• 24 Ocak 2021 22:05
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Almanya, İspanya ve Mısır’a riskli ülkeler listesine aldı, Türkiye normal listede

Bu haberi dinleyin
24 Ocak 2021 Almanya, İspanya ve Mısır’a riskli ülkeler listesine aldı, Türkiye normal listede

Almanya'nın önlemleri kapsamında yüksek risk bölgesi olarak sınıflandırdığı ülke sayısı ilk kez 20'yi aştı. 

Robert Koch Enstitüsü'nün internet sitesinde yayımlanan listede, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İsrail'in yanı sıra birçok Alman'ın tatil için tercih ettiği, Portekiz ve gibi ülkeler de bulunuyor.

Türkiye normal listede.

Pazar gününden itibaren bu ülkelerden'ya gelecek yolcular, daha sıkı kontrollere tabi tutulacak. Eyalet yönetimleri derıca karantina koşullarını ağırlaştırma hakkına sahip olacak.

Almanya risk bölgelerini üç kategoriyeırdı:

Normal risk bölgeleri: 

Dünya genelinde Türkiye dahil 100'den fazla ülke bu kapsamda.

"Son yedi günde 100 bin kişide 50 yeni vaka" limitinin üstündeki ülkeler., Finlandiya, Norveç, Avusturya ve Danimarka'nın belli bölgeleri hariç Avrupa'nın tamamına yakınını kapsıyor. Yüksek risk bölgeleri:'dakinin çok üstünde vaka sayılarının görüldüğü ülkeler. Bu grup için 100 bin kişide görülen vaka limiti 200.'da şu an bu sayı 115., 200 limitini aşan ülkeleri, yüksek risk grubuna sokuyor. 

Ancak 200 limitini geçmeyen bazı ülkeler de istisnai durumlarda bu gruba dahil edilebiliyor. Bu grupta; ABD, İsrail,, Portekiz,, Arnavutluk, Andorra, Bolivya, Bosna Hersek, Estonya, İran, Filistin, Kolombiya, Kosova, Letonya, Litvanya, Lübnan, Meksika, Karadağ, Kuzey Makedonya, Panama, Sırbistan, Slovenya, Çek Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor.

Mutasyonlu virüs bölgeleri: 

Virüsün hayli bulaşıcı olan yeni türlerinin görüldüğü yerler. Şu ana kadar Birleşik Krallık, İrlanda, Güney Afrika ve Brezilya bu kategoride yer alıyor.

"Normal" risk bölgesinden gelen yolcular,'ya girdikten sonra en geç 48 saat içinde testi yaptırmak zorunda.rıca 10 gün de karantinada kalmak zorundalar. Ancak bu kişiler, ülkeye girişten en az 5 gün sonra yapılan testin sonucunun negatif çıkması durumunda karantinadan çıkabilirler.

Yüksek risk grubundaki ülkelerle mutasyonlu virüs bölgeleri arasındaki fark,'ya girişte, üzerinden en fazla 48 saat geçmiş bir test sonucu ibra etme zorunluluğu.rıca karantinadan muafiyet kuralları sıkılaştırılabiliyor. Bu karar eyalet yönetimlerinin tasarrufuna bırakılıyor.