• 22 Şubat 2021 21:09
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Almanya ve İngiltere’de sektörden hükümetlere : Yaz gelmeden kısıtlamaları rahatlatın

Bu haberi dinleyin
22 Şubat 2021 Almanya ve İngiltere’de sektörden hükümetlere : Yaz gelmeden kısıtlamaları rahatlatın

 

Avrupa seyahat pazarının iki ana pazarı ve’deki sektör temsilcileri

hükümetlerininvirüs salgınına yönelik aldıkları önlemleri gevşetmelerini istiyor.

Almanya Seyahatleri ve Tur Operatörleri Birliği (DRV) sektörün diğer dernek ve birlikleri ile birlikte hazırlanan dokuz maddelik yol haritasını hükümete sunarken’de de Seyahatleri Birliği (ABTKA) da benzer biçimde sektörü diğer örgütleri ile birlikte yaptığı açıklamada Başbakan Boris Johnson’u kısıtlamaların gevşetmeye çağırdı.

DRV hükümete sunduğu sekiz maddelik raporda aşıya rağmen uzun yıllarvirüs ile yaşamak zorunda kalınacağı varsayılarak hükümetin buna göre hazırlık ve plan yapması isteniyor.

DRV Başkanı Norbert Fiebig, "Kısıtlamaları denetimli biçimde kademeli olarak gevşetmek ve uluslararası hareketliliği yeniden başlatmak için bir strateji hazırlamalıdır. Bu, yalnız seyahat endüstrisi için değil ülke ekonomisinin geneli için de gereklidir” dedi.

DRV’nin sekiz maddelik önerisi şöyle

1. Sistematik test

2. Farklı risk seviyelerinin farklılaştırılması 

3. Karantina yerine test 

4. Alternatif hızlı test yöntemleri 

5. En yüksek güvenlik standartları

6. En üst düzeyde tüketici koruması

7. Güvenin güçlendirilmesi

8. Dijital aşı kaydı

İngiltere’de başbakan Johnson'a: Kısıtlamaları gevşetin

Almanya gibi’de de sektör hükümetin kısıtlamaları gevşetmesini istedi.

İngiltere sektöründen şirketler ve dernekler Save Future Travel adıyla bir araya geldi.

Save Future Travel, Başbakan Boris Johnson'a çağrıda bulunarak güvenli seyahatin geri dönüşünü güvence altına alacak bir "yol haritası" hazırlamasını istedi.

Çağrıyı; ABTA (İngiltere Tur Operatörleri ve Seyahatleri Derneği), AITO (Bağımsız Tur Operatörleri Derneği), CLIA (Cruise Lines Uluslararası Birliği), BTA (Cruise Line Seyahat Birliği) Business), Kuoni, TUI UK, , tatilleri, Royal Caribbean imzaladı

Çağrıda normale dönüşün risksiz olmayacağının bilincinde olunduğu, uluslararası seyahatlere getirilen kısıtlamaların halk sağlığını korumak için yapıldığının kabul edildiği belirtilerek, Hükümetin kademeli olarak yürüteceği bir plan ile yaza ortamın normalleşmesini sağlayacak önlem ve düzenlemeler içeren bir yol haritası çıkarması isteniyor.

Seyahat tavsiyesi ve kısıtlamaların ülke genelinde değil bölgesel olarak uygulandığı sisteme dönülmesinin istendiği çağrıda Ulusal İstatistik Ofisi'nden alınan verilere göre pandeminin patlak verdiğinden beri sektörde 160.000'den fazla çalışanın işini yitirdiği, birçok şirketin kapandığı, seyahat endüstrisinin bütün kesimlerinin zor durumda olduğu belirtiliyor