• 04 Ağustos 2020 10:31
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

“ATOR: Rusya’dan Türkiye’ye gideceklere test uygulanmayacak”

Bu haberi dinleyin
04 Ağustos 2020 “ATOR: Rusya’dan Türkiye’ye gideceklere test uygulanmayacak”

Kısa adı ATOR olan Tur Operatörleri Birliği Türkiye’ye gidecek Rus turistlere test uygulanacağına ilişkin haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

ATOR, yaptığı açıklamada Türkiye’ye giden Rus turistler arasındavirüs taşıyan birine rastlanması durumunda söz konusu kişi ile temas kuran tüm yolcuların karantinaya gönderileceği iddialarının doğru olmadığı söyledi.

Hızlı test yapılacak

Sputnik’te yeran ATOR’un açıklamasına göre, Türk sağlık makamlarının kuralları uyarınca Türkiye’ye gelen uçakta herhangi bir yolcuda Kovid-19 semptomuna rastlanırsa, ilgili kişiye polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemiyle hızlı test yapılacak. Test sonucu 4 saate kadarınabilecek ve sonucun pozitif çıkması durumunda yolcu bir devlet kliniğine muayene ve tedaviye gönderilecek.

Hasta kişinin iki sıra önünde, arkasında ya da yan tarafında oturan kişilere derhal test yapılacak.

Test sonucunun negatif çıkması halinde hastanın yakınında oturan turist, seyahatine olağan şekilde devam edebilecek ve karantinaya girmesi de gerekmeyecek.

Hastanın yakınında bulunan kişinin test sonucunun pozitif çıkması halinde, durumuna ve semptom taşımasına bağlı olarak, tedavi için devlet hastanesine gönderilebilecek. Söz konusu yolcu, bir semptom taşımaması ya da tedaviye ihtiyaç duymaması halinde ise karantinayaınacak.

Yolcu oteldeyken bir belirti gösterirse, ücretsiz olarakvirüs testinden geçirilecek ve devlet hastanesine kaldırılacak.