17.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - HÜSEYİN KURTOĞULLARI
OTELLERİN HAVAALANINDAN TRANSFER YAPMASI

 

Konu hiç de durduk yerden çıkmadı
 
Otel concierge veya resepsiyonları kontrolsüz, kayıtsız ve de astronomik komisyonlar karşılığında hizmeti istediklerine yönlendirirken bunu farkeden uyanık (!) oteller kendilerine ivedi bir minibüs alıp şirketlerinin logosu ile şık bir biçimde giydirip bu rantı bir başkasına yedirmediler, iyi mi ? Bak sen, bir taşla iki kuş; hem de etkin bir biçimde kendi reklamlarını yaptıkları gibi, niye bu araçların boş saatlerini değerlendirip misafirlerine tur hizmeti de sunmasınlar ? Etti mi sana bir taşla üç kuş…Hatta kısa sürede kendini amorti eden araç ile beraber dört kuş.
 
Eh, “dur bakalım, bu yaptıkların 1618 sayılı yasa ile seyahat acentelerine tanımlanan hizmetlerden olup, sen şu anda “kaçak acente” suçu işlemektesin diyen de yok, hem de her şey gözülerinin önünde dönüp dururken.
 
Siz dua edin otellerin belgelendirme koşullarına böyle bir hizmetin sunum maddesi olarak eklenmediğine… Çünkü bizde herdem pişen temcit pilavının (kanun ve yönetmelik değişiklik çalışmaları) altının yandığı açıkça görülmüştür. Bunun güya beraber karar veriliyormuş gibi toplantılar yapılmasının arkasında bazı çıkarlara hizmet eden kararlar vodvili işte bu nedenledir.
 
Bunu size sadece ve tamıtamına 54 yıllık deneyimim ile değil, akıl almaz mağduriyetim ile anlatmaya çalışıyorum.
 
Beş kıt’a da, 42 ülkede ve 100’ ün üzerinde büyükşehirde yerel yönetimlerden destek görerek hizmet üreten ve konusunda dünyanın en büyük markasını “beşkuruş” isim hakkı ödemeden İstanbul’ a getirip bu hizmeti, hepinizin hatırlayacağı gibi, başarı ile sunarken zamanın turizmsever (!) başkanı Kadir Topbaş tarafından “bu bir toplu taşıma hizmetidir (belediye otobüsü gibi), dolayısı ile bunu ancak İ.B.B. veya onun delege ettiği bir şirketi sunabilir” diyerek işine geldiği gibi düzenleyip kolayca çıkardığı bir UKOME kararı ile beni, Feto hayranı vali olayları seyir ederken, durdurup çok uygun bir ihale (!?) ile damadı’ nın (Kavurmacı) ailesine devşirdiğini hepiniz hatırlıyorsunuzdur.
 
Ne o günkü meslek kuruluşumuz TÜRSAB (başındaki kişinin kadir abisi ile yakın ve müstesna ilişkileri bozulmasın hesabı ile) arkamda durmuş, ne de yargı hakkımı teslim etmiştir.
 
Demek istediğim o ki : bu gün TüRSAB’ ın da, TUROB’ un da başında çok daha ülkesini, ülkesinin turizm’ deki geleceğini düşünen insanlar ve ekipleri var.
 
Belki de bizim kendi içimizde kesin etik çalışma kriterleri uygulamak ve yine kendi aramızda bir “konsensüs” sağlamak üzere “TURİZM’ İ İYİLEŞTİRMEK İÇİN ACENTE – OTEL İŞBİRLİĞİ KOMİSYONU” kurmamızın vakti gelmiştir. Çünkü devlet ve devletin ilgili kurumlarını bu konuda en doğru bilgilendirecek bu iş birliği olacaktır.
 
Cemal Kızıltan doğruları söylüyor, biz doğru yürüdükten sonra eğri yol olmaz. Bırakın yasa’ ları, masa’ ları…
 
Güzel ülkemizin kıymetini bilelim, yoksa…  söylemek dahi istemiyorum. Açıkçası İŞ BİZE DÜŞÜYOR…
 
 
 
 

09-05-2019 12:00
Önceki Yazıları
TURİZMİ PAZARLAMAK
18-01-2019 16:09 | 2 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar