:43
Bitirmek
Turizmin hala çok hassas bir konu olduğunu bilmeyen yöneticilerimizin , bu konuda yorum yapmamalarını tavsiye ederiz. Poyd , TÜROFED, AKTOP , SAYD ve tüm Turizm kolunda faaliyet gösteren STK bu boş boğazlığa tepki göstermesi gerekir. Atıp tutmakla bu işler olmuyor. Bunca emek , zahmet bir çift sözle YOK OLUYOR !!! TÜRKİYE HEPİMİZİN
11-03-2019 05:53
Insanin Kalitelisi
Gerekli, gereksiz, kalitesiz, vizyonsuz, amacsiz particiler Secimi kurtaralim derken ekonomiyi daha da dibe cekiyorlar... Sn Hotelciler, Acentacilar turizmde asla bunlara guvenmeyin kontrolu elden birakmayin. Projelerinizde 1000 kere dusunup, belki 1 adim atin..
OsmanTuran4141
10-03-2019 14:16
Maalesef
Yazınızı okudum. Çok haklısınız. Keşke fuarı konuşabilseydi o bakan bey. Bu zamanda yapılacak açıklama talihsizliktir.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar