• 15 Eylül 2023 00:57
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

ABD'den beş Türk firmasına Rusya yaptırımı

Bu haberi dinleyin
15 Eylül 2023 ABD'den beş Türk firmasına Rusya yaptırımı

 

Amerika Hazinelığı,'ya yaptırımlar kapsamında bir Türk vatandaşına ve Türkiye'deki beş şirkete yaptırım kararı aldığını duyurdu. Gelişmeyi Reuters, 'son dakika' ibaresiyle aktardı. 

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan ABD Hazinelığı’ndan kıdemli bir yetkili ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin,Türkiye’deki beş şirkete ve bir Türk vatandaşına yaptırım kararı aldığını duyurdu.

Beş şirket ve bir Türk yurttaşının’ya yaptırımları delmekle suçlandığı, adı geçen şirket ve kişinin gemi nakliyatı ve ticaret şirketlerinin’nın savunmalığına bağlı gemilere yönelik yaptırımları delmekte yardımcı olduğu da belirtildi.

Son dönemde ABD Hazineı Wally Adeyemo da dahil olmak üzere çok sayıda üst düzey ABD’li yetkili Türkiye’ye gelerek temasta bulunmuştu. Reuters bu ziyaretleri, “Herhangi bir Türk şirketinin’ya yardım etmesini engellemek için bir kampanya” olarak yorumlamıştı.

Reuters’a konuşan ve ismini açıklamayan yetkili, “Son 18dır Türkiye hükümetine ve özel sektöre endişelerimizi paylaştık ve onların savaşıyla bağlantılı yaptırım uyguladığımız kurum ve kuruluşlarla iş yapmanın önemli risklerini söyledik” dedi.

ABD Hazinelığı’nın Margiana İnşaat Dış Ticaret ve Demirci Bilişim Ticaret Sanayi’ne yaptırım uygulayacağı belirtilirken Denkar Ship Construction isimli şirkete de yaptırım uygulanacağı belirtildi. ID Ship Agency ve sahibi İlker Doğruyol ile birlikte CTL Limited’e de yaptırımın yapılacağı belirtildi.