• 23 Kasım 2021 23:47
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

13. Uluslararası Turizm Karikatürleri yarışması ödül töreni 26 Kasım’da

Bu haberi dinleyin
23 Kasım 2021 13. Uluslararası Turizm Karikatürleri yarışması ödül töreni 26 Kasım’da

Ana teması “Turizm Çalışanları” olan 13. Uluslararası Karikatürleri yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri 26 Kasım’da düzenlenecek törenle verilecek.

Anatolia Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 13’üncü Uluslararası Karikatürleri Yarışması’nın ödül töreni İstanbul Kağıthane’deki Four Points by Sheraton Otel’de yapılacak.

Kendi alanında dünyada tek

2009 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışma, dünya genelinde alanındaki tek karikatür yarışması olarak biliniyor.

Uluslararası Karikatürleri Yarışması 2014 yılından bu yana farklı alt temalar belirlenerek düzenleniyor. Bugüne kadar gerçekleştirilen yarışmalarda; “Her Şey Dahil Sistemi”, “Turizm ve Barış”, “Turizmin Geleceği, Geleceğini”, “Dünden Bugüne Tatiller”, “Seyahat Anıları”, “Havalimanı” ve “Covit’19 ve” temalarında binlerce karikatür çizildi.

Çizgilerle çalışanları

Bu yıl 13’üncü Uluslararası Karikatürleri Yarışması’na karikatürcüler, “turizm sektörü çalışanları” olarak animasyon ve eğlence görevlileri, aşçı, aşçıbaşı, bagaj görevlisi, barmen, bellboy, bilet satış görevlileri, bulaşıkhane görevlileri, cankurtaran, çamaşırhane görevlileri, doorman, garson, havalimanı görevlileri, host-hostes, housekeeper, kasiyer, kat hizmetleri görevlisi, komi, kurvaziyer görevlileri, marina görevlileri, muhasebe görevlileri, mutfak görevlileri,  müze ve örenyeri görevlileri, otel müdürü, resepsiyonist, restoran müdürü, rezervasyon görevlileri, seyahat acentası görevlileri, sivil kabin görevlileri, şoförler (otobüs, transfer aracı, vb.), teknik hizmetler görevlileri, turist rehberleri, uçak pilotları, yiyecek & içecek müdürü, vd. olmak üzerele ilgili bütün alanlardaki çalışanları içeren yarışmaya 50 ülkeden 265 çizer 588 eser ile katıldı.

Her yıl bir tema

Yarışmanın ana sponsoru Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, Uluslararası Karikatürleri Yarışması’nın sektörünün gündemini takip eden bir yarışma olarak dikkati çektiğini, bu bağlamda geçtiğimiz yıllarda “Her Şey Dahil Sistemi”, “Turizmin Geleceği, Geleceğini” ve “Covit’19 ve” gibi sektörün gündeminden düşmeyen konuların yarışma teması olarak seçildiğini söyledi. Çelikkanat, yarışmada bu yıl “turizm çalışanları”nın tema olarak seçilmesinin çok önemli olduğunu söyleyerek; çalışanları sektörünün en önemli ve vazgeçilmez aktörleri olduğunu vurguladı.

Tanıtım aracı

Yarışmanın koordinatörü Anatolia Akademisi Koordinatörü Prof. Dr. Nazmi Kozak ise Uluslararası Karikatürleri Yarışması’nın on üç yıldır düzenlendiğini ve karikatür sanatı camiasında Türkiye’nin sanat yönüyle tanınmasına önemli katkılarda bulunduğunu söyledi. Kozak, “Yarışmada çalışanlarının dünyada ilk kez bir karikatür yarışmasında tema olarak seçilmesinin ve böyle bir yarışmanın da Türkiye’de düzenleniyor olması, önemlidir,” dedi.