• 25 Eylül 2023 03:05
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

10 yıl sonra tur operatörlerine gerek kalacak mı

Bu haberi dinleyin
25 Eylül 2023 10 yıl sonra tur operatörlerine gerek kalacak mı

Almaninin yöneticileri tur operatörlüğünün duramu ve geleceğini tartışıyor.

İspanya Valensiya'daki fvw|TravelTalk Kongresi'nde Chat GPT üzerine düzenlenen bir panelde konuşan tur operatörleri gelecektede insan emeğinin yapay zeka tabanlı uygulamaların sektöre etkilerini tartışırken gelecek 10 yılda tur operatörlerine gerek kalıp kalmayacağı sorusu gündeme geldi.

fvw|TravelTalk GenelYayın Yönetmeni Klaus Hildebrandt moderatörlğünü yaptığı panele Stefan Baumert (TUI Müdürü), Karl Markgraf (FTI Group), Ingo Burmester (DER Touristik) ve Laura Meyer, (Hotelplan Group), katıldı.

Sektörde yapay zekayla deneyler yapıyor

Soru üzerine değerlendirmeler yapan konuşmacılar, yapay zekanın sunduğu fırsatlar çok çeşitli olacağını, ancak gelecekte pek çok görevin insanların elinde kalacağını, konunun yapay zeka ile birlikte ele alınması gerektiğini söylüyor.

DER Touristik'ten Ingo Burmester,” Bunı zamanda gelecekte bir seyahate ait tüm verilerin birbiriyle birleştirileceği ve böylece tüm seyahat deneyiminin tek bir rezervasyonda kapsanabileceği anlamına da geliyor. Müşteriler arasında güven yaratmanın tek yolu budur. Örneği: "Orman yangını gibi birmeydana gelirse, müşterinin yapay zekanın bunu tanıyacağından emin olması gerekir" derken TUI Müdürü Stefan Baumert yapay zeka araçlarının öngörülebilir gelecekte tüm ekonomik riskler de dahil olmak üzere seyahat üretimini tamamen devralabilecek kadar karmaşık olmasını beklemediğini belirterek, "Rezervasyon işlemleri bir süre daha tur operatörleri ve OTA'larda kalacak” dedi.

Hotelplan’dan Laura Meyer de, "Uygulama kapsamının çok büyük olduğunu düşünüyorum. Örneğin, müşterilere danışmanlık konusunda etkili bir destek hâlâ eksik," diyor veekliyor: "Bireysel bir tura çıkan hiç kimse, diğer tüm müşterilerlenı tekliflerin sunulmasını istemez.”