• 03 Mayıs 2021 14:42
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

AB'de 'seyahat' hazırlığı : 27 ülke Komisyon'un tavsiyesine uyacak

Bu haberi dinleyin
03 Mayıs 2021 AB'de 'seyahat' hazırlığı : 27 ülke Komisyon'un tavsiyesine uyacak

AB Komisyonu, salgınla mücadelenin iyi durumda olduğu ülkelerden yabancıların AB'ye seyahatlerine ilişkin sınırlamaların gevşetilmesini tavsiye etti.

Avrupa Birliği üyesi olan 27 devletin 5 Mayıs gibi erken bir tarihte Komisyon'un önerisini onaylayabileceği belirtiliyor.

Komisyon AB'ye seyahat edilebilecek ülkelerin listesini genişletmek için AB'de kullanılan 14 günlük vakada 100 bin nüfusa düşen 25 vaka kriterinin 100'e çıkartılmasını öneriyor. Öte yandan bu veri AB genelinde mevcut ortalama olan 420'nin hala çoktında.

AB Komisyonu ayrıca, kriterleri karşılayan ülkelerde EMA'nın onay verdiği aşıları kullanarak her iki doz COVID-19 aşısını yaptıran yabancıların AB'ye hiçbir sınırlama olmadan seyahat edebilmelerini önerdi.

AB içi seyahat kısıtlamalarının da aşı şartı ile gevşetilmesi öneriliyor. 

Komisyonun önerisi içinde zorunlu olmayan seyahatlerde gidilmesine izin verilen ülke listesinin genişletilmesi de yerıyor. Ancak seyahat edecek olanlar hala test ve/veya karantina kısıtlamalarına maruz kalabilir. Önerinin diğer önemli bir kısmı ise Hindistan gibi vakaların hızla artmasına neden olan daha bulaşıcı varyantların bulaşma riskine karşı bazı ülkelere seyahat izinlerinde "acil durum freni" kullanılması yerıyor.

Şu anda üzerinde çalışılan ve sıklıkla aşı pasaportu olarak da ifade edilen ancak COVID-19 test ve hastalık durumlarının bilgisini de içeren "Dijital Yeşil"nın standart bir seyahat belgesi olması planlanıyor. Ancak bu işler hale gelene kadar üye ülkeler gelecek turistlerin aşı ve COVID-19 geçmişlerini değerlendirmek için kendi yöntemlerini belirleyebilir. ABD ile de birlikte çalışıldığı belirtilen komisyon açıklamasında ABD'de geliştirilecek bir sistemin de benzer politikaları izleyeceği ifade ediliyor.

Avrupa İlaç Ajansı, şu ana kadar BioNTech Pfizer, Moderna, AstraZeneca Johson & Johnson aşılarına onay verdi.