26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
THOMAS COOK'UN ZARARI

 

Türkiye’nin güncel sorunlarının dünyada olan bitenlere duyduğumuz ilgiyi sınırlaması çok doğaldır. 
 
Önceliklerin sıralamasında salt ülke sorunlarına yoğunlaşmak, gelişmeleri sağlıklı değerlendirmemize yarayacak öngörüleri de olumsuz yönde etkileyebilir.
 
Sanırım bu konuda en canlı örnek, ekonomi, siyaset ve toplumsal ilişkiler alt üst olmuşken, turizmin Türk Ekonomisini ayakta tutacak sektörlerin başında geldiğine inanlardaki iyimserliktir.
 
Özellikle sektörün bel bağladığı en büyük pazarı olan AB ülkelerinde, Türkiye imajı hiç olmadığı kadar sarsılmış, demokrasi dışı davranıldığı iddiaları hemen her gün uluslararası medyada yer bulurken, iyimserliğin ne denli etkili olduğunu birlikte göreceğiz.
 
Başarılı bir turizmci kimliğiyle bu göreve atanan Kültür ve Turizm Bakanımızın, sezon başlarken milyonlarla ifade ettiği dış talep artışı yerine, kendi şirketlerini kayıran düzenleme iddialarıyla gündemin üst sıralarına yerleştiğine bakılırsa, önümüzdeki dönemin sektör açısından pek iç açıcı görünmediğini söyleyebiliriz.
 
Ama..
 
Sanırım asıl sorun dışarıda ortaya çıkmaya başlıyor.
 
Geçmişi iki yüzyıla yaklaşan, dünya’da bu sektörün ilklerini başlatan küresel pazarın büyük oyuncularından Thomas Cook’un açıklanan -bu yılın ilk çeyreğine ilişkin-  zararı 1 Milyar Poundu aşıyor.
 
Kısa süre öncesine kadar borsada 3 milyar dolar üzerinden hesaplanan şirket hisseleri, açıklanan bu zararın ardından kısa sürede % 40 değer yitirmiş.
 
Şirket ile ilgilenen ABD kökenli Citicorp yaptığı açıklamada; kısa sürede Thomas Cook’un hisselerinin hiç bir değer taşımayacağına inandıklarını söylüyor. Zararın nedenlerinin başında, Brexit nedeniyle İngiliz Pazarında tatilcilerin seyahate çıkma kararlarını ertelemeleri gösteriliyor.
 
Ancak bu gelişme salt İngiltere’ye özgü değil. Cook’un en büyük rakibi olan TUI de bu yıl ilk çeyreği zararla geçti.
 
Dünya ekonomisinde şimdiye kadar  hiç yaşanmamış türden gelişmelerin, örneğin ABD ile Çin arasında ilan edilmemiş Ticaret Savaşı’nın, Ortadoğu’da petrol ve deniz ticaret yollarını denetim altına almak için başlatılan Suriye iç savaşının da olumsuz gelişmelerde payı olduğuna kuşku yok.
 
Sanırım Avrupa’nın konvansiyonel  yöntemlerle sürdürdüğü geleneksel tur operatörlüğü sistemi, gelişen digital turizm yönelimi karşısında yenilgiye uğruyor.
 
Uzun yıllar kısıtlayıcı önlemlerle bu gelişmeyi durdurabileceklerini sanan anlayış, bu kez ağır bir yenilgi alacağa benziyor. 
 
Umarız Türkiye’de bir süreliğine ele geçirdikleri yetkiyle, kendi çıkarları için bu gelişmeye karşı duranlar da gerçeği kısa sürede görürler.
 

20-05-2019 12:58

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar