• 14 Haziran 2020 21:44
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Almanya’ya bir de Kalın anlattı

Bu haberi dinleyin
14 Haziran 2020 Almanya’ya bir de Kalın anlattı

Almanya'nınvirüs salgını nedeniyle Türkiye dahil 160 ülkeye seyahat uyarısı kararını 31 Ağustos'a uzatması üzerine Cumhurbaşkanı'ın talimatıyla Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,'ya giderek temaslarda bulundu. 

Kalın, yaptığı görüşmelerde, turizmde alınan önlemleri anlattı.

Kalın, temasları sırasında'nın normalleşme döneminde alınan önlemleri anlatıp’nın Türkiye'ye yönelik kararını yeniden değerlendirmesini istedi. 

Alınan önlemleri anlattı

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yakın kurmaylarıyla görüşmeler yapan Kalın, muhataplarınavirüsle mücadele kapsamında Türkiye'nin turizmde tüm önlemleri aldığını anlattı. Türkiye'nin tedbirlerde en başarılı ülkelerden birisi olduğunu kaydetti ve Türkiye'de ilk normalleşmeye başlayan sektörün turizm olduğuna dikkat çekti. 

Muhataplarına, Alman turistlerin en çok ilgi gösterdiği ülkelerin başında gelen Türkiye ile ilgili seyahat yasağı kararının zincirleme olarak hem sektörü hem ülkeleri hem de uçuşları olumsuz etkileyeceğini belirten İbrahim Kalın, otellere getirilensyon sistemini, genel kullanım alanlarındaki sosyal mesafe kuralını, açık büfeye yönelik tedbirleri, uçaklarda, otellerde ve sahillerde hayata geçirilen "hijyen" adımlarım detaylarıyla anlattı. 

Türkiye ile arasında başta liderler olmak üzere her düzeyde temasların devam ettirilmesi de kararlaştırıldı. 

“Bu durum tur operatörlerini de ilgilendiriyor” 

Almanya’nın AB’nin Türkiye’ye dönük seyahat uyarısının sadece Türk tur operatörlerini ilgilendirmediğini belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, ‘’Bu durum Alman tur operatörlerini ve Alman şirketlerini de ilgilendiriyor.ın da orada (Türkiye) yatırımları var. Aynı şekildelerin ve başka ülkelerin de. Biz bu hareketliliği (turizm) sağlık kuralları çerçevesinde yönetmenin mümkün olduğuna inanıyoruz. Türkiye bu konuda hazır, kendine güveniyor.’’ ifadelerini kullandı. 

''Yerinde inceleme yapabilirler''

Kalın turizmle ilgili son olarak; hazırlıkları ve çalışmaları görmek için bu ülkelerin yetkililerinin ve tur operatörlerinin Türkiye’de yerinde incelemeler yapabileceklerini kaydetti.

Erdoğan: Gelmek isteyenin önü kesilemeyecek”

Cumhurbaşkanı Tayyip da, "Almanya ile bir görüşmemiz olacak ama ben inanıyorum ki da Türkiye'ye gelmek isteyen turistlerin önünü kesmeyecek" demişti.