• 18 Kasım 2020 14:25
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Bill Gates : “İş seyahatlerini, eski ofis yaşamınızı unutun!

Bu haberi dinleyin
18 Kasım 2020 Bill Gates : “İş seyahatlerini, eski ofis yaşamınızı unutun!

Microsoft’un kurucusu Bill Gates,virüs salgınının etkisiyle değişmek zorunda kalan iş ve çalışma yaşamının, gelecekte bile salgın öncesi seviyelere geri dönmeyeceğini söyledi. Gates “İş seyahatlerini ve alıştığınız ofis çalışmalarını unutun” dedi.

Eşi ile birlikte yönettiği ve eş başkanı olduğu Bill & Melinda Gates Vakfı ile aralarında BionTech’in de olduğu aşı çalışması yapan şirketlerin hisselerine önemli miktarlarda yatırım yapan Gates, The New York Times’ın düzenlediği DealBook Konferansında soruları yanıtladı.

En köklü değişiklik iş seyahatlerinde olacak

Salgının iş dünyasında bırakacağı en büyük değişimin iş seyahatlerinde olacağını ifade eden Gates’e görevirüs nedeniyle bu yıl ofis işleri ve iş seyahatlerinde görülen köklü değişiklikler, pandemi yatıştıktan sonra bile ortadan kalkmayacak.

“Tahminim, iş seyahatlerinin yüzde 50'sinden ve ofisteki günlerin ise yüzde 30'undan fazlası ortadan kalkacak” diyen belirten Gates’in öngörüsüne göre başka birinin önünde fiziksel olarak oturup bir şeyleri şahsen ve yüz yüze tartışmak için seyahat etmenin önemli olduğu iş gezileri artık olmazsa olmaz bir kriter olmayacak. 

Geçenlarda Bill Gates’in bu tahminini destekleyen raporlar da yayınlanmıştı.

Bank of America: 2024 sonuna kadar toparlanma zor

Bank of America’ın ekimında paylaştığı araştırmaya göre iş seyahatlerinin 2023 yılının sonlarına ve hatta 2024 yılına kadar toparlanması olası görünmüyor.

Bazı şirketler için çalışanların her yerden uzaktan çalışabileceğini belirten Gates, evden çalışmanın kalıcı hale gelebileceğini söyledi.

Yüz yüze etkinliklere alternatif olarak yapılan sanal toplantıların en önemli dezavantajının “yeni insanlarla tanışamama” konusunda yaşandığına dikkat çeken Gates, "Toplantılardan sonra şans eseri karşılaşmalara izin vermek için yazılım tarafında daha fazlası yapılabilir" dedi.