16.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
BAKAN TÜRSAB'I NEDEN DIŞLIYOR

 

 
Sektörü çok yakından ilgilendiren bir yasal düzenleme, AKP Meclis Grup Yönetimi tarafından turizmin bileşenlerinden ve -daha önemlisi- yasayla kurulmuş meslek örgütlerinin görüşleri alınmadan, adeta gizlenircesine, hızla TBMM’ne getirildi.
 
Aylar önce gerekli kaynakları bulmak ve sektörün kendi tanıtımını yapmasını sağlamak amacıyla oluşturulduğu, bakan tarafından açıklanan Turizm Tanıtma Fonu, son dakikada karşımıza Tanıtma Ajansı adıyla getirildi.
 
Tasarı yasalaşırsa gelirlerin astronomik rakamlara ulaşacağını ve kimler tarafından kullanılacağını yeterince tartışmayan, bu girişimi nedeniyle bakanı alkışlatmak için çığırtkanlık yapan bazı dernek yöneticilerini anımsayınca, bu nev zuhur ajansın ortaya çıkması sektöre az bile demek içimizden gelmiyor değil. 
 
Neden mi?
 
Önce Tanıtma Ajansın yapısına bakalım. 
 
Kaynakları dağıtacak ve Ajansı yönetecek, 13 kişilik Yönetim Kurulunun 7 üyesi Konaklamadan, 1 üyesi THY ve sadece 1 üyesi Bakanlığın aralarından seçeceği bir seyahat acentasından oluşuyor.
 
Tanıtma Ajansının beş kişilik İcra kurulu var. Üyelerin ikisi Bakanlık ve üçü konaklamacılar arasından seçilecek.
 
Bakanının ilk açıklamalarında sektöre kurtarıcı olarak sunulan bu girişimin amacı; turizmin çeşitlendirmesi ve 12 aya yayılmasıydı.
 
Oysa görünen; karar mekanizmalarında pazarlamayı temsil eden Seyahat Acentelerinin üst örgütü TÜRSAB’ın ve sahada fiilen çalışan rehberlerin yasayla oluşturulan örgütlerinin açıkça yok sayıldığıdır.
 
Anlaşılan tanıtma ve turizmi 12 aya yayma konusunda kaynak toplama ve uygulamaya ilişkin kararları ; bakanlık bürokratları ile ağırlıklı olarak kıyılarda  yatırım yapmış girişimciler verecekler.
 
İçinde bulunduğumuz bu yıl  Ağustos ayında başlatılacak kesintilerin getireceği yükün, doğrudan maliyetlere etkisinin şimdiden sektöre hayırlı olmasını dilemekten başka bir şey kalmıyor.
 
İhale kanunu kapsamından ve Sayıştay denetiminden çıkarılmak istenen bu büyüklükteki bir fonun, nasıl harcanacağı ayrıntılarıyla gösterilmediğini ama kimlerin yönetiminde yapılacağı özellikle belirlenmiş.
 
Bu kaynakların  tasarruf ve harcanmasına ilişkin danışılacak kurulda, TOBB ve TÜRSAB ölçeğindeki meslek kuruluşlarının, 30 üyeli  bir dernekle aynı statüde sayılması, İstanbul ve çevresiyle sınırlı bir derneğin, ülkesel büyüklükteki bir federasyon ile eşdeğer tutulmasının, mantıklı bir açıklaması olamaz. 
 
Denetimsiz harcanacak kaynaklar konusunda tek yetkili karar verici bakan ve bakanlık ise bu ajansın neden kurulduğu düşündürücü değil mi?
 
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ersoy, başlarda hepimizi sevindiren bir gelişmenin işareti gibi görünmüştü. Mesleğin ve özellikle seyahat acenteliğinin içinden geliyordu. Kendi işinde gösterdiği başarıyı Bakanlık görevi sırasında tekrarlayacağına inanıyorduk.
 
Ancak ilk icraatları sırasında atamayla geldiği bu koltuk ile şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığından ayırdedebildiğine ilişkin ciddi kuşkulara yol açtı.
 
Tanıtmayı amaçlayan ama içinde başarılı hiç bir reklamcının, iletişimcinin ve araştırmacının yer almadığı bir ajansın, sektörde ciddi sorunlara yol açacağı ortada değil mi? 
 
Bir de yanlış olmasını -turizmciliğe ve geçmişte üstlendiğim görevlere saygım nedeniyle- içtenlikle dilediğim bir duyumum var.
 
Umarım; TÜRSAB’ın bir kenara itilmesi, görüşlerinin alınmayışı ve dışlanması, Sayın Bakan ile Birliğin önceki seçimlerinde birlikte davrandıkları, TÜRSAB’ın mevcut Yönetim Kurulu Başkanı ile kişisel rekabetinden kaynaklanmıyordur.
 
 

03-07-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar