• 04 Ocak 2021 16:03
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

AKTOB: “Turizmde 2020 deneyimlerimizle 2021’e hazırız”

Bu haberi dinleyin
04 Ocak 2021 AKTOB: “Turizmde 2020 deneyimlerimizle 2021’e hazırız”

“Uyumlu ve tutarlı seyahat protokolleri, uluslararası seyahate duyulan güveni yeniden kazanmak vei yeniden hareketlendirmek için çok önemlidir” diyen AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, “2020'de yaşadıklarımız ve aldıklarımız önlemler 2021 yılı için de yol gösterici olacak” dedi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı,virüs salgınının en ağır darbeyi vurduğu seyahat endüstrisinin tarihinin en büyük krizini yaşadığını söyledi

“Turizm tarihinin en zorlu yılını 2020’yi geride bıraktık” diyen Yağcı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye başta Akdeniz bölgesindeki rakipleri olmak üzere diğer ülkelere kıyasla bu krizi  daha az zararla kapattı.

Kamu yönetimi ile işbirliği

Bundan daha önce yaşanmış krizlerden edinilmiş birikim ve deneyimlerin yanında böyle dönemlerde daha da önem kazanan kamu yönetimli ile işbirliği de önemli rol oynadı.

Bu deneyim ve birikimlerimiz 2021 yılı için de yol gösterici rehberimiz olacak.

Şu tespiti yapmak gerekir ki salgın küreseli neredeyse bir gecede tamamen durma noktasına getirdi.

Milyonlarca insan, farklı yerleri keşfetme ve farklı kültürleri ve gelenekleri tanıma fırsatını kaçırdı ve dünya ekonomileri;in iş yaratma, kalkınmayı destekleme ve bölgeler arası dengesizliği giderme fırsatlarını tam gerçekleştiremedi.

Sektörümüzdeki tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen, ; yılı her zamankinden daha fazla birlik ve beraberlik içinde sonlandırdı.

Salgının ilan edilmesinden kısa bir süre sonra Martından beri sektörümüzün desteklenmesi noktasında gece gündüz demeden çalışmalarımıza başlamış ve devam etmekteyiz.

Önlemler sonuç verdi

Çalışmalarımız , uluslararası alandaki gelişmeleri de takip ederek ve COVID-19' ün etkilerini azaltmak için alabileceğimiz önlemleri alarak ve üyelerimizi sürekli bilgilendirerek bugünlere geldik.

Pandemideki yeni ve devam eden gelişmelere rağmen, Birliğimiz, her zaman sağlığın en önemli konu olduğunu kabul ederek ve gelişmelerin en son durumunu göz önüne alarakin yeniden başlaması için çalışmalarını sürdürmektedir.

Uyumlu ve tutarlı seyahat protokolleri, uluslararası seyahate duyulan güveni yeniden kazanmak vei yeniden hareketlendirmek için çok önemlidir. 2020'de başladığımız hareketinin 2021 yılında da sürdüreceğimize inancımız tamdır.

Sonlarda, kamu ve özel sektör paydaşlarımızlai tüm planlarımızın bir parçası haline getirdik.in toplumumuzun hemen hemen her kesimiyle olan sosyal ve ekonomik ilişkisine vurgu yaptık. 

Bu bütüncül yaklaşım,in ekonomimiz için ne kadar önemli olduğunu verilen desteklerle bir kez daha görmüş olduk. Özellikle bu kritik zamandae verilen ekonomik desteğin yerinde olduğu, bu ümit verici desteklerin sektörümüzün önümüzdeki yıllarda ülke ekonomisine katkısının çok daha fazla olacağı aşikardır.

Kurallara uyumda örnek olundu

Antalya, güvenli uluslararası seyahatin mümkün olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Antalya her zaman olduğu gibi bu zor dönemde dein yeniden başlamasına Dünyada öncülük etmiştir. Kendi rakiplerine kıyasla çok daha fazla misafiri ağırlamıştır. 

Bunlara ilaveten, yalnızcain sağlayabileceği sosyal ve ekonomik faydalar göz önüne alınması dain neden başlaması gerektiği noktasında önemlidir.

Dünya, aklın ve bilimin ışığında ‘virüs belasıyla’ mücadelede önemli bir noktaya geldi.

Küresel alandaki gelişmeler ve çözümler

Şüphesiz, COVID-19 virüsüne karşı aşı habeleri bizler için temkinli iyimserlik için bir nedendir. Ancak,in yeniden başlaması aşı gelişimi ile beraber turistler için karantina kurallarını,  turistlerin seyahatleri için küresel çapta yeni çözümler gelişmesi gerekmektedir.

2021 yılı küresel anlamdain yeniden başlaması için önemli bir yıl olacaktır. Bu noktada koordinasyon, iletişim, hızlı ve öngörülü davranmak bu sürecin başarı göstergeleri olacaktır.

2021 yılının hareketinin belirleyicileri olarak uçuşların kapasitesi ve sıklığı, ülkelerin seyahat kısıtlaması politikaları, karantina uygulamaları, misafirin covid-19 dönemi seyahat alışkanlığı, aşının yaygınlaşması gibi etkenler belirleyici faktörler olabilecektir.

Tüm bunlara rağmen, sektörümüzün daha fazla sürdürülebilirliliğe ve kapsayıcılığa ve herkes için kalıcı gelişme ve değişim sağlama konusundaki potansiyelini gerçekleştirme fırsatı oluşacaktır. 

2021 yılında bu durumu iyi değerlendireceğimize ve sektörümüzün büyüyeceğine inancımız tamdır.”