• 17 Mayıs 2022 00:35
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Bakan Ersoy: İstanbul kruvaziyer turizminde homeport olacak

Bu haberi dinleyin
17 Mayıs 2022 Bakan Ersoy: İstanbul kruvaziyer turizminde homeport olacak

Kültür veı Mehmet, Ulaştırma ve Altyapılığı’yla bir planlama yapıldığı ve Yenikapı’da yeni bir Port için çalışmalara başlandığının belirterek, "Çok yakın bir gelecekte İstanbul dünyanın sayılı homeportlarından biri haline gelecek" dedi.

Türkiye Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) İstanbul’da Mandarin Oriental Bosphorus’ta düzenlediği “Geleceğin Destinasyonu Türkiye 2022” düzenlenen Yatırım Forumu’nun açılışında konuşan, Türkiyeinin bir diğer önemli parçasının da kruvaziyeri ve Galataport projesi olduğunu belirterek şunları söyledi:

Homeport olunca…

“ Bizler stratejik planlamamızın, önemli bir neticesini de kruvaziyerinden almaya başladık. 

Geçtiğimiz yıl hizmete açılan Galaport sadece İstanbul’un değil, dünyanın en beğenilen kruvaziyer limanlarından biri. Attığımız adımlarla homeport haline geldi. Kruvaziyeri için gelecek turistler önce, birkaç gün konaklayarak İstanbul'un gastronomi, alışveriş ve kültür sanat zenginliklerini deneyimleyebilecekler.

Homeport olunca geminin ana çıkış veya varış noktası oluyorsunuz. Turistler bu noktada birkaç gün kalıp İstanbul’u da gezme şansı yakalıyor. 

Homeport sayesinde hem konaklama hem de yeme- içme sektörünüz fazlasıyla yararlanmış oluyor. Kruvaziyer turlarının sadece yaz sezonunda değil, 12 boyunca devam edecek olması da hareketliliğinin tüm yıla yayılmasını sağlayacak.” 

Yenikapı limanı

Yenikapı’da çalışmalarına başlanan yeni bir portun müjdesini veren, “Rakamlar çok açık. Galataport şu anda 200’ü aşkın gemi rezervasyonuna sahip. Bu sayıyı da ikiye katlayabileceğimizi biliyoruz. Önümüzdeki seneden itibaren bu sayının daha da artacağını görüyoruz. Bu da İstanbul için yeni bir port ihtiyacının da göstergesi. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için hemen Ulaştırma ve Altyapılığı’mızla bir planlama yaptık ve Yenikapı’da yeni bir port için çalışmalara başlandı. Neticede şunu söyleyebiliriz ki; 2024 ya da 2025’de de İstanbul’u Avrupa'daki cruise destinasyonları arasında ilk sıraya çıkarma hedefi hiç de uzak değil. İstanbul’u artık birçok kruvaziyer operatörü ana destinasyon olarak konuşmaya başladı. Çok yakın bir gelecekte İstanbul dünyanın sayılı homeportlarından biri haline gelecek” dedi.