27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - ERKAN YAĞCI
OBAMA'LI WTTC ZİRVESİNDE NELER KONUŞULDU

 

Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi ( WTTC ) 2019 zirvesi İspanyanın Seville şehrinde gerçekleşti. Zirve 2 gün sürdü. Zirvenin açılışı 3 nisan sabahı İspanya Başkanı  Pedro Sanchez in açılış konuşması ile başladı.
 
Özellikle ispanyanın 2018 yılında yakalamış olduğu turizm ivmesi ve güçlü talep yapısı ile bu zirveye ev sahipliği yapması ayrıca düşünülmesi ve örnek alınması gereken bir konudur.
 
WTTC Yönetim Kurulu Başkanı  Chris Nassetta’nın yaptığı konuşmada sektörün gelecekte çok daha büyüyeceğini, bu büyüme nedeni ile önümüzdeki 10 yıl için de sektörün 100 milyon yeni iş alanı açacağı ve dünya gayri safi milli hasılasına etkisinin 8 trilyon doları aşacağını belirtti.
 
WTTC CEO’su Gloria Guevara ise turizm ve seyahat sektörünün yeni bir büyüme evresine gireceğini bu nedenle şimdiden geleceğe hazır olacak şekilde hazırlanmamız gerektiğini ifade etti.
 
Zirve de özellikle öne çıkan ana konu dijitalleşmemin turizme etkisi idi. Dijital turiste şimdiden nasıl hazır hale geleceğimiz özellikle farklı panellerde konuşuldu.  Özellikle dijital turist profiline, hem sektörümüzün tüm iş kollarında hem de tüm iş süreçlerimizde uygulamaya bir an önce geçmeliyiz ifade edildi.
 
 
Son yıllarda ve özellikle Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünün gündem de tuttuğu sürdürebilirlilik konusu bu zirvedede önemli konulardan birisi idi.  Özellikle koruma ve kullanma dengesi korunarak sürdürülebilirlilik her zaman önemini koruyacaktır ifade edildi.
 
Zirveye katılan ve bizimde yakından tanıdığımız  Dünyanın en büyük Tur operatörü TUİ’ nin CEO’su Friedrich Joussen ise operatörlerin riski azalmak için ürün ve destinasyon potföyünü dengede tutmak gerektiğini özellikle ifade etti. Ayrıca tüm firmalar için Dijital yeteneklerin ve kapasitelerin arttırılmasının gerekliliğini ifade etti.
 
Zirvenin Ana konuşmacısı ise Amerika Birleşik Devletleri 44. Başkanı Barack Obama oldu.
 
Çok büyük ilgi gören Obama konuşmasında özellikle iklim değişikliğine vurgu yaptı. İklim değişikliğinin önümüzdeki yıllarda çok önemli göçlere neden olabileceğini ifade etti.
 
Bunun yanısıra özellikle dünyada  teknolojik gelişmelerin artık çok daha ileri seviyelere gittiği bununda ülkeler arasında sınırları kaldırdığını, fakat bu gelişmelere karşın bazı ülkelerin fiziksel sınırlar örmenin dünya barışına katkı sağlamayacağına vurgu yaptı.
 
Obama ayrıca seyahat etmenin insanlar arasında kültürel anlamda yakınlaşmayı sağladığı için hem hoşgörüyü hem de ülkeler arası barışı geliştirdiğini ifade etti. Bunlara ilaveten, Obama özellikle milenyum çağı yeni turist profilinin ise özellikle yeni yerler keşfetmeye meyilli olduğunu belirtti bu nedenle daha çok seyahat etmeye istekli bir toplumun oluşacağını belirtti.
 
Zirve de ayrıca:
 
 
- Seyahat endüstrisinin büyümeye devam edeceği.
 
- İspanya turizminin sadece plaj turizmi olmadığı, diğer turizm çeşitleri ile bir varış noktası olduğu.
 
- 5G teknolojisi ile bilgi toplamanın daha hızlı ve kapsayıcı olacağı.
 
- Havalimanlarında yüz tanıma sistemlerinin yaygınlaştığı ve süreçlerin çok daha kısaldığı
 
- Yeni turist profilinin özellikle çevreye çok daha duyarlı olduğu ve seyahetlerinde çevreyide gezilerinin bir parçası yapmak istedikleri
 
- Milenyum çağı ile ilgilenirken diğer taraftan şu an seyahet etmeye meyilli yaşlı veya yakın gelecekte yaşlanacakları unutmamak gerektiği
 
- Uzay turizmi için bir japon turistin 100 milyon amerikan dolarına aya gidiş-dönüş rezervasyon yaptığı
 
- Bagaj takip sistemleri ve sadakat programlarında yeni teknoloji sayesinde çok daha hızlı ve verimli sonuçlar alındığı.
 
- 417 milyon milenyum çağında olan Çinli olduğu ve toplan Çin nüfusunun %9 nun pasaporta sahip olduğu.
 
- Çinli turistin seyahet öncesi gideceği yer hakkında diğer turist profillerine göre çok daha fazla araştırma yaptığı
 
- Teknolojik gelişmeler ve Robot ların kullanılması ile önümüzdeki 15 yılda iş dallarının % 47 sinin değişeceği.
 
- Mısırın yeni turizm vizyonu oluşturduğu ve özellikle istihdamın arttırılmasında turizmin ana sektör olarak konumlandırıldığı.
 
- Turizmin afrika kıtası için büyük bir fırsat olduğu.
 
- Kapsayıcı turizmin tüm turizm paydaşları için yararlı olacağı.
 
- İklim değişikliğinin etkilerini her zaman hatırlamak, ve iklim değişikliğinin olumsuz yanlarını azaltmak için çalışmamız gerektiği.
belirtilmiştir.
 
Zirve özellikle, turizm sektörünün  son yıllarda yakaladığı büyüme ve yaklaşık 1.5 milyar insanın bir yılda seyahat ettiği bir büyümeyi ifade edecek şekilde organize edilmişti.
 
İspanyanın Seville kentinde gerçekleşen bu zirvenin Turizmde söz sahibi olmak isteyen ülke ve şehirlere güzel bir örnek oluşturmuştur.

13-04-2019 19:35

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar