• 13 Ağustos 2022 22:48
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Amerika’nın peşine takılmanın ağır faturası çıkıyor: Yaptırımlar AB’yi vuruyor

Bu haberi dinleyin
13 Ağustos 2022 Amerika’nın peşine takılmanın ağır faturası çıkıyor: Yaptırımlar AB’yi vuruyor

Rusya’nın’ya saldırmasıyla başlayan savaş Avrupa’yı derinden sarstı. ABD ve ikilisinin peşine takılan Avrupa Birliği (AB) bunun bedelini en ağır şekilde hissediyor. Savaşın tarafları ve’ya komşu olan Birlik ülkeleri ABD ile birlikte askeri, siyasi ve ekonomik yaptırımları peşe peşe hayata geçirirken, bu kararlar kendilerini de vuruyor.

Fatura her geçen gün büyüyor. Avrupa, soğuk savaştan bu yana, son otuz yılda, aldığı tüm kararları birer birer rafa kaldırmaya başladı.

Sudan tasarruflar

AB ülkeleri, baş gösteren enerji kriziyle mücadele edemiyor. İklim kriziyle mücadele etmek için kömür santrallarından kurtulmayı hedefleyen Avrupa, şimdi kapadığı santralları dahi geri açıyor. İklim kriziyle ve enerji kriziyle mücadele için ise yurttaşa ‘tasarruf önerileri’ veriliyor. “Soğuk su kullanın, kravat takmayın, klima çalışırken kapıları kapayın” bunlardan yalnızca bazıları.

Yeniden örülen duvar

AB’nin Schengen bölgesinde duvarları kaldırma planları da sekteye uğradı. 26 ülkeden oluşan Schengen bölgesinde serbestçe seyahat edebiliyor. Ancak Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Batılı ülkelere tüm Rus ziyaretçilere yasak getirme çağrısında bulundu. Kremlin'in tepki gösterdiği bu çağrı AB ülkelerini de ikiye böldü. Estonya, daha önce ülke tarafından Schengen vizesi verilen vatandaşlarına sınırlarını kapatma kararı aldı. Estonya Dışişleriı, getirilen yasağın 50 bin kişinin Estonya’ya girişlerini etkileyeceğini belirtti.

Savaşı faturası

Fransa Enerjilığı, "Ukrayna'daki gelişmeler ve enerji pazarındaki gerilim" yüzünden Mosefle kentindeki kömürle elektrik üreten Saint-Avold santralini gelecek kış yeniden devreye sokmayı planladığını duyurdu. 

Almanya'nın'ya gaz taşıyan ana boru hattının vanasını kapası üzerine enerji krizi endişesiyle Berlin, kömürden elektrik üretim kapasitesini iki yıl süreyle 10 gigavvatt'a kadar arttıracak. 

Stockholm’deki Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), dünya genelindeki silah ve askeri teçhizat satışıyla ilgili bir rapor yayımladı. Silah satışı dünya genelinde nispeten düşerken Avrupa'da yüzde 20 arttı. 

Almanya’da Rus yurttaşlarına kapıların kapatılması tartışmaları devam Başbakanı Olaf Scholz, Ruslara AB ülkelerine turist vizesi verilmesi yasağı getirilmesine karşı çıkarken Estonya kapılarını kapadı. Ancak Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Batılı ülkelere tüm Rus ziyaretçilere yasak getirme çağrısında bulundu. Kremlin'in tepki gösterdiği bu çağrı AB ülkelerini de ikiye böldü. Estonya, daha önce ülke tarafından Schengen vizesi verilen vatandaşlarına sınırlarını kapatma kararı aldı. Estonya Dışişleriı, getirilen yasağın 50 bin kişinin Estonya'ya girişlerini etkileyeceğini belirtti. (Birgün)

Doğalgaz krizine yönelik öneriler  

BELÇİKA : Gıdaları ısıtmak için mikrodalga kullanın

ALMANYA : Düzenli kullanılmayan mekanlar ısıtılmasın

AVUSTURYA : Sıcak su yerine soğuk su kullanın

İSVİÇRE : Kış için mum ve odun stoklayın 

İSPANYA : Kamu binaları ve mağazalarda ışıkları söndürün

HOLLANDA : Kamu binaları daha düşük düzeyde ısıtılacak