• 04 Eylül 2021 21:53
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Çin’de turizm 40 yılda nereden nereye geldi, Çinliler için turizm nasıl değişti

Bu haberi dinleyin
04 Eylül 2021 Çin’de turizm 40 yılda nereden nereye geldi, Çinliler için turizm nasıl değişti

Yıllardır dünya ekonomisinin lokomotifi işlevini gören Çin,de de hızla ilerliyor. Bu hızla günümüzde dünyainin merkezinin Avrupa’dan Asya’ya kayacağı bunun da liderliğini Çin’in yapacağı öngörülüyor.

China Travelnews’te yer alan değerlendirmede şöyle deniyor:

40 yıl önce yurtdışına seyahat etmek Çin'deki sıradan insanlar için bir rüyaydı. Yurtdışına seyahat etmeyi göze alabilen çok az sayıdaki kişi için de vize almak neredeyse olanaksızdı. Çünkü birçok büyükelçilik vize alan kişinin gideceği ülkeden evine dönmeyeceğini düşünüyor bundan korkuyordu.

Çin’de son kırk yılda herşey gibide de çok şey değişti.

İstatistiklere göre 2019 yılında Çinliler yurtdışına 155 milyon seyahat gerçekleştirdi. 6 milyardan çok Çin’li de yurtiçinde seyahate çıkıyor. 

Çin günümüzde başta Avrupa olmak üzere dünyanın her yerindeki gezginler için görülmesi gereken bir yer oldu. Çin her yıl on milyonlarla ifade edilen ziyaretçi alıyor. Çin aldığı ziyaretçi sayısı itibariyle Amerika ve’nın önüne geçti.

Çin halkı yurtdışı seyahatlerde 130 milyar dolar, yurt içi seyahatlerde yaklaşık 1 trilyon dolar harcadı. Bu Çin halkının yaşam standartlarının ne kadar geliştiğini ve hükümetin beş iş günü ve bir ila üç haftalık tatil politikasının ne kadar arttığını gösteriyor.