• 16 Eylül 2023 16:15
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

"Ayasofya ibadete de ziyarete de kapanmayacak”

Bu haberi dinleyin
16 Eylül 2023 "Ayasofya ibadete de ziyarete de kapanmayacak”

Kültür velığı, yaklaşık 1500 yıllık olanasofya'nın yüzlerce yıllık yorgunluğunu ortadan kaldırmayı planlayan restorasyon çalışmalarına hız verdi. 

Bu konuda çeşitli iddialar da ortaya atıldı. 

Bakanlık konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Hazine ve Maliyelığı'nın bütçe olarak desteklediği çalışmanın uzun süreli bir dönemi kapsayacağını, aşamalı bir şekilde yapılacak restorasyonun 50 yıl sonra dahi sürmesinin öngörüldüğü yıllarca süreceği, bu dönemdeasofya’nın ibadete ve ziyarete açık olacağı belirtiliyor.

Umut Erdem’in Hürriyet Gazetesi’ndeki haberinde şöyle deniyor:

BÖLÜM BÖLÜM YAPILACAK 

Bu doğrultuda bir kapatma yapılmadan aşama aşama, bölüm bölüm restorasyon ve güçlendirme çalışmaları yapılacak.lık yetkilileri, ortada yüzyılların getirdiği bir yıpranma olduğunu vurgulayarak, çalışmanın 50 yıl sonra bile devam etmesini hesaplıyor. 

Asıl hedefin ise tarihi yapının yüzlerce yıllık yorgunluğunun ortadan kaldırılması olduğu vurgulanıyor. AYASOFYA'NIN DİJİTAL İKİZİ 

Edinilen bilgilere göre, ilk olarak külliyede bulunan tüm yapılar ile parseli çevreleyen bahçe duvarlarını ve külliyenin yakın çevresini kapsayan, bütüncül, yüksek çözünürlükte, ulusal koordinat sisteminde tanımlı nokta bulutu verisi oluşturuldu. 

Böyleceasofya'nın bir dijital ikizi elde edildi. 

Bu dijital ikizin ise gelecekte güncellenebilecek bir veri olduğu vurgulanıyor. Bu teknik ile ileride iskele kurularak, yüzeylere yaklaşıldığında, binanın çok yüksek sanat değeri taşıyan bezemeleri ve mevcut çatlaklar gibi detayları yeniden üç boyutlu taranarak, dijital ikiz güncellenebilecek. Bu sayede binanın ömrünün uzatılması hedefleniyor.

Bakanlık yetkilileri,asofya Camisi'ndeki restorasyonla ilgili merak edilenleri Hürriyet'e açıkladı. 

Buna göre aşamalı bir şekilde yapılacak restorasyon yıllarca sürecek.asofya bu süreçte hiç kapanmayacak. Bilim Kurulu tarafından yürütülen çalışmalarda, şu ana kadar yapılan işler ise şunlar oldu: 

II. Mehmet Türbesi: 

Çatıda kurşun örtü değişti, dış cephede kimyasal temizlik yapıldı. Türbe yapısı genelinde bulunan mermer saçak kornişleri ile sütun başlıklarında bulunan tahrip olmuş ve eksilmiş kısımların tümlemesi yapıldı. Aleme altın varak yapıldı. 

II. Selim Türbesi:

Kurşun örtü kaldırılıp, yenileniyor. Kubbe dışlık imalata yenilendi. Aleme altın varak yapıldı.

Muvakkithanede: 

İç cephe, kapı ve pencere raspalan ve kimyasal temizlik yapıldı, muhdes (sonradan yapılan) malzemeler söküldü, kurşun çatI örtüsü yenileniyor. Mikro ve hidrolik kireç enjeksiyonu yapıldı. 

Sıbyan Mektebi: 

Raspa ve derz açma işlemleri yapıldı. Muhdes (sonradan yapılan) ekler kaldırıldı, tahrip olmuş ve sonradan müdahale görmüş kısımların onarımlan yapılıyor. 

Türbeler avlusu:

Kimyasal temizlik yapıldı, kurşun üst örtü yenilendi. 

MİNAREDE KISMİ SÖKÜM

Restorasyon için kurulan Bilim Kurulu'nun üyeleri, "Caminin minarelerinde bazı sıkıntılar var, bunları tespit ediyoruz. Çalışmalar yapılıyor. Bazı minarelerde konsolidasyon maksatlı müdahaleler yapılacak. Bir minarede de kısmi bir söküm yapılabilir ama o şu anda değerlendirme aşamasında" bilgisini verdi.