• 26 Aralık 2021 21:14
  • 0
  • 7 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

2021’de ne oldu, 2022’den ne bekleniyor, ne dediler

Bu haberi dinleyin
26 Aralık 2021 2021’de ne oldu, 2022’den ne bekleniyor, ne dediler

Anılmak istenmeyecek 2021’in bitmesine birkaç gün kaldı. Herşeye rağmen umutlu olunan yeni bir yıla, 2022’ye girmeye birkaç gün var.

Yüzyılın sorunu pandemiden en ağır darbeyi yiyen sektörü tarihinin en büyük kaybını yaşadı.

Seyahat endüstrisinin farklı kesimlerinin mensupları geride kalan ve gelecek olan yeni yıl ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken 2022’den umutlu olduklarını söylüyor.

Haftalık ekonomi dergisi Ekonomist’ten Sibel Atik ve Para dergisi diğer sektörler ile birlikte sektörü mensuplarına da 2021 yılını değerlendirmeleri ve 2022’den beklentilerin sordu.

İşte o değerlendirmeler:

Firuz Bağlıkaya /Türkiye Seyahatleri Birliği Başkanı

“45 milyon ziyaretçi, 35 milyar dolar gelir” 

Pandemi nedeniyle son iki yılda seyahat edemeyen çok sayıda insan oldu. Ciddi bir tatil özlemi oluşmuş durumda. 2022 yılını; toplam 45 milyon ziyaretçi sayısıyla kapatacağımızı öngörüyoruz. Önümüzdeki yıl toplam gelirimizin de 35 milyar dolar seviyesinde olmasını bekliyoruz. 

Sururi Çorabatır / Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı: 

"Rakiplerimizi geride bıraktık" 

İspanya,, İtalya ve gibi rakip ülkelerimiz arasında hem gelir, hem ziyaretçi sayılarında öne çıktık. Vaka sayıları düştüğü, aşılanma arttığı takdirde 2022'de çok güzel bir sezon yaşayacağız. 

Oya Narin / Türkiye Yatırımcıları Derneği Başkanı : 

"Yatırımlara geçiş yılı olacak" 

Normalleşme süreciyle birlikte hem resortine hem de İstanbul başta olmak üzere şehirine ilgi artacak. 2022'de, 2019 yılı rakamlarını yakalayabilmeyi ümit ediyoruz. Yatırımlar tarafında 2022'nin bir geçiş yılı olacağını 2023 ve sonrasında ise yatırım ortamındaki gelişmeler ile hızlanacağını düşünüyoruz.

Erkan Yağcı / Akdeniz Otelciler Birliği Başkanı :

"İngiltere pazarı, ve ile yarışacak" 

2022'de belki de en fazla gelişme gösterecek, en fazla parlayacak pazarımız olacak. Nasıl ki'da 7,'da 5 milyon ziyaretçi sayısına ulaştıysak,nı şekilde'de de 5 milyona ulaşabiliriz. 2022, 2019'un çok üstünde olacak.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin:

“2019 verilerine ulaşmayı hedefliyoruz”

Türkiye'ye olan talebi de gördüğümüz için 2022'nin ikinci yarısından itibaren olumlu bir beklenti içindeyiz. Pandemide yeniden kapanma ve kısıtlamaların olmaması halinde 2022'de 2019 yılı verilerine ulaşmayı hedefliyoruz

Mehmet İşler / Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği Başkanı :

" 60 milyon turiste yaklaşıyoruz" 

Önümüzdeki yıl 2023 yılındaki hedefimiz olan 60 milyona yaklaşacağımızı öngörüyoruz. Pandemiyle birlikte yavaşlayan yatırımlar yeniden artış eğiliminde. 2021 yılında ulaşacağımız turist sayısının 2022 ve sonraki yıllarda planlanan yatırımları olumlu etki edeceğini söyleyebiliriz. 

Mustafa Deliveli/ Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı: 

“Güzel bir yıl bizi bekliyor” 

2019 yılında bölgemizde 1 milyon 700 bin misafir ağırlamıştık, 2022'de bu sayının üzerine çıkacağımızı tahmin ediyoruz. Avrupa'nın ve'nin erken önlem almasıyla kışı kontrollü geçireceği, bunun da bizim için sezona iyi bir hazırlık olacağı düşüncesindeyim. Bu yıl sezon erken başlayacak gibi görünüyor, 1 Nisan'dan itibaren otellerimiz kapılarını açacak. 

Birol Akman/Anadolu Ankara İşletmecileri Derneği Başkanı: 

"Ankara'ya beş yılda 5 milyon turist" 

Amacımız ve asıl görevimiz Ankara'ya gelen turist sayısını artırmak, içi hareketlendirmek, yükseltmek ve bunlar için elimizden gelen desteği göstermek. 2022 yılı hedefimiz pandemi öncesini, yani 2019'u yakalamak. Beş yıllık uzun vadedeki hedefimiz ise, bu kapasiteyi 5 milyon kişiye ulaştırmak. 

Oti Holding YK üyesi Coral Travel'ın Genel Müdürü Coşkun Yurt :

“Rusya açık ara önde olmaya devam edecek”

2022'de'dan paket tur ile yurtdışına çıkan kişi sayısı 10 milyonu geçer. Türkiye pazarda açık ara önde olmaya devam edecek.

Hediye Güral Gür / NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı: 

"2022 toparlanma yılı olacak " 

2022'de pozitif bir tablo bekliyoruz. Rezervasyon oranlarına baktığımızda 2022 yılının son iki yıla kıyasla bir toparlanma yılı olacağı görülüyor.Pandemi sebebiyle sektörde çekilmeler olduğu için sektörü özelinde personel sıkıntısı yaşanacağını söyleyebiliriz. 

Mete Vardar / Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı :

"2022 bizim için özel bir yıl olacak”

35'inci yaşımızı kutlayacağımız 2022’de, 1 Ocak itibariyle de Jolly markasını yurtdışına da taşıyoruz. 

Ali Onaran / Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı: 

" Şirketler finansal açıdan çok zorlandı”

Satış ve pazarlamada yılın belli dönemleri çarklar durdu. Öngörüsü zor bir süreçten geçtik, geçiyoruz. Tüm bu gelişmelerden herkes kendine göre dersler çıkardı; sektörün pahalı bir deneyim yaşadığını söyleyebiliriz. Devlet desteğine ve yapısal reformlara ihtiyaç var. ciddi bir istihdam daralması yaşadı, yetişmiş insan kaynağının bir bölümü maalesef 

Kaan Karayal / Tatil Sepeti Yönetim Kurulu Başkanı : 

"2022’de iki yılın etkileri silinecek " 

2022 yılı, iki sene boyunca pandeminin sektörü üzerinde yarattığı etkilerin silineceği yıl olacak. Yaptığımız kamuoyu araştırmalarında, 2020 ve 2021 yıllarında pandemi endişesi ile tatil yapmamış misafirlerimizin yüzde 90'dan fazlası, 2022'de tatile gideceğini belirtiyor. 2022’de iç pazar kişi sayısında, 2021’e göre yüzde 30 büyüme öngörüyoruz. 

Baran Yıldırım / Viravira.co Kurucu Ortağı B CEO'su : 

"Fırsatların değerlendirileceği yıl olacak " 

2022, özellikle yurtdışındaki büyüme fırsatlarını değerlendireceğimiz bir yıl olacak. Ekonomide, enflasyonun gündemdeki yerini korumaya devam edeceğini düşünüyoruz. Üretici enflasyonundaki artış ve kur geçişkenliği nedeniyle 2022 yılında fiyatlardaki artış trendi, 2021'ye benzer bir seyir izleyebilir. 

Armin Zerunyan / Üst Sınıf ve Lüks Otellerden Sorumlu Türkiye Bölge Müdürü:

"Yeni yılda 12 açılış yapacağız" 

2022 yılının daha istikrarlı ve olumlu bir seyirde geçeceğini öngörüyorum. Yeni yılda DoubleTree by, Garden Inn ve Hampton by markalarımızla Türkiye'de 12 otel açılışı daha yapmayı planlıyoruz.'un Türkiye'deki en önemli açılışlarından biri Şanlıurfa'da olacak. 

Ayrıca 2022'de İstanbul Bosphorus'ta ve 2021'in Ekimında başlayan Kongre Merkezi yenileme projesinin Haziran 2022'de tamamlamayı hedefliyoruz.

Wndham Hotels & Resorts EMEA Başkanı Dimitris Manikis :

Dünya insanı pandemi ile yaşamaya alıştı. İnsanlar kısıtlanmaktan sıkıldı. 2022'de intikam seyahatleriyle canlanacak.

Ayça Beslen / Wyndham Hotels B Resorts EMEA Türkiye Bölge Direktörü: 

"Türkiye önemli Pazar olmaya devam edecek " 

Türkiye, Wyndham Hotels açısından önemli bir büyüme pazarı olmayı sürdürüyor. Otel sayımızın 90'a ulaşmasını bekliyoruz. 2022'de en az beş otel daha açmaya yönelik planlarımız şimdiden hazır ve bu otellerin dördünün yılın ilk yarısında açılmasını hedefliyoruz.

Mehmet T. Nane/ Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü: 

"Filomuza 20 uçak daha katacağız" 

Dijital dönüşüm, 2018'den bu yana olduğu gibi yine en öncelikli gündem maddelerimizden biri olacak. Türkiye'nin dijital hava yolu olarak, 2022 ve önümüzdeki yıllarda bu alandaki yatırımlarımızı artıracağız. Sipariş planımız dahilinde filomuza 20 yeni nesil A321 NEO model uçak katacağız.