17.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - KAYHAN TANER ÖZEN
İSTANBUL TURİZMİ İÇİN SEÇİM VAATLERİ
 
Bir ay sonra yerel seçimler yapılacak. İstanbul’da da hem büyükşehir belediye başkan adayları, hem de ilçe başkan adayları seçildikleri zaman neler yapacaklarını anlatıp seçimi kazanmaya çalışıyorlar. 
 
Dünya’nın önemli turizm destinasyonlarından olan İstanbul’un sektördeki geleceği için adayların seçildikleri zaman nasıl bir turizm yönetimi sergileyecekleri çok önemli. Sonuçta turizm sektörü ihtiyaç duyduğu hizmetin önemli bölümünü belediyelerden alır.
 
Sektör ile belediyeler etle tırnak gibidir, birbirinden ayrılamazlar. İyi belediye yönetimi kente daha çok turist çekmek için ortam yaratır.
 
Daha çok turist de daha çok işletme, istihdam, gelir ve kent için gerekli olan yatırımlara kaynak demektir.Turizmin vergiler yoluyla kamuya yarattığı kaynağın önemli kısmı belediyelere gider. 
 
İstanbul önemli bir turizm destinasyonu olsa da turizm potansiyelinin ancak belli bir kısmını kullanabilmektedir. Bu verimsiz turizm yönetiminin uluslararası politikadan kaynaklanan, güvenlik sorunlarından kaynaklanan, alt yapı eksikliğinden kaynaklanan çeşitli sebepleri vardır. Fakat şehrin yerel yönetiminin de turizmi geliştirmek için yapabileceği birçok şey vardır.
 
Önümüzdeki seçimlerde İstanbul turizmini hak ettiği yere taşımak için seçilecek belediye başkanlarının neler yapacaklarını değerlendirmek seçmen için ve gelecekte de sektör için çok önemlidir.
 
İstanbul’da gelen turist sayısını ve kalış süresini artırmak için yapılması gereken ilk şey tekrar denizleri, plajları kullanımıma açıp kültür turizmi için gelen turistin kıyı turizminden de faydalanıp daha uzun süre şehirde kalmasını sağlamaktır.
Bu amaçla;
 
Plajlar ücretsiz hale getirilmelidir. Kanunen halka açık ve ücretsiz olan plajlar maalesef kanun dışı bir şekilde ücretli işletilmektedir. Kilyos civarında ayağınızı suya sokmanın bedeli 2018 sezonunda 40-60 TL/kişidir. Bu konuda belediye başkanları bir gezi düzenleyip Antalya’da plajların nasıl kullanıldığına bakabilirler.
 
Marmara’daki plajlarını kapatmak amacıyla döşenen kayaların bir kısmı kaldırılarak yeni, ücretsiz plajlar açılmalıdır.
 
Boğaz’daki eski plajlar tekrar açılmalıdır. Denize girilen noktaların sayısı artırılmalı ve duş, WC hizmeti verilerek kadınların da Boğazın serin sularından yararlanmaları sağlanmalıdır.
 
Kilyos’da, Rumeli Feneri’nde, Fenerbahçe’de, Yeşilyurt’da ve diğer yerlerde, arıtma yapılmasa bile, göz önünde denize akan lağım suları için bir çözüm bulunmalıdır.
 
Plajların hemen arkasına konutlar için yeni ruhsatlar verilmemeli, Antalya gibi birinci imar bandının turizm amaçlı kullanımı sağlanmalıdır.
 
Diğer bir konuda kültür turizmini daha ileriye taşımaktır. Elbette tarihi değerler kendi başına önemli bir çekim yaratmaktadır. Ayasofya Cami, Süleymaniye Cam, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Yerebatan Sarnıcı ve diğerleri, hepsi emsalsizdir. Fakat gelen turisti daha uzun tutmak ve harcamasını artırmak için aktivitelerle turizmi desteklemek gereklidir. Burada da yerel yönetimlere görev düşmektedir.
 
Şehre gelen turistin aktiviteler için ihtiyacı olan park, gösteri merkezi, spor salonları gibi kamu alanları yaratılmalıdır.
 
Büyük prodüksiyonlara belediyeler daha fazla maddi destek vermelidir. 
 
Uluslararası spor karşılaşmaları hemen her branşta desteklenmeli ve sayıları artırılmalıdır. Kanlıca’dan Kuruçeşme’ye yüzme yarışı gibi popüler organizasyonlar çoğaltılmalı ve daha etkin tanıtımı yapılmalıdır. Boğaz yelken yarışları daha uluslararası olmalıdır. Binicilik, golf gibi spor alanlarına yatırım yapılıp uluslararası organizasyonlar teşvik edilmelidir. İstanbul’un çok sayıda, kaliteli stadyumu vardır. Değişik aktivitelere açılıp, hiç boş bırakılmamalıdırlar. İklimi spor için elverişli olan İstanbul Dünya spor başkenti yapılmalıdır.
 
Mega şehrin yaşayanlarının ve gelen turistin doğaya ihtiyacı vardır. Yakın doğal alanlar elden geçirilip doğa sporları için uygun parkurlar hizmete açılmalıdır. Belgrad Ormanından su getiren hattın yürüyüşe açılması, Istranca’dan su getiren hatların yürüyüş parkuru yapılması, Tarihi yarımadada yürüyüş parkurlarının işaretlenmesi, Elmalı Baraj Gölünün doğa sporları için yeni yatırımlarla geliştirilmesi gibi projeler gelen turistin daha fazla konaklamasını sağlayacaktır.
 
İstanbul’da turizm denilince, Eminönü, Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Üsküdar ve Kadıköy Belediyelerinin kapsadığı alanlar akla gelmektedir. Diğer belediyeler turizmden neredeyse pay almamaktadırlar. Konaklama, kültür ve yeme içme aktiviteleri bu belediyelerin içinde dönmektedir. Gelir de bu bölgelere akmaktadır. Halbuki turizm bütün şehre yayılabilir ve Ümraniye de, Beylikdüzü de İstanbul’un turizminden faydalanabilir. Turizm daha fazla bireyin ekonomik olarak faydalanabilmesi için tabana yayılmalıdır. Bu amaçla şu proje gerçekleştirilmelidir:
 
İçerde kalan belediyelerin sınırları içinde turizm imar adaları oluşturulmalıdır. Bu adalar turizm alanı ilan edilmelidir. Kültür ve Turizm Bakanlığının yetkisine girecek bu yeni alanlar belediyeler ile bişrlikte planlanmalıdır.
 
Bu planlar hangi belediyenin sınırları içinde yoğunluklu olarak bir yöre temsil ediliyorsa yeni turizm alanlarına o yörenin örnek kenti kurulmalıdır. Örneğin Sarıyer’e yerel mimarisi ile bir Karadeniz kasabası, Bağcılar’a bir Balkan kasabası, Maltepe’ye bir Konya köyü, Beylikdüzü’ne bir Suriye köyü gibi Van köyü, Mardin köyü, Muğla köyü gibi temalı yaşam alanları inşa edilmelidir.
 
Temalı kasaba/köyler rekreasyon için ortada bir park alanı, parkı çevreleyen yörelere ait ürünleri satan ticari üniteler ve dış halkada da 15 oda 30 yataklı turistik pansiyonların olduğu konaklama üniteleri şeklinde inşa edilmelidir.
 
İstanbul’un içinde yaratılacak bu Anadolu, Rumeli yaşam alanları şehrin halkı için nostaljik nefes alanları olacağı gibi gelen turist için de zengin bir kültür ortamı yaratacaktır. Turist Diyarbakır köyünde Güneydoğu’yu kültürüyle, mimarisiyle, mutfağıyla, sanatıyla tanıyacak, Sivas’a yüzlerce kilometre yol gitmeden dokunabilecek, Gaziantep yemeklerine bir belediye otobüsü bileti ile ulaşıp tadabilecektir.
 
KOBİ boyutlu işletmeler teşvik edileceğinden binlerce işyeri açılacak, on binlerle ifade edilecek yeni ve sürdürülebilir istihdam yaratılacaktır.
 
Konaklama tesisi yatırımlarına verilecek arazi tahsisi ile küçük işletmeciler de yatırım imkanı bulabileceklerdir.
Turizm sektörü için yukarda belirttiğimiz ve benzeri projelere odaklanacağını açıklayan ilçe ve büyükşehir belediye başkan adaylarının seçimi kazanmaları İstanbul ve Türk Turizmi için yararlı olacaktır.
 

11-03-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar