• 11 Ekim 2021 23:36
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Çevre Bakanlığı’nın adına iklim değişikliği eklendi

Bu haberi dinleyin
11 Ekim 2021 Çevre Bakanlığı’nın adına iklim değişikliği eklendi

Cumhurbaşkanı Tayyip, Çevre ve Şehirciliklığının adının Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliğilığı olarak değiştirileceğini açıkladı. 

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan yeni düzenlemeye ilişkin şunları söyledi:

"İklim değişikliği ve göç konusunda hayata geçirmeyi kararlaştırdığımız yeni yapısal düzenlemelerin müjdesini de milletimizle paylaşmak istiyorum. Çevre ve Şehirciliklığımızın ismini Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliğilığı olarak değiştiriyor, bünyesinde bir de İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu oluşturuyoruz. 

Meteoroloji, Çevrelığına bağlandı

Bulığımıza bağlı olarak altında ilgili tüm birimlerin yer alacağı bir İklim Değişikliği Başkanlığı kuruyoruz. Konu ile yakın ilişkisi sebebiyle halen Tarım ve Ormanlığımıza bağlı olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğünü de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliğilığına bağlıyoruz. 

Bu kurumlarımız Tarım ve Ormanlığı ile ilgili sorumluluklarını da yerine getirmeyi sürdürecektir. 

Göç İdaresi Başkanlık oldu

Bir diğer kurumsal reformu da göç konusunda yapıyoruz. İçişlerilığımıza bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün statüsünü yükselterek Göç İdaresi Başkanlığı haline dönüştürüyoruz. Böylece ülkemizin göç konusunda çok daha kapsamlı, etkin ve hızlı hareket edebilmesini sağlayacak kurumsal kapasiteyi oluşturmayı hedefliyoruz."