• 13 Haziran 2020 22:16
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Almanya ile görüşme, talep, imza, çağrı var sonuç yok

Bu haberi dinleyin
13 Haziran 2020 Almanya ile görüşme, talep, imza, çağrı var sonuç yok

Almanya’nın aralarında AB üyeliğinden çıkan’nin de olduğu 26 ülkeye seyahat kısıtlamasını kaldırırken Türkiye’yi liste dışında tutarken aralarında Türkiye’nin de olduğu 160 ülkeye yönelik seyahat uyarısı 31 ağustosa kadar uzatıldı.

Türkiye’nin bu listede olmasına tepkiler yükselirken tartışmalar sürüyor.

Laf çok sonuç yok

Almanya tarafı Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısının kaldırılabileceği yönünde sinyaller vermişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip ve ile konuştum, için Merkel ile de konuşacağım, artık gelsinler diyeceğim” demişti.

Konuyla ilgili olarak ve Türkiye Dışişleriları görüşmeler yapıldığını söylüyor. ve diğer meslek örgütleri ile çeşitli kuruluşlar hükümete çağrılar yapıyor. Bu arada hükümetin Türkiye kararını değiştirmesi için imza toplanıyor.

Ama bütün bunlara rağmen sonuç değişmedi.

Görüşmeler yapılıyor, talep edilmiyor ama..

Cumhurbaşkanı, Şansölye Merkel ile Dışişleri Bakam Çavuşoğlu da mevkidaşı Maaşla telefonla görüştü ve seyahat uyarısının bir an evvel kaldırılmasını istedi. 

Alman basınına konuşan Çavuşoğlu, büyük düş kırıklığına uğradıklarım belirterek, "Kararın arkasında yatan bilimsel gerekçe bizim için anlaşılır değil. Biz bu kararın mümkün olduğu kadar erken kaldırılmasını bekliyoruz” dedi.

Spiegel: Ek talepler yerine getirildi, sonuç değişmedi

Alman Spiegel Online'ın haberine göre Cumhurbaşkanı Tayyip, Başbakanı Angela Merkel. Dışişleriı Mevlüt Çavuşoğlu da mevkidaşı Heiko'la telefonla görüştü. Spiegel Online'a konuşan Çavuşoğlu,'nın kararım 'düş kırıklığı' olarak niteledi ve "Kararın arkasında yatan bilimsel gerekçe bizim için anlaşılır değil" dedi. Çavuşoğlu,'nın seyahat uyarısını 'mümkün olduğu kadar erken kaldırmasını beklediklerini' vurguladı. Türkiye'nin güvenli bir seyahat için tüm hazırlıkları yaptığım belirten Çavuşoğlu, alınan tedbirlerin Alman şirketi TÜV-Süd tarafından da test edildiğini hatırlattı. 

Bu arada Spiegel'in haberine göre Türkiye geçen hafta Alman Dışişlerilığı'na gönderdiği bir yazıda'nın bir talebini daha yerine getirdi. Buna göre İstanbul Havalimanı'nda bir laboratuvar kurulacak, yolcuların termal kameralarla ateşi ölçülecek. 38 derece veya üzerinde olan yolcular hızlı COVID-19 testinden geçirilecek. 2.5 saat içinde sonuç alındıktan sonra,virüs tanısı çıkanlar'ya geri gönderilecek. Türkiye bunun için Türk Hava Yolları'na geri gönderilecekvirüs hastalan için arka koltukları boş tutması yönünde bir talimat da gönderdi. Spiegel tüm bu önlemlere rağmen'm seyahat uyarışım kaldırmakta halen tereddüt ettiğini belirtti. 

DRV : Türkiye o kefeye konmamalı 

Alman Seyahatleri Birliği (DRV) de "31 Ağustos kararı turizmcilere darbe" diye bir açıklama yaptı. Birliğin sözcüsü Kerstin Heinen, Türkiye'nin Avrupa dışındaki tüm ülkelerle aynı kefeye konmasını 'orantısız' olarak niteledi. Sözcü,'m "Seyahat uyarısı, seyahat yasağı anlamına gelmiyor" sözlerini şöyle eleştirdi: "Hiçbir Alman tur operatörü Türkiye için de geçerli olan seyahat uyarısının bulunduğu ülkelere bir tek yolcu gönderemez. Bizim için dramatik bir durum bu. Birincisi 31 Ağustos tarihine kadar yapılmış rezervasyonları iptal etmek zorundayız. Çünkü yolcuları götüremeyiz. İkincisi ise bu ülkeler için yeni rezervasyonlar da alamayız. Çünkü buralara seyahat uyarısı ne zaman kalkar, kimse bilmiyor" dedi.