• 07 Nisan 2021 08:36
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

AB, Air France kurtaracak 4 milyar Avroluk yardımı onayladı

Bu haberi dinleyin
07 Nisan 2021 AB, Air France kurtaracak 4 milyar Avroluk yardımı onayladı

 

AB Komisyonu Air France’ı kurtarma paketini onayladı

Bloomberght'de yeran habere göre, komisyondan yapılan açıklamaya göre Fransa şirkete 1 Milyar Avro'luk sermaye koyacak ve farklı enstrümanlarla şirkete 3 Milyar Avro'luk tahsis edilecek. Bununla birlikte şirket Paris dışındaki Orly havalimanındaki 18 slotundan vazgeçecek.

Plana ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fransa Maliyeı Bruno Le Maire planın parçası olarak Fransa'nın şirkette en büyük hissedar olabileceğini ifade etti.

Air France-KLM ortaklığında Fransa ve Hollanda'nın yüzde 28 kombine payı bulunuyor 

Daha önce Le Maire, Air France-KLM ortaklığına yeni mali destek için Avrupa Birliği ile prensipte anlaşmaya varıldığını belirtmişti.

Air France-KLM ortaklığında Fransa ve Hollanda'nın yüzde 28 kombine payı bulunuyor. Ülkeler, şirketin geçen yıl doğrudanler ve devlet destekli garantilerle 10,4 Milyar Avro'luk destekmasının ardından yeni bir fonlama planı üzerinde görüşmeler yürütüyordu.

Pandemiden diğerşirketleri gibi sert etki gören Air France-KLM ortaklığından geçen yılın son çeyreğinde 2,1 Milyar Avro'luk nakit çıkışı olmuştu. Air France-KLM ortaklığının Kovid-19 salgının etkisiyle 2020'de 7,1 Milyar Avro zarar ettiği belirtilmişti. Şirketin cirosunun 2020'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 59 azalarak 11,1 Milyar Avro olduğu aktarılmıştı.