26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
1 Yorum | Yorumlar
İSTANBUL 3. HAVAALANI
 
 
 
İstanbul’un 3 Havalimanı (IST) uzun süre tartışılacağa benziyor. 
 
Yapımına başlanacağı konusu gündeme geldiğinden bu yana, maliyetinin yüksekliği ve verilen yıllık yolcu sayısı garantilerinin hazineye getireceği aşırı yük nedeniyle muhalefetin yönelttiği eleştirilere AKP’nin geçmişte görev verdiği üst düzey yöneticileri de katıldılar.
 
THY’nın eski üst düzey yöneticileri Hamdi Topçu ve Candan Karlıtekin’in basit yatırımlarla 2030 yılına kadar talebi karşılayacağını belirttikleri, Atatürk Hava Limanının yerine Kuzey Ormanları kesilerek yapılan IST’in, dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ısrarıyla gerçekleştiğini öne sürülüyor.
 
Aslında İstanbul’a gidip gelen yıllık yolcu sayıları THY’nın eski yöneticilerini doğruluyor.
 
Gerçekte 2015 yılında yaklaşık 90 milyon yolcu/yıllık iç ve dış hat talebine cevap veren Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarına, geçtiğimiz 3 yıllık süre içinde -2015-2018 sonu itibariyle-  sadece 10,2 milyon fazla yolcu geldi. 
 
Başka bir ifadeyle İstanbul’un iki yakasındaki havalimanlarının yıllık ortalama % 3,7 oranında gerçekleşen bu talep artışını rahatlıkla karşılamaları mümkündü.
 
Kaldı ki, bu talebin %67’sini tek başına karşılayan Atatürk Hava Limanı, metro, otoyol ve kent içi karayolu dışında, çok yakınındaki Bakırköy üzerinden deniz araçları yardımıyla ideal ölçülerde ulaşım kolaylığına da sahipti.
 
Salt bu yüzden değil, Atatürk havalimanı çevresinde yatırım toplamı 8,5 milyar doları bulan nitelikli konaklama tesisleri de taşınmanın ardından atıl durumda kaldılar.
 
Yeni Havalimanı (IST) henüz toplu taşıma sorunu çözülmemiş, sadece karayolu ile ulaşılabilen, İstanbul’un taşrasında yer alan ve inşaatı bitmemiş haliyle, ekonominin üzerinde ağır bir yük oluşturuyor.
 
Sadece bu haliyle kalsa ulaşım ve verimlilik yanı tartışılabilirdi. Oysa rüzgar rejiminin iyi gözlenmeyişi, zemin etüdünün yeterli yapılmayışı, pist ile (runway) taksi yolları arasındaki uzaklık yanında, bu yolların olması gerekenin üzerinde eğimleri yüzünden, zorunlu fren yapan uçakların pist başında beklemek zorunda kalmaları, ekipman yetersizliği gibi nedenler IST’i uçuş güvenliği açısından sorgulanır duruma getiriyor.
 
Geçtiğimiz günlerde bazı ülkelerin sivil havacılık kuruluşları uzmanlarının İST’I inceledikleri ve belirledikleri yetersizliklerin hızla düzeltilmesini istedikleri öne sürülüyor.
 
Bütün bu saydıklarımızın dışında, kötü hava koşulları yüzünden alçalma sırasında Bulgar ve bazı hallerde Romen hava sahasının kullanılması nedeniyle, Eurocontrol’a kullanım ücretleri ödendiğini de kaydedelim.
 
Uçuş güvenliği yanında, havalimanına gidiş-geliş zorlukları gibi nedenlerle IST gündemi daha çok meşgul edecek anlaşılan.
 
Ama…
 
Acil durumlarda AHL yerine Çorlu’nun – adını yanılmıyorsam Atatürk olarak değiştirdiler bk.DHMİ kayıtları- yedek meydan olarak belirlenmesini anlamak çok zor.
 
AHL’nin eski terminal işletmecisi TAV’a 2021 yılına kadar garanti edilen yolcu başına ödemeleri gerçekleştirdiğimize göre, orasını kullanmamak neden acaba?
 
 

30-05-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
haksu
02-06-2019 11:02
Bam teli
Sayın Bakanım, Tam da Sayın Cumhurbaşkanının istediği yapıcı eleştiriniz. Yerli yerine oturmuş. İşte yapıcı bir eleştiri!!! Teşekkürler İYi bayramlar.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar