16.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - DR. ERKAN YAĞCI
1 Yorum | Yorumlar
AKTOB 35 YAŞINDA YAPILANLAR YAPILACAKLARIN TEMINATIDIR

 

AKTOB’u kuruluşunun 35. yılında, turizmin seyahat endüstrisine dönüştüğü, dünya turizmindeki gelişmeler, Akdeniz bölgesinin dünya turizmindeki yeri ve Türkiye’nin bölgedeki konumunu ile birlikte değerlendirmek gerekir.
 
 Zira;
• Akdeniz bölgesi günümüzde dünya turizminin merkezidir.
 
• Antalya,  Türkiye’nin turizm başkentidir. Bu sıfatıyla Türkiye’nin turizmde Akdeniz bölge liderliğine giden sürece önderlik ediyor. Bu süreçte kurumlar daha da önem kazanıyor.
 
• Türkiye turizmde yeni bir atılım dönemi yaşıyor.
 
• AKTOB, bu bölgede, yasa ile değil gönüllülük temelinde çalıştığı halde 35 yılda yaptıklarıyla bugünlere gelmiş bir meslek örgütüdür.
 
Türkiye’nin turizmde, Cumhuriyet’in kuruluşu, hatta kimi noktalarda Osmanlı dönemine kadar uzanan bir tarihi var. Türkiye turizm tarihinde sektör önemli deneyimler kazandı, ciddi birikim edindi.
Bu dönemde Türkiye turizmde beş önemli atılım yaptı.
 
Birinci Atılım:
 
Türkiye’nin turizmde Birinci Atılım Dönemi’nde; TURİNG’in kuruluşu, TURBAN ve Emek otelleri
yatırımları ve bu alandaki çalışmaları ile hem işletmecilik hem de kurumsallaşmada lokomotif rol oynadı.
 
İkinci Atılım:
 
Türkiye turizmde İkinci Atılımı sahip olduğu zengin potansiyeli uluslararası pazara çıkarmaya yönelik çalışmalarla yaptı. Bu dönemin belirleyici özelliği arazi tahsisleridir.
 
Üçüncü  Atılım:
 
Türkiye’nin turizmdeki Üçüncü Atılım dönemi ülkenin uluslararası alanda güçlü bir aktör  olma sürecidir.
Bu dönemin belirleyici özellikleri başta Rusya olmak üzere girilen yeni pazarlar ve yurtdışında kurulan Türk tur operatörleridir.
 
Dördüncü Atılım:
 
Türkiye’nin turizmde 1990’ların ikinci yarısından sonra başlayıp 2000’lerin başına kadar olan  dönemde Dördüncü Atılım Dönemi gerçekleşti. Bu dönemin belirleyici unsuru da, sektörün Türkiye’deki yapısı gereği lokomotif güç olan  konaklama kesiminin yatırım işletme ve yönetimde yerli firma ve kişilerin eliyle uluslararası pazarda rekabet edebilirliğe kavuşturulmasıdır. Bu özelliği ile Türkiye’nin turizm sektörü ulusal niteliği en yüksek sektördür.
 
Beşinci Atılım:
 
Türkiye turizmde bugün Beşinci Atılım dönemini yaşamaktadır. Bunu  değerlendirirken de konuyu turizm sektörü için günümüzde kullanılan ve kapsayıcılığı açısından doğru olan  tanımı ile seyahat endüstrisi olarak ele almak gerekir.
 
Bu dönemin belirleyicisi de Türkiye’nin turizmde
 
Akdeniz’de bölge liderliğine giden sürece girmesidir.
 
35. yılında AKTOB bu açıdan değerlendirilmeli.
 
Bu, Türkiye’nin turizmde geldiği yeri görmek için de gereklidir. Denebilir ki: ‘Yaş 35 yolun  yarısı’ ise AKTOB için “Yapılanlar yapılacakların teminatıdır…”
 
Bu, Türkiye’nin turizmde geldiği yeri görmek için de gereklidir. Denebilir ki: ‘Yaş 35 yolun  yarısı’ ise AKTOB için  de “Yapılanlar yapılacakların teminatıdır…”
 
 

29-06-2019 12:00
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
metinsert
03-07-2019 16:50
35 yıl gecti aradan
AKTOB un 35. Yılını kutluyorum. Antalya bolgesinde kulturel pasan gruplari yatiracak yer bulamazdik yillar önce, o zamanlar sejour olayi pek yoktu, charterlar yoktu. bugun guzel seyler yapiliyor antalya bolgesinde. 7-11 Mayis tarihleri arasinda Side antik tiyatrosunda muhtesem bir rus-türk klasil müzik festivali yapildi.Istanbuldan geli katildim. Bundan maalesef yerel halktan baska kimsenin haberi olmadi. Boyle guzel etkinlikleri turizm medyasinin duyurmasi lazim. Benim icin buyuk bir kivanc vesilesi idi. Side tiyatrosu, Aspendos tiyatrosuna gore cok basarili sekilde restore edilmis kutluyorum ilgilileri. Bundan da ötesi Side Belediyesini yürekten kutluyorum. Gerek antik sehir icinde gerekse Side icinde belediye hizmetleri fevkalade. Side Beach yürüyüs yolu tek kelime ile harika. Tüm turistik belde belediye baskanlarini buraya gelmelerini ve gormelerini diliyorum. Yuruyus yoluna ben ELELE BEACH adini verdim. Cunku tüm mutlu turistler elele yürüyorlar otellerinden Side antik kente. Yerlerde tek sigara izmariti bulamazsiniz. Cop kutulari baska belediyelere de ornek olsun. Lutfen Side Belediyesini takdir edin, odullendirin.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar