• 26 Haziran 2020 08:51
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

AB, Almanya'nın Lufthansa'yı kurtarma planına onayladı

Bu haberi dinleyin
26 Haziran 2020 AB, Almanya'nın Lufthansa'yı kurtarma planına onayladı

AB Komisyonu,manya'nın en büyük havayolları şirketi içinman hükümetinin 6 milyar Avroluk doğrudan mali yardımda bulunmasına ve geçici olarak şirkete hissedar olmasına onay verdi.

Başta Ryan Air olmak üzere diğerşirketleri,man hükümetinin bu kararını rekabete aykırı olduğunu belirterek itiraz edip konuyu AB’ye şikayet edeceklerini söylemişti

Komisyon'dan yapılan açıklamada adil rekabetin sağlanabilmesi için'nın yardım karşılığında Münih ve Frankfurt havaalanlarındaki iniş-kalkış saatlerinden (slot) vazgeçeceği bildirildi. Bu şekilde'nın rakipleri ikinda dörder uçak için slot hakkı kazanacak.

DW Türkçe'de yeran habere göre,'ya getirilen şartlardan biri de, devletin hissedarlığı tamamen son bulana kadar şirketin temettü payı dağıtmaması ve ikramiye ödemeleri yapmaması. Devletin şirketteki katılımı en az yüzde 75 oranında azaltılana kadar da yönetici maaşlarına kısıtlama getirilecek ve aynıanda faaliyet gösteren rakip şirketlerden yüzde 10'dan fazla hisseamayacak. Devlet yardımlarının başlamasından itibarentı yıl sonra devletin şirketten çekilmeyeceği şüphesi uyanması durumunda Komisyon'a yeniden yapılandırma planı sunulması gerekecek.

Lufthansa'yı iflastan kurtarmak içinman hükümetinin oluşturduğu toplam 9 milyar euro hacmindeki paket, devlete bağlı Ekonomik İstikrar Fonu'nun sermaye artırımı yoluyla şirketin yüzde 20 hissesini devralmasını da içeriyor. Ayrıca "sessiz ortaklık" çerçevesinde 5 milyar 700 milyon euroya varan mevduat ile 3 milyar euroya kadar de planlanıyor.