• 24 Kasım 2022 13:33
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Bakan Ersoy : Turizmde artık süper ligdeyiz

Bu haberi dinleyin
24 Kasım 2022 Bakan Ersoy : Turizmde artık süper ligdeyiz

Kültür veı Mehmet,de Türkiye’nin artık 'Süper Lig'deyiz" dedi.

Bakan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ev sahipliğinde, DenizBank ana sponsorluğunda, Antalya Kundu’daki Aska  Otel’de düzenlenen "12. Uluslararası Resort Kongresi"nin açılışında, yaptığı konuşmadade önemli başarılara imza attıklarını söyledi.

Geçen yıl söz konusu kongrede, 2021 yılı ziyaretçi ve gelir hedeflerini revize ettiklerini açıkladığını hatırlatan, 2022'ye başlarken 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir hedefiyle yola çıktıklarını, bu hedefi ilk olarak temmuzda 47 milyon turist ve 37 milyar dolar olarak revize ettiklerini ifade etti.

"Turizm gelirimizde de önemli bir sıçrama gerçekleştirdik"

Bunun yetmediğini ve son olarak ekimde yeni bir revize yaptıklarını bildiren, şunları söyledi:

"Artık yeni hedefimiz 50 milyon turist, 44 milyar dolar gelir. İnşallah 2022 sona erdiğinde bu rakamları da geçtiğimizi hep birlikte göreceğiz. Ağırladığımız ziyaretçi sayısında olduğu gibi gelirimizde de önemli bir sıçrama gerçekleştirdik. 

Kişi başı gecelik ortalama harcamanın da bu yıl sonu itibarıyla 90 dolara yükseleceğini öngörüyoruz. 2022 rakamlarımızı 2019 ile kıyasladığımızda, pandemi sürecini çok iyi yönettiğimizi ve rakiplerimize fark attığımızı net şekilde görmekteyiz."

Türkiye olarak gelirlerinde 2019'a oranla yüzde 14 artış göstermeyi başardıklarının altını çizen, şöyle konuştu:

"Eğer yıl sonu tahminlerimiz gerçekleşirse ziyaretçi sayısında 2019'la farkı neredeyse kapatmış olacağız. gelirlerinde ise 2019'un çok üzerinde bir artış yakalayacağız. Tüm bu rakamlar bize şunu gösteriyor, bizde Türkiye olarak artık 'Süper Lig'deyiz. Bu işi en üst seviyede yapan ülkeleri rakip olarak görüyor ve hedeflerimize uygun bir şekilde ilerliyoruz.”