• 26 Kasım 2023 22:21
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

80 maddelik torba yasada turizmden başka her şey var

Bu haberi dinleyin
26 Kasım 2023 80 maddelik torba yasada turizmden başka her şey var

AKP milletvekillerinin ekonomik program hedeflerinin gerçekleştirilmesine katkı sağlamak amacıyla hazırladıklarını söyledikleri 80 maddelik torba yasada; tütün, alkollü içki ve akaryakıt kaçakçılığı ile mücadeleden özelleştirmeye, şans oyunları ikramiye dağıtım oranından mahalli idarelerin kirasına, RTÜK ödemelerinden tapu siciline kadar her şey var, ile ilgili tek bir şey yok.

Öyle ki 80 maddelik torba yasanın gerekçeleri arasında yer alan “Ülkemize döviz getirilmesini teşvik etmek üzere; Yurt dışından elde edilen kâr paylarının tamamının Türkiye’ye getirilmesi şartı ile bu kazançların yarısının gelir ve kurumlar vergisinden istisna edilmesi” ifadesi ile İhracatçıların getirdikleri döviz için vergi indirimi sağlanacağı belirtilirken getirdikleri döviz Hazine’ye net girişi en yüksek olanciler burada yer almıyor.

TBMM’ye sunulan ve hafta görüşülecek olan 80 maddelik torba yasa ile ilgili gerekçenin bu bölümünde şöyle deniyor:

  • Ülke ekonomisinin uluslararası rekabetçiliğinin geliştirilmesi,
  • İhracatın desteklenmesiyle büyümeye katkıda bulunulması,
  • Ülkemize döviz girdisi sağlamak suretiyle dış ticaret dengesine olumlu katkı sağlanması,

Bu çerçevede hazırlanan Teklifte;

•       Ülkemize döviz getirilmesini teşvik etmek üzere;

Yurt dışından elde edilen kar paylarının tamamının Türkiye’ye getirilmesi şartı ile bu kazançların yarısının gelir ve kurumlar vergisinden istisna edilmesi amaçlanıyor.

Konu Hazine ve Maliyeı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamada da yer alıyordu. Şimşek yaptığı açıklamada şöyle diyordu: 

"Paketle ekonomik program hedeflerinin gerçekleştirilmesine katkı sağlamak amacıyla ihracatın desteklenmesi ve ülkemize döviz girişini teşvik edecek düzenlemeler öngörüyoruz. Ülkemize döviz getirilmesini teşvik etmek üzere, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerimizin yurtdışındaki bazı faaliyetlerine uygulanacak vergi indirim ve istisna oranını kazancın ülkeye getirilmesi şartıyla artıracağız.

İhracatın desteklenmesi amacıyla imalatçı ve tedarikçi ihracatçıların faaliyetlerine ilişkin kazançlara 5 puanlık kurumlar vergisi indirimi uygulayacağız. Uygulama, imalatçı veya tedarikçi kurumların, aracılı ihracat sözleşmesine dayanarak dış ticaret sermaye şirketleri veya sektörel dış ticaret şirketleri üzerinden gerçekleştirdikleri ihracat faaliyetleri için geçerli olacak."