• 17 Temmuz 2021 23:43
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Bakanın gönlünden geçen ve tahmin edilen rakamlar: 30-23/25-20

Bu haberi dinleyin
17 Temmuz 2021 Bakanın gönlünden geçen ve tahmin edilen rakamlar: 30-23/25-20

Kültür veı Mehmet , bu yılki hedeflerini revize ettiklerini belirterek, "Hedefleri 25 milyon turist, 20 milyar dolar gelir beklenti olarak düzelttik. Şu anda iyi de gidiyor, inşallah hedeflere ulaşacağız. Ama gönlümdeki hedefi sorarsanız 30 milyon turist, 23 milyar dolar gelir " dedi.

CNN Türk'te Cüneyt Özdemir'in 5N1K programında konuşan, küresel salgında Martında yaşananlardan sonra Türkiye'nin kademeli normalleşme programına yöneldiğini belirterek “Eğer vatandaşlar daha hızlı hareket edip aşılanmayı ön plana çıkarırsa Türkiye'nin hızlı bir şekilde tam normalleşmeye geçebileceğini” söyledi.

Müzik Yasağı

Bakan, müzikle ilgili uygulanan kararların da kademeli normalleşmeyle genişletildiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu :"İlk normalleşme başladığında müzik saat 19. 00'a kadardı, sonra vaka sayılarındaki düşüşle birlikte ikinci aşamaya geçildi ve saat 21. 00 olarak açıklandı. Sonra üçüncü aşamaya geçilerek 24. 00 olarak açıklandı, yani her dönem bir önceki döneme göre rahatlatılarak uygulandı. Tekrar veriler ve rakamlar değerlendirilip Bilim Kurulu ve Sağlıklığının önerileri doğrultusunda kabine tekrar bir karar alacak. konusunda rakip ülkelere bakalım'ya,'a, yolcu tedariki veren'ye bakalım, mesela'da saat 22. 00 ve 24. 00 olarak uygulanıyor, Avusturya'da 24. 00 olarak uygulanıyor.'da sokağa çıkma yasakları tekrar başladı. Yani biz tekrar kapatmayı mı göze almalıyız yoksa kademeli bir şekilde rahatlatarak getirmeyi mi göze almalıyız. Bence Türkiye şu an kademeli normalleşme konusunda çok doğru ilerliyor. 

Turizm Teşvik Kanunu ve Belediyeler

Kültür veı, Teşvik Kanunu'nda belediyelerin herhangi bir yetkisinin alınmadığını hatırlatarak, "Hatta o olmazsa olmaz diyerek korunuyor ama deniliyor ki ilave olaraklık belgesi de almanız gerek. Çünkü sınıflandırma ve kalitenin belli bir seviyeye getirilmesi için Kültür velığının denetlemesi şart. Burada ilave bir belge getiriyoruz, mevcut haklara kesinlikle dokunmuyoruz. " diye konuştu.