• 21 Eylül 2023 08:22
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı başladı

Bu haberi dinleyin
21 Eylül 2023 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı başladı

1. İstanbul Balkan Borsası Fuarı, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda kapılarını açtı. 20-22 Eylül 2023 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek olan B2B ağırlıklı 1. İstanbul Balkan Borsası Fuarı, TÜRSAB Fuarcılık Hizmetleri tarafından İBB Kültür A.Ş. iş birliği ile organize edildi.

Fuarın açılışında konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, 1. İstanbul Balkan Borsası Fuarı’nın Balkan ülkeleri ve Türkiye arasındaki iş birliklerini arttırmayı amaçladığını belirterek şunları söyledi: "Birbirine coğrafi olarak son derece yakın olan Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki hareketleri henüz beklenen seviyelere ulaşabilmiş değil. Balkan ülkelerinden Türkiye’ye 5,6 milyon ziyaretçi gelirken Türkiye’den Balkanlara giden ziyaretçi sayısı da yaklaşık 2,1 milyon düzeyinde bulunuyor. Buna göre Balkan ülkeleri ile Türkiye arasında 7,7 milyon civarında bir turist hareketliliğinden söz etmemiz mümkün.

Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki tarihi, kültürel ve ekonomik bağlar düşünüldüğündede çok daha yüksek rakamlara çıkabilme potansiyeline sahibiz.”