22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - SEHA AKSÜ
1 Yorum | Yorumlar
YİGE JÜREN CHÜS TENG = BİR DEV DOĞUYOR

 

Çin ekonomisinin büyümesi bir miktar yavaşlasa da hala diğer ülkelerin çoğundan daha hızlı büyümektedir. 2019 yılının ilk çeyreğindeki büyümesi 6.4 dür. Bu sayede yıllar süren çift haneli büyüme ile orta sınıfın geliri arttı. Bu da otomatik olarak Çin halkının değişen gereksinimlerine yol açtı.   Artık birçok Çinli birkaç yıl önce olduğundan çok daha sık seyahat ediyor. 
 
Çin de özellikle genç ya da orta yaşlı insanlar yurtdışına seyahat ediyor. Bunun birçok nedeni var. 20 ya da 30 yıl önce bir Çinli için yurtdışına seyahat etmeyi hayal etmek bile mümkün olmamakla birlikte, bu günkü genç yaş grubu için alışılmadık bir durum değildir. Yaşlı insanların da belirli bir bölümü son yıllarda yurtdışına seyahat etmek için yeteri kadar para kazanmıştır.
 
Fakat birçok yaşlı insan hala asla uçmaz ve pasaportu yoktur. Bu nesilde yakındaki yerlere veya komşu illere otobüs ile seyahat etmek daha yaygındır. 
 
Orta yaşlı nesil Çin’deki ekonomik değişime tanık oldu.
 
Bir fabrika sahibi olmak veya inşaat sektöründe gerekli ilişkilerle son 10 yılda para kazanmak çok kolaydı. Bu sınıfa dâhil olan insan kütlesi aynı zamanda yurtdışına seyahat etmekten de çok hoşlanmaktadır.
 
Bu nesilde İngilizce bilenler oldukça nadirdir. Bu sebeple tercihlerde destinasyonların küresel arama motorlarından araştırılması yerine Çin İnternet’inde iyi belgelenen destinasyonlar tercih edilmektedir.
 
Bu sebeple turizm tedarikçileri ve tur operatörleri için Çince içerik oluşturmak çok öenmlidir.
 
Çin’e dünyadaki hemen hemen her ülke teklifler sunuyor. En sık satın alınan seyahat paketleri Asya'daki şehir tatilleridir. En popüler destinasyonlar sırasıyla
 
1. Tailand 
2. Japonya 
3.Güney Kore
4. Amerika Birleşik Devletleri                 
5. Endonezya 
6. Maldivler 
7. Fransa 
8. İtalya
9. Vietnem
10. Singapur 
 
Asya destinasyonlarına ulaşmak kolaydır. Ancak Amerika ve Avrupa da Fransa , İtalya gibi ülkeler de moda olmuştur ve gelecek yıllarda daha fazla Çinli turist için hazırlık yapmalıdırlar.
 
Çinli turistin yaş ortalaması her gün düşmektedir. Bu yaş gurubundaki genç Çinliler seyahat konularında evvelki jenerasyona göre daha bağımsızdırlar. 
 
Teknoloji meraklısıdırlar ve alışverişe çok düşkündürler. 2019 yılı için yapılan tahmin, 250 milyar avro harcayarak yurtdışına seyahat eden 174 milyon Çinli'nin etkileyici bir sayıya ulaşacağıdır. Tabii ki bu davranış stili nüfusu bir milyar dört yüz milyonu aşan tüm Çinliler için geçerli değil.
 
Çin de hala kişi başına gelir yıllık yaklaşık 1500 Amerikan Dolarıdır.
 
Çinliler tasarruflarının büyük bir kısmını satın alımlara harcıyor.
 
Ancak alımların oranı ülkeye bağlı olarak değişiyor.
 
Örneğin, Fransa'da Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'ne göre, Çinliler tatil bütçesinin yaklaşık % 40'ını perakende alımlara harcıyorlar. Dünyadaki harcamalarında da da benzer bir eğilim ortaya çıkıyor % 31. Çinliler dünya çapında lüks ürünler ve lüks markalar için en büyük alıcı grubudur.
 
Çinli turistlerin tatillerinde tam olarak satın aldığı şey tatil beldesinin kendisine bağlıdır. Örneğin Japonya'da, K. K. Fast Retailing şirketler grubunun Uniqlo markası çok popülerdir.
 
Amerika'da, California ve New York'taki lüks marka Coach'un satış noktaları, her gün neredeyse Çinli turist akınına uğruyor. Singapur'da, Amerikan şirketi Crocs plastik ayakkabıları Çinli turistler arasında çok popüler.
 
Moda ve makyajın yanı sıra Çinlilerin de almayı sevdikleri diğer ürünler de buluyor. Örneğin Singapur'da ızgara domuz eti için bir gıda markası var:
 
Çinli turistler arasında çok popüler olan Bee Cheng Hiang. Sulwhasoo veya LANEIGE gibi Amore Pacific grubunun markaları, hepsi kozmetik sektöründe büyük talep görüyor.
 
Ayrıca, Avustralya, Japonya, Almanya ve Hollanda gibi bazı ülkelerden sağlık takviyeleri ve bebek ürünleri, Çin'de oldukça popülerdir. 
 
Çinli turistlerin turizmdeki ilgi alanları çok hızlı değişmektedir.Buradan yola çıkarak Çinli turistlerin alışveriş dışında yeni deneyim beklentileri de artmaktadır. Bunların arasında  Kayak yapmak, Yelken kullanmak,  Lüks gemi turları, Şarap degustasyon turları ,Milli Parklar ziyareti, Botanik Bahçeler ziyareti , Unesco listesindeki yerler, Festivaller, Spor eğlenceleri tercihte ön sıralarda geliyor.
 
Çinli turistler her zaman akıllı telefonlarıyla çevrimiçi olmayı seviyorlar.
 
Onlar için otelde, restoranda, müzelerde ve otobüste ücretsiz ve kesintisiz Wi Fi çok önemli.
 
Zira internet bağlantısı tercüme yapmak, uzak mesafelerden hem de görüntülü olarak arkadaşlarla ve aile ile ilişki kurmak açısından çok önemli olmaktadır. Toplanan deneyimleri sosyal medyada mümkün olan en kısa sürede yurtdışında yayınlamak da bir itibar konusudur. 
 
Dünyanın dört bir yanındaki pek çok mağaza zaten Çince konuşan personel kullanıyor. Büyük oteller Çinli misafirler için özel hizmet üretiyor.
 
Elbette gerekli değil, ancak Çince konuşan çalışanlar birçok Çinli turist tarafından beğeniliyor. Ayrıca Çinliler yeni yöntemlerle alışveriş yapmayı seviyor. Çinlilerin ödeme yapmak artık birkaç saniye içinde parmak izi ile mobil ödeme en sevdikleri. 
 
Çinli turistler Çinde yaşayamadıkları tecrübelerin kendilerine sunulmasını istemektedir. Fakat burada ince detaylar çok önemlidir.
 
Sağlık, rahatlama ve yavaşlama Çinli turistler için değildir.
 
Seyahat yapmada dünya şampiyonu Almanların aksine Çinliler yılda nadiren işverenden 10 günden fazla izin alabiliyor. Ana seyahat mevsimi Çin Yeni Yılı sırasında ve ekim ayının başlarında ulusal bayramdadır. Avrupa, Afrika veya Amerika'da tatil yapmak uzun uçuşlar nedeni ile pahalıdır.
 
Bu sebeple Çinli turistler kısa sürede çok şey deneyimlemek ve mümkün olduğunca çok görmek isterler. 
 
Çinliler için hazırlanan seyahat planları tüm günü dolduran etkinlikler, ören yerleri ve turlarla doludur. İki hafta içinde beş ila on farklı ülkeyi veya şehri ziyaret etmek Çinli turist için alışılmadık bir durum değildir. Öyle ki birçok Çinli turist aynı para birimini kullandığından dolayı da Avrupa’yı tek bir ülke zannediyorlar.
 
Avrupa’da Çin'den gelen zengin bir turist patlaması yaşıyor. Uzak Doğu'dan gelen konuklar farklı alışkanlıklara sahip olduğundan kendilerini kötü muamele görüyormuş gibi hissedebilirler. Unutmamak gerekir ki Çinliler seçici müşterilerdir ve sayıları gelecekte seyahat endüstrisinin genel alışkanlıklarını değiştirecek gibi görünmektedir.   
 
China Outbound Tourism Research Institute'un başkanı Wolfgang Arlt, "Alışveriş, Çin'in en sevilen tatil aktivitelerinden biridir" diyor.
 
Kendi ülkelerindeki yüksek vergiler nedeniyle, Louis Vuitton, Cartier veya Rolex gibi markalı ürünler onlara Avrupa'da daha ucuz gelmektedir.
 
Zengin Çinliler uzun zamandan beri lüks mal sağlayıcılarının en sevilen turistleridir. Uçak ile seyahat bu ülkede her geçen gün artmaktadır. 
 
2012'den bu yana seyahat dünya şampiyonlarıdırlar ve dünyada seyahate en çok para harcayan ülke olan Almanları uzun süredir üst noktalarından aşağı itiyorlar. Çin'deki ekonomik patlama seyahat patlamasının da nedeni olmuştur. Uzak diyarlarda tatil yapmak bir statü sembolüdür. Pahalı hediyeler getirmenin veya Santorini’de yapılan düğünün fotoğraflarını paylaşmanın büyük bir toplumda büyük bir havası vardır. 
 
Özellikle Avrupa'daki oteller, restoranlar ve tur operatörleri olarak Çinlilerin turizmde oyunun kurallarını değiştirmesine hazırlıklı olmalıyız. Çinliler Avrupa ki şehirleri ve lüks dükkanları ilgi çekici bulmasına rağmen algılamaları farklı olduğundan kendilerine kötü muamele gösterildiğini düşünmektedirler.
 
Ülkelerinde otellerde, restoranlarda ve mağazalarda servis söz konusu olduğunda, daha iyi bir şeye alışkındırlar. Ülkenin sadece en zengin yüzde beşi Avrupa seyahatini karşılayabilir.
 
Birçoğu, ülkelerinin tek çocuk politikası nedeniyle bekâr çocuklardır ve erken gençlik döneminden beri şımartılmışlardır. Genellikle "küçük imparator" olarak adlandırılırlar.
 
Özellikle alışkın olmadıkları bir şey kendilerine elle dokunulması ve dilenciler tarafından taciz edilmeleridir.
 
“Birçok Çinli turist hala bir tür imparator gibi muamele görmeyi bekliyor”
 
Batıdaki her türlü hizmet üretenlerin Çinlilerin İngilizce bilmemelerinden dolayı ikinci sınıf müşteri olmadıklarını anlamaları gerekiyor. Bu kişilerin üçüncü dünya ziyaretçiler gibi muamele görmeleri yakın gelecekte istedikleri servisteki otelleri satın almaları ile son bulacaktır. Bunun için yeterli finans birikimine sahiptirler. 
 
Giderek daha fazla otel Uzakdoğu'nun isteklerine uyum sağlıyor. Dünyanın en büyük dokuzuncu otel şirketi olan Jin Jiang gibi Çin zincirlerinin Avrupa'ya genişlemesi sadece bir zaman meselesi gibi görünüyor. Dünyadaki turizm uzun zamandır batılı turistlerin ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyuyor olsa da Çin’den gelen yeni gezginler için pek çok benzer yapı eksiktir. Bunların başında da kahvaltı gelir.
 
Çin kahvaltısı olmayan bir otel rahatsız edicidir. Ya da su ısıtıcısı olmayan bir oda düşünülemez. Çin'de kimse soğuk musluk suyu içmez.
 
Kahvaltıda şehriye çorbası, kızarmış pilav, buharda pişmiş sebzeler, yeterli sert yumurta ve soya ürünleri bulunur.
 
Çay kahvaltıda değil, kahvaltıdan sonra içilen bir içecektir.
 
Mini bar çeşitlerinde, alkollü içeceklerin yanı sıra plastik kaplarda saklanan hazır erişte çorbası bulundurulmalıdır.. Ve odadaki su ısıtıcılarının yanında çay poşetleri içindeki yeşil çay, çay bardağı ve özellikle rahat terlikler misafirlerin beklediği bir ortamdır.
 
Çinliler mümkünse günde üç kez sıcak yemek ve seyahat ederken bile, akşam yemeğinin akşam saat 18'de servis edilmesini isterler. Yemek Çinliler için sadece bir ihtiyacın karşılanmasıdır. Çok hızlı yerler ve yemek yerken hiç konuşmazlar. Yemekte genelde sudan başka bir şey içmezler.
 
 
Amerikalılar paralarının çoğunu tatilde harika yemek ve lüks konaklama için geçirirken, Çinli insanlar seyahat bütçelerinin yarısını yabancı seyahatlerde hediyeler için harcıyorlar. Seyahat hedefleri arasında deniz, güneş, kum yoktur. Çoğu Çinli insan güneşten kaçınma eğilimindedir. Zira batıda olduğu gibi bronzlaşmış bir ten değil akça pakça beyaz bir ten güzellik ölçüsüdür.
 
Çin turizminde organizasyon olarak zor olan tüketicilerin önceden rezervasyon alışkanlıkları olmamasıdır.
 
Çin'in büyük şehirlerinde, otobüs veya tren için biletler kalkıştan en az dört gün önce satışa çıkar, küçük şehirlerde ise bu ihtiyaç kalkış gününde bile çözülebilir.
 
Genelde bütün patronlar çalışanın hangi zamanda tatile çıkıp çıkamayacağını altı ay önceden sormasını garip bulur.
 
Paket tur operatörleri için bu tabii ki bir zorluktur, çünkü genellikle hava ulaşımındaki koltuklar ve otel yataklarında koşullu olarak aylar önceden rezerve edilerek satın alınır.
 
Çinliler seyahat konusunda hala çok deneyimsiz olduklarından, çoğu arkadaşlarıyla birlikte ve gruplara seyahat etmeyi seviyorlar.
 
Seyahat programları tüm ilgi çekici yerleri kısa bir ziyaret edilecek şekilde oluşturulmalıdır.
 
Özellikle UNESCO listesinde olan yerler onlar için çekici olmaktadır. Bu geziler sırasında fotoğraf çekmeye yetecek kadar zaman ayrılmalıdır. Bu belki bu seyahatin en can alıcı noktasıdır.
 
Türkiye açısından değerlendirmeye gelir isek Çin Halk Cumhuriyetinden son yıllarda ortalama 150.000.000 yüz elli milyon kişi yurt dışına seyahat etmektedir.
 
Ülkemize gelen her Çinliyi turist saysak bile ki, çok sayıda iş adamı da gelmektedir toplam sayı ortalama 300.000 üç yüz bin kişidir. Başka bir deyişle Türkiye’nin Çin turizm pazarından aldığı pay sadece % 0.2 yani binde iki oranındadır. 
 
Her zaman ve her turistik pazardaki pazarlama enstrümanı olarak fiyat kırmayı kullanmak ve birbirimizle rekabet etmek Çin pazarında da uygulanmaktadır.
 
Bu sebeplerle yukarıda dikkat çekmeye çalıştığım çoğu şeye uyulmamaktadır. Otobüslerimizde Wi-Fi vardır. Fakat kalınan oteller şehir merkezinin çok uzağındadır. Servis edilen yemeklerin tadı Çinli misafirlerin damak zevkini karşılamamakta olup, çoğu kez yanlarındaki konserveler veya sıcak suda çözülen nudellerle (bir tür hazır erişte) yemeğe takviye yapmaktadırlar. Kahvaltılar ise Çin kahvaltısından çok uzaktır.
 
Bugün için ülkemizde bu Pazar belki önemli gözükmemektedir.
 
Unutmamak gerekir ki yıllarca Almanların ve Fransızların yaptığı
 
Anadolu turlarını bugün ağırlıklı olarak Çinliler ve güney doğu Asya kökenli milletler oluşturmaktadır. Anadolu’nun en ücra köşelerinde bile çocuklar turist gördü mü “Hello” diye bağırır. Böyle giderse ki gidecek, çocuklar  “Ni hao “ diye bağırmayı öğrenecek.
 
 
Turistik pazardaki ilk 10 ülkenin 2017 yılı yurtdışı harcamaları (milyar dolar cinsinden)


18-04-2019 12:15
Önceki Yazıları
KARA TREN
25-02-2019 13:42 | Yorumlar
22-01-2019 15:38 | Yorumlar
HERŞEY DÂHİL, ALKOL HARİÇ
14-01-2019 13:11 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
RecepYavuz
19-04-2019 16:55
Çin Pazarı
Seha Bey ne kadar güzel bir makale. Aslında makaleden ziyade aydınlatıcı ve geleceğe ışık tutan değerli bilgilerle süslenmiş bir kaynak. Hedeflerimizin neredeyse her gün revize edildiği ve son olarak 100 milyon turistin hedeflendiği bir ülkede, mutlak göz önünde bulundurulması, ihmal edilmemesi gereken bir Çin gerçeği gümbür gümbür geliyor. Turizmci arkadaşların yazınızdan çok yararlanacağını umuyor, kaleminize sağlık diyorum... Recep Yavuz Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar