• 20 Kasım 2020 08:23
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

‘Burası yolgeçen hanı mı’ sesleri yükseliyor: Türkiye seyahat sınırlaması uygulamayan 7 ülke arasında

Bu haberi dinleyin
20 Kasım 2020 ‘Burası yolgeçen hanı mı’ sesleri yükseliyor: Türkiye seyahat sınırlaması uygulamayan 7 ülke arasında

Koronavirüs salgınındaki artış üzerine kısıtlamalara gidilir düzenlemeler yapılırken, Türkiye yurtdışından giriş çıkışlara kısıtlama uygulamayan yedi ülkeden biri.

Konu ‘ Bu kadar önlemınırken dünyanın her yerinden isteyen herkesin Türkiye’ye gelip gitmesi, sınırların açık olması nedeniyle sorulan “Burası yolgeçen hanı mı’ sorusunun son dönemde yüksek sesle sorulduğu ortamda dikkat çekiyor.

BBC’deki haberde Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) “dünyada uygulanan seyahat sınırlamaları” ile ilgili haritasında, Türkiye seyahat sınırlaması uygulamayan 7 ülke arasında yerıyor.

Bu 7 ülke; Meksika, Brezilya, Afganistan, Türkiye, Kuzey Makedonya, Sırbistan, ve Arnavutluk.

Daha önce sınırlama uygulamayan 8 ülkeden biri olan Moritanya’da da yurtdışı ziyaretçilerin uygulaması gereken önlemler açıklaması ile Türkiye 7 ülke arasında kaldı.

Türkiye’ye yapılan uçuşlar kapsamında gelen yolculardan test yaptırmaları istenmiyor. Kişilerin kendilerini bazı diğer ülkelerde olduğu gibi karantinayama zorunluluğu da yok.

Ancak havalimanları Haziran ayında yeniden faaliyete geçerken dile getirilen önlemler arasında, havalimanlarında gelen yolculara test yapılması da vardı.

1 Haziran’da BBC Türkçe’ye konuşan İGA Havalimanları Genel Müdürü Kadri Samsunlu, “Sağlıklığı ile beraber, yurt dışından gelen bütün yolcuları Türkiye’ye girecek bütün yolcuları testten geçireceğiz. Yaklaşık 2 saat içinde bu testin sonucu çıkacak ve negatif olanlar gönül rahatlığıyla ülkeye girecek, biz de onları ülkemize kabul edeceğiz” demişti.