• 02 Mart 2021 22:01
  • 0
  • 5 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Aşı pasaportu mu sertifikası mı, AB’nin kafası karışık, belirsizlik var

Bu haberi dinleyin
02 Mart 2021 Aşı pasaportu mu sertifikası mı, AB’nin kafası karışık, belirsizlik var

AB Komisyonu, yazları yaklaşırken üye ülkelerde yaşayanlarınında kısıtlamalara takılmadan seyahat edebilmesi için "aşısı" çalışmalarına hız vermek istiyor.

Belirsizlikler

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yaşayanların AB içinde özellikle yazlarında yeni tipvirüs (Kovid-19) kısıtlamalarına takılmadan seyahat edebilmesi için önerilen "aşısında" birçok belirsizlik ve itiraz bulunuyor.

Pasaport mu, mı, kart

AB Komisyonu, "aşısı", "aşı pasaportu", "Kovid pasaportu", "dijital seyahat kartı" gibi birçok isimle anılan belge için "Dijital Yeşil Geçiş Kartı" adını uygun gördü ve bunun için yasal düzenleme teklif edeceğini açıkladı. Dijital olarak hazırlanması planlanan belgenin 3 içinde, yani yazlarına kadar hazır olması öngörülüyor.

Aşısı, temel olarak kişilerin aşı olmuşlarsa nerede, hangi aşıyı ne zaman olduklarını, olmamışlarsa PCR test sonuçlarını, Kovid-19 geçirmişlerse antikor oluşturup oluşturmadıkları gibi tıbbi bilgilere ait dijital verileri içerecek., kişilerin AB içinde iş veya turistik amaçlı seyahatlerini kolaylaştıracak.

Yunanistan ve diyor

Aşısını özellikle gelirlerine ihtiyaç duyan ve gibi AB ülkeleri istiyor. 2020 yazında büyük geliri kaybına uğrayan ülkeler 2021 yazını boş geçirmek istemiyor.

Aşısını ilk öneren ülke oldu. bir yandan AB ülkelerinden gelecek turistler için kolaylık sağlamak isterken bir yandan da AB üyesi olmayan ülkelerle ikili anlaşmalar arayışına girdi ve bu kapsamda İsrail ile ikili anlaşma imzaladı. Atina yönetiminin ile de benzer bir anlaşma için görüşmeler yürüttüğü belirtiliyor.

İspanyol hükümeti ise ikili anlaşmalar yerine AB çatısı altında alınacak bir kararla bu belgenin seyahatlerde zorunlu kılınmasını istiyor. Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiı Nadia Calvino, "Kovid-19'da aşı pasaportu yazdan önce çıkarılmalıdır. Aşı pasaportu, AB içindeki yapılan bu yöndeki çalışmalara liderlik eden için temel bir konu." dedi.

IATA: olsun

Kovid-19 krizinden en fazla etkilenen sektörlerin başında bulunan hava yolu şirketleri ve tur operatörleri de "normale dönüşte" aşısının gerekliliğini öne çıkarıyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), AB liderlerine çağrı yaparak aşısı teklifinin desteklenmesini istedi.

Aşı olmayanlararımcılık mı yapılacak?

Ancakya karşı çıkan AB ülkeleri de bulunuyor. Bunlar arasında Fransa,, Belçika gibi ülkeler başı çekiyor. Karşı çıkma nedenleri arasında belgenin "adalet duygusunu zedeleyeceği" ve "ayrımcılığa yol açabileceği" gerekçesi öne çıkıyor.

Seyahat özgürlüğünekırı

Aşı pasaportuna karşı çıkanlar, aşı olmayan veya tıbbi nedenlerle aşı olamayanların haklarının ihlal edilebileceğini savunuyor.rıcanın temel haklar ve özgürlüklerle ilgili yasal zemini zedeleyeceği yorumu yapılıyor.

Bilimsel sorular

Aşısı tartışmalarının tıbbi boyutu da bulunuyor. Aşıların etkinlik süresinin, virüsün yayılmasını ne kadar önlediğinin henüz bilinmemesi bu konuda başta gelen gerekçeleri oluşturuyor.

Aşı olan bir kişinin bağışıklığının ne kadar süreceği henüz bilimsel kanıtlarla ortaya konmuş değil. Aşı olmuş kişinin virüsü başkalarına bulaştırmayacağının da henüz garantisi yok.

Çin veya Rus aşısı olanların durumu

Sertifikanın önündeki zorluklardan biri de "karşılıklı tanınma" sorunu. AB ülkelerinin çıkması halinde bunu önce sağlık sistemlerine entegre etmesi gerekiyor. Tüm AB ülkelerinin, aşılanan kişilerin bilgilerini ortak bir veri tabanına işlemesi gerekecek. Böylece diğer AB ülkeleri ihtiyaç duyduklarında bu veri tabanından kişilerin bilgilerine erişebilecek.rıca verilerin sınır kontrol sistemlerine de işlenmesi gerekecek.

Aşı pasaportunun tartışma yaratan bir boyutu da AB tarafından onaylanmamış aşıları olanların durumu. Örneğin AB'nin henüz onay vermediği Çin'de veya'da üretilmiş aşıları vurulanlara ne tür bir verileceği, verilirse geçerli olup olmayacağı belirsizliğini koruyor.

AB ülkelerinde şu anda AB'de kullanımı onaylanmış BioNTech-Pfizer, Moderna ve AstraZeneca aşıları kullanılıyor. Ancak AB ülkelerinden Macaristan Çin'den ve Slovakya da'dan aşı aldı. Macaristan'da Çin aşısının kullanımı başlarken, Slovakya'ya ilk parti Rus aşıları ulaştı.

AB’nin teknolojik altyapısı

B'nin aşısının şimdilik Birlik ülkelerinde yaşayanlar tarafındanı içinde kullanımı öngörülüyor. Ancak'ın İsrail ile yaptığı anlaşma gibi durumların ortaya çıkmasının uluslararası tanınırlığını da gündeme getiriyor. AB yetkilileri, aşısı için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile çalışmaların yürütüldüğünü, AB ülkelerinden Estonya'nın dijitalsyon konusunda DSÖ ile iş birliği yaptığını vurguluyor.

AB yönetimi,nın teknolojik altyapısında da liderlik etmek istiyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple ve Google'ın dijital altyapı boşluğunu doldurmasını istemeyen AB yönetimi, aşı pasaportunun hassas ve kişiye özel bilgiler içereceği gerekçesiyle sistemi kendisi kurmak istiyor.

Yavaş aşılama 

AB'nin aşı pasaportu çalışması bir taraftan da yaza kadar kaç kişinin aşılanmış olacağıyla yakından ilgili. AB yönetimi, üye ülkelerdeki yetişkin nüfusun yüzde 70'inin yaza kadar aşılanmasını hedefliyordu ama kısa sürede bu hedef yaz sonuna sarkıtıldı.

Şu anda aşılamalar ABD, İsrail ve gibi ülkelere göre oldukça yavaş ilerliyor. ABD'de nüfusun yüzde 22,5'ine,'de yüzde 31'ine, İsrail'de ise yüzde 93'üne ilk dozlar vuruldu. Türkiye ve Fas gibi ülkelerde bu oran yüzde 10 civarında.

Oysa AB genelinde henüz nüfusun sadece yüzde 7,5'i aşı olabildi. Aşı geliştiren 6 ilaç firmasıyla 2,6 milyar dozluk sözleşmeler yapmasına rağmen aşı dağıtımlarının ve aşılamaların yavaş ilerlemesi nedeniyle uzun süredir eleştirilen AB yönetiminin aşısında ne kadar başarılı olacağı ilerleyenlarda da yakından takip edilecek. (AA)