• 05 Ocak 2021 22:11
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Bakan Karaismailoğlu: Tarihi köprüleri turizme kazandırıyoruz

Bu haberi dinleyin
05 Ocak 2021 Bakan Karaismailoğlu: Tarihi köprüleri turizme kazandırıyoruz

Ulaştırma ve Altyapıı Adil Karaismailoğlu, 2003'ten bugüne 373 köprünün restorasyon çalışmalarının tamamlandığını, bunlardan tarihi olanlarıne kazandırıldığını söyledi.

Tarihi köprülerie kazandırma çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Karaismailoğlu, yurt içinde 2 bin 378 taş, ahşap, demir ve betonarme tescilli tarihi köprünün, yurt dışında ise çoğunluğu Bosna Hersek'te olmak üzere 316 Osmanlı Dönemi'ne ait tarihi köprünün bulunduğunu belirtti.

Geçen yıl 57 köprünün, 2003'ten bugüne ise toplamda 373 tarihi köprünün restorasyon çalışmalarının tamamlandığını bildiren Karaismailoğlu, tarihi köprülerin Türkiye için önemli bir değer olduğunu söyledi.

Tarihi Malabadi, Kızılin (Göksu), Taşköprü (Kastamonu), Büyükçekmece (Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü) ve Ani (Ocaklı) gibi yapıldıkları dönemde önemli işleve sahip köprülerin restorasyonlarının tamamlanarak tekrar kültür mirasına kazandırıldığının altını çizen Karaismailoğlu, şöyle devam etti: "Diğer yandan tarihi Sangarios (Justinianus) Köprüsü, İkizdere (Çatma Köprüsü), Osmanlı Dönemi'nde inşa edilen ve günümüze büyük oranda özgün detaylarıyla ulaşan Çankırı'daki tarihi Çaylı, Güvem, Yurtpınarköyü, Bayramören köprüleri ile Kastamonu'daki Aktaş, Çakırlar, Dörtocak, Yakaören ve Damlaçay ahşap köprülerinin çalışmaları ulusal ve uluslararası restorasyon ilkelerine göre devam ediyor."

"Tarihi köprüler ülkemizin önemli değerleridir"

Karaismailoğlu, hem kültür tarihi hem de teknoloji tarihi açısından büyük önem arz eden ata yadigarı tarihi köprülerin belgelenmesi, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla aslına uygun restore edip, korunmasını sağladıklarına işaret ederek, şunları kaydetti: "Tarihi köprüleri gün yüzüne çıkarıp, vatandaşlarımızla buluşturmayı hedefliyoruz. Tarihi köprüler ülkemizin önemli değerleridir. Tarihi köprülerimizie kazandırıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği, desteği ve bize aşıladığı başarma azmi ile daha nice yol, köprü, han ve hamamların yapımı ve onarımlarını hep birlikte gerçekleştireceğiz."