16.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - UĞUR CEBECİ
DÜNYANIN EN SAĞLIKLI HAVALİMANLARI

 

 
Sağlıklı havalimanı ne demek?
 
Şimdi nereden çıktı bu?
 
Aslında her zaman havalimanı ile sağlık koşulları arasındaki denge değerlendirilirdi. Ama son yıllarda büyüyen havalimanları, artan uçak yolcuları, bağlantı uçuşlar için oluşan uzun süreli beklemeler havalimanı ve sağlık arasındaki ilişkiyi iyice ön plana çıkardı. Denetim şirketlerinin 25 puan üzerinden yaptıkları değerlendirmede Frankfurt Main Havalimanı birinci sırada yer aldı.
 
Sıralamanın en başında havalimanlarındaki havanın kalitesi yer alıyor. Temiz bir hava, uygun ısı ve nem oranı... Denetçiler bu imkânın olmadığı bir havalimanını zaten incelemeye değer bulmadıklarını açıkladılar. Örneğin Londra-Gatwick Havalimanı toplamda 1 puan aldı. Nitelikli olanaklarının çoğuna yalnızca birinci sınıf veya işletme sınıfı yolcular erişebildiği için en düşük puan verildi.
 
A Sessizlik: Bir havalimanı ne kadar sessiz olabilir. Bunun için dünyanın dört bir yanında çok sayıda havalimanında anons sistemleri artık yolculara seslenmiyor. Bu sistemler sadece havalimanında olağanüstü bir durum olduğunda bütün yolculara duyuru için kullanılıyor. Mesela çocuklar için... Kaybolan çocuklar için çaresiz kalındığında, ailelere ulaşabilmek için anons yapılıyor. Havalimanı otoriteleri, çocukların aileleri ile seyahat etseler bile üzerlerinde kimliğinin ve aileye ulaşılabilecek bir telefon numarasının olmasını istiyorlar. Birçok havalimanında son dakikaya kalan yolcular için bile anons kaldırılıyor. Uçak zamanında kimseyi beklemeden kalkıp gidiyor. Doğru olan da bu...
 
B Yiyecek alanları: Yeme-içme alanlarının temizliği, satılan ürünlerin mümkün olduğunca taze olması, donmuş üründen kaçınılması gibi birçok konu havalimanı içindeki sağlık şartlarını etkiliyor. Bazı havalimanlarında otoriteler sık sık ürünlerin son kullanım tarihlerini denetliyorlar. Tarihi geçmiş ürünler hemen imha ediliyor ve satışı yapan kuruluşa ceza kesiliyor.
 
C Tuvaletler, duşlar: Birçok havalimanının en sorunlu yerleri tuvaletler ve duşlar. Özellikle büyük havalimanlarında sık aralıklarla temizlik yapılması, temizlik malzemeleri ve hijyen şartlarını sağlayacak ürünlerin de iyi seçilmesi gerekiyor. Lavabolar, klozetler, özürlü tuvaletlerindeki tutunma bölgeleri, yerler çok ciddi bir temizlik istiyor.
 
D Mescit, dua odaları: İbadet alanları temizliğe en fazla özen gösterilen alanlar olmak zorunda. Diğer alanlara göre ve kullanım sıklığı dikkate alınarak her yarım saatte bir temizlenmesi gerekiyor.
 
E Açık alanlar: Havalimanları içinde açık alanlar yaratmak, doğal havayı kullanmak, yeşillikler ve kapalı bölümlere mümkün olduğunca gün ışığının girmesinin sağlanması elbette mimarların önemli görevleri arasında. Bunlara dikkat eden mimarlarının çoğu ciddi ödüller alıyorlar.
 
F SPA, spor salonu, yüzme havuzu: Birçok büyük havalimanında bunlar var. Bağlantılı uçuşları için bekleyenler ücreti karşılığı bu imkânlardan yararlanıyorlar. Hele uzun bir uçuştan gelip başka bir uzun uçuşa gidecek olanlar için aradaki zaman uzunsa bu imkânlar sağlık için gerçekten bulunmaz bir fırsat oluyor.
 
G Otel odaları: Genellikle havalimanı içindeki otellerin hava tarafı çok iş yapıyor. Yani hiç pasaporttan falan geçmeden hava tarafındaki otellere gidip saatlik bir oda kiralıyorsunuz. Duşunuzu yapıyorsunuz ve rahat bir yatakta birkaç saat uyuduğunuzda bile ciddi rahatlama hissediyorsunuz. Büyük havalimanlarının çoğu artık bu hava tarafı otellerine sahip.
 
LÜKS DEĞİL ZORUNLULUK
 
SESSİZLİK bölgeleri, meditasyon odaları, masaj salonlarına sahip havalimanlarının yıldızları elbette çok yüksek oluyor. Transit yolcunun çok olduğu havalimanlarında bu tip bölgeler ve işletmeler her zaman ilgi görüyor. Havalimanlarına ‘Sağlıklı yaşam puanı’ vermek için araştırma şirketleri denetimleri büyük sıklıklarla yapıyorlar. Örneğin bir havalimanının sağlık için uygun bulduktan bir ay sonra yapılan denetimlerde çok düşük puan aldığı da görülüyor.(Hürriyet)
 
 

26-06-2019 11:56
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar