• 16 Ekim 2020 22:31
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Almanya, seyahatlerde Türkiye’ye modelini diğer ülkelere de uygulayacak

Bu haberi dinleyin
16 Ekim 2020 Almanya, seyahatlerde Türkiye’ye modelini diğer ülkelere de uygulayacak

Avrupa genelindevirüs salgınında yükselen 2. Dalga tehlikesine karşıınacak önlemlere görüşenmanya’da hükümet seyahatler için Türkiye modelini diğer ülkelere de uygulayacak

Federal ve eyalet hükümetleri yükselen 2. Dalgaya karşıınacak önlemleri görüştü.

Alınacak önlemler kapsamında seyahat için riskli ülkelere giden ve bu ülkelerden dönenlere uygulanan karantina düzenlemesi, Türkiye için geçerli olan haliyle diğer ülkelere model olacak.

Federal kabine yeni model karantina yönetmeliği olarak kabul ettiği düzenleme tüm federal eyaletler için ortak biçimde uygulanacak.

Kabul edilen ve Türkiye’ye seyahatlerde halen uygulanmakta olan model, Robert Koch Enstitüsü tarafından riskli bölge olarak sınıflandırılan bir ülke veya bölgede girişten önceki on gün içinde kalan herkes, ülkeye döndüğünde on gün karantinayaınıyor. 

Bu konudamanya ve Türkiye ikili bir anlaşma imzalamış, bundan sonra Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısı Ağustos ayı başındamanya’dan Türkiye’nin Kuşadası ve Antalya'nın da aralarında olduğu dört sahil bölgesi için kaldırılmıştı.

Anlaşmada, Türkiye’ye gelen tatilcilerin ülkeden ayrılıp kendi ülkelerine gitmeden önce Covid-19 testi yaptırmaları şart koşuluyor.

Bu test birçok otelde ve ayrıca havalimanlarında yapılabilir. Sonuç negatifse, daha sonra karantina olmadanmanya'ya giriş mümkün oluyor. 8 kasıma kadar geçerli olan anlaşmanın bu tarihten sonra da devam etmesi bekleniyor.