• 03 Haziran 2020 09:50
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

“Bakan Ersoy’un AKP’li belediyede rüşvet açıklaması neden araştırılmıyor.”

Bu haberi dinleyin
03 Haziran 2020 “Bakan Ersoy’un AKP’li belediyede rüşvet açıklaması neden araştırılmıyor.”

 

Kültür ve Turizmı Mehmet’un, Antalya Serik’in AKP’li Belediye Başkanı için ‘500 bin TL aldı’ açıklaması üzerine konuyla ilgili neden soruşturma açılmadığı soruluyor.

Rüşvet skandalını Meclis'e taşıyan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, "Görevde olan, iki tarafından doğrulanan bir olayı neden soruşturulmuyor. 'Belediye AKP'li olduğu için mi soruşturma başlamıyor" diye sordu.

Arı, AKP'li Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan'ın bir törende ifşa ettiği skandalı için İçişleriı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

Ne olmuştu

Arı, 6 Mayıs 2020'de Antalya ve ilçelerinde yapılacak yatırımlarla ilgili olarak Dışişleriı Çavuşoğlu, Kültür ve Turizmı Mehmet Nuri, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AKP-MHP'li milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla yapılan tele konferansta ortaya çıkan olayının üzerine gidilmediğini söyledi. Önergesinde "Bu toplantıda, Serik Belediyesi tarafından Günübirlik Alan'da bulunan işletme sahibinden 500 bin lira alındığını söylemesi üzerine AKP'li Serik Belediyesi Başkanı Enver Aputkan bu iddiasını reddediyor.

Toplantıda olan Dışişleriı Çavuşoğlu da Aputkan'a 'Siz değil sizden önceki döneme ait bir olay’ diye iddiayı doğruluyor" diyen Arı, şunları kaydetti: 

"Bu arada, önceki Belediye Başkanı da AKP'li. Aputkan'ın, 'Her ikia da soruyorum, madem şimdi açıkça söylediğinizi o zaman biliyordunuz da niye ses çıkarmadınız?' dediği ifade ediliyor. 

Aputkan, İçişlerilığı'ndan konunun araştırılması için müfettiş de talep ettiğini söylüyor. Ancak bugüne kadar İçişlerilığı tarafından bir müfettiş görevlendirilmiyor. 

Antalya Kumluca Belediyesi ile ilgili kasıtlı yaratılan dedikodular üzerine iki müfettiş görevlendiriliyor. Ama iki tarafından da teyit edileni soruşturmak için bizzat Serik Belediye Başkanı tarafından müfettiş talep edilmesine rağmen 1 aydır müfettiş görevlendirilmiyor. 

Bu iddialarla ilgili araştırmaya neden gerek görülmemiştir?

Serik Belediyesi'nin AKP'li, Kumluca Belediyesi'nin ise CHP'li olması müfettiş görevlendirmelerinde etkili olmuş mudur" diye sordu. 

İddiaya neden olan plajı olayı

Konu Serik’e bağlı ve Kadriye’deki plaj alanını düzenlenmesi konusunda Kültür ve Turizmlığı ile Serik Belediyesi arasındaki anlaşmazlık üzerine gündeme gelmişti.

Konuyla ilgili  bilgi veren Cavit Arı şunları söyledi:

Serik Belediyesi'nin işlettiği ve Kadriye beldelerindeki Günübirlik Turizm Tesis Alanlan tahsisinin Turizmlığı tarafından iptal edildi ve imar değişikliği yapıldı. 

Bakanlık iptal gerekçesi olarak Serik Belediyesi'nin yıllık olarak ödemesi gereken 1 milyon 200 bin liranın ödenmemesini ve sahile yapılan 120 metrekarelik sosyal tesisin kaçak olmasını gösterdi. 

Ama işin aslı öyle değil. 

Turizmlığı'te halkın kullanımına açık olan sahil şeridinin yaklaşık 16 bin metrekarelik bölümünü, Kadriye beldesinde ise 10 bin metrekarelik alanı imara açmak istiyor. 

O bölgede imar değişikliği yapılan alanın dönümü 5 milyon liradan satılıyor. O bölgeye otel yapılacak. Seriklilerin, imar planını iptali için açtığı iki ayrı dava sürüyor." 

Bakan’a da soru önergesi verilmişti 

Konula ilgili olarak İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi de Kültür ve Turizm B:akanı Mehmet’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi vermişti.

Bahşi’nin’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

1-Söz konusu plan Anayasada belirtilen kıyılardan yararlanmada kamu yararı gözetilmesine ilişkin hükümlere aykırı hareket edildiğini düşünüyor musunuz?

2-Vatandaşlarımız planlamada kamu yararının değil, rantın gözetildiğini düşünüyorlar. Bu konuda nasıl bir açıklamanız olacaktır?

3-Kadriye mahallesinde, doğa ve ormanların korunduğu, doğayla bütünleşik, halk ile turistlerin birlikte sahilden yararlandığı bir turizm yürütülmekteydi. Bu planlar yapılırken hangi rant beklentili yatırımcıların isteğine yönelik düzenlenmiştir?

4-Plan değişikliklerinde, bölgenin 10-20-30 yıllık nüfus projeksiyonları dikkate alınmış mıdır?

5-Artan nüfus yoğunluğunu karşılayacak yeterli teknik ve sosyal alt yapı alanları ayrılmış mıdır?

6-İki ayrı halk plajının 29 yıllığına TURAŞ A.Ş’ye tahsis edildiği doğru mudur?

7-Dünyada ve ülkemizde yaşanan Kovid-19 kaynaklı salgın nedeniyle halkın evde kalmasının tavsiye edildiği bu süreçte, kamuoyu vicdanını yaralayan imar ve yapılaşma uygulamalarına hız verilmesi doğru mudur?

Yorumlar

  • Lütfen Bekleyin.

Yorum Yaz