• 04 Aralık 2021 07:15
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Avrupa’da zorunlu aşı gündemde

Bu haberi dinleyin
04 Aralık 2021 Avrupa’da zorunlu aşı gündemde

Corona virüsü salgınının merkez üssü haline gelen Avrupa'da aşının zorunlu hale getirilmesi tartışılıyor.

Birçok AB ülkesi aşıyı zorunlu hale getirirken, bazıları da aşı olmayanları adeta sosyal yaşamdan soyutlayacak adımlar atıyor.

Corona virüsü vakalarının hızla tırmandığı ve Omicron varyantı ile birlikte panik içinde olan Avrupa’da birçok ülkede aşı kartı, maske zorunluluğu ve sosyal mesafe uygulamalarına devam edilirken birçok hükümet, aşı olmayanları hedefine aldı.

Avrupa’da aşı olmayanlara yönelik kısıtlama ve yasaklar hızla yayılırken Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de bu konununrıntılı olarak görüşülmesi için çağrıda bulundu.

Birçok ülkede kızamık aşısı gibi aşılar çocuklara zorunlu olarak yapılırken yetişkinlere zorunlu aşı yapılmak istenmesi ise kafa karışıklığı yarattı. Avrupa ülkelerinin Covid-19 aşı zorunluluğu ise bölgeden bölgeye değişiklik  gösteriyor.

AVUSTURYA

Aşılama oranlarının AB ortalamasının altında seyrettiği Avusturya’da 1 Şubat itibariyle corona virüsü aşısı zorunlu hale geliyor. Avusturya, böylelikle Avrupa’da aşıyı zorunlu hale getiren ilk ülke olacak.

Avusturya’nın eski Başbakanı Alexander Schallenberg, görevi bırakmadan önce Covid-19 aşısı olmayanlara yönelik sokağa çıkma yasağı getirmişti.

YUNANİSTAN

Corona virüsü vakalarının sağlık sistemine baskı yapmasının sonucunda’da 60 yaşın üzerinde olup Covid-19 aşısı yaptırmayanlara ceza verileceği duyuruldu. 15 Ocak’a kadar aşı olmayan Yunan yurttaşlarına 100 Avro ceza verilecek.

ALMANYA

Almanya’da vekiller yakında zorunlu aşı kararı almak için oylama yapaca. Merkel’den sonra’nın yeni başbakanı olan fakat henüz resmi olarak göreve başlamayan Olaf Scholz, Bundestag’da bir oylama yapılacağını ve vekillerin zorunlu aşıyı oylayacağını söyledi.

Almanya’da hükümett ortağı Yeşiller’in eş başkanlarından Robert Habeck de, “Zorunlu aşı bireyin özgürlüğüne zarar verebilir fakat toplumun özgürleşmesi ve insanları korumak için yapılmalıdır. Beşinci dalgayı durdurmak ve elimizi kuvvetlendirmek için genel aşı zorunluluğu hazırlıklarımızı tamamlamalıyız” dedi.

İTALYA

İtalya Sağlıklığı, “Aşı, sağlık çalışanlarının işini yapması için hayati bir öneme sahip” açıklamasını yaptı. Öte yandan kısa bir süre önce ülkedeki öğretmen ve okul çalışanları ile birlikte asker,  polis ve itfaiye erlerine aşı zorunluluğu getirildi. Bu yasak 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek.

FRANSA

Fransa’da belirli gruplara Covid-19 aşısı zorunluluğu getirildi.

Kamusal alanda çalışan bireylere aşı zorunluluğu ya da Covid-19’dan iyileşmiş olmak ya da negatif test sonucu zorunluluğu getirildi.

Bar, restoran, spor salonu gibi alanlara girmek için bu belgelerin gösterilmesi isteniyor. Fransa Sağlıkı Olivier Veran da zorunlu aşının Fransa’nın tercihi olmadığını söylemişti.

İNGİLTERE

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da kameralar önünde 3. doz corona virüsü aşısı olarak halkı teşvik etmeye çalıştı.

Sağlıkı Sajid Javid, BBC’ye verdiği demeçte, ülke genelinde bir Covid-19 aşı zorunluluğunun gündemde olmadığını söylemişti. Javid, kırsal bölgelerde yaşayanlarda aşıya mesafeli yaklaşıldığı dile getirmişti.

İSVEÇ

1 Aralık’tan itibaren 100 kişiden fazla insanın katıldığı ve kapalı alanda gerçekleşen etkinliklerde Covid-19 geçiş kartı isteniyor.

MACARİSTAN

Corona virüsü vakalarının durdurulamadığı Macaristan’da da sağlık çalışanları, kamu görevlileri ve devlet okullarında görevli öğretmenlere aşı zorunluluğu getirildi.

DANİMARKA

Danimarka restoran, sinema, kuaför gibi yerlere giderken aşı kartı ya da negatif test sonucu istenen kodu zorunlu kılmıştı.

İSVİÇRE

İsviçre’de “şeffaf ve anlaşılır bilgiler sunularak her insanın özgürce karar vermesine” izin veriliyor.

İsviçreliler kısa bir süre önce referandum yaparak, hükümetin Covid-19 önlemlerine destek kararı çıkarmıştı.