• 11 Eylül 2020 09:22
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Destinasyonların yarısı seyahat kısıtlamalarını hafifletti

Bu haberi dinleyin
11 Eylül 2020 Destinasyonların yarısı seyahat kısıtlamalarını hafifletti

Almanya’nın 160 ülkeye uyuladığı seyahat uyarısı süresini uzatırken  seyahat kısıtlamaları dünya çapında hafifletildi.

Kısa adı olan Birleşmiş Milletler Dünya Örgütü dünyadaki destinasyonların yarısından fazlasında (Yüzde 53)virüs salgını nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamalarının hafifletildiğini açıkladı.

UNWTO’nun  1 Eylül itibarıyla 115 destinasyondan derlediği verilere göre 19 Temmuz'dan bu yana geçen süre içinde 28 destinasyon daha kısıtlamaları hafifletti.

UNWTO'ya göre, seyahat kısıtlamalarını kaldıran destinasyonlar, yüksek veya çok yüksek düzeyde sağlıktyapısına sahip olan ve nispeten düşük Covid-19 enfeksiyon oranlarına sahip olan yerler olduğu belirtiliyor.

Araştırmaya göre Gelişmiş ekonomilerde, seyahat destinasyonlarının yüzde 79'u kısıtlamaları çoktan kaldırdı. Gelişmekte olan ekonomilerde, destinasyonların yalnızca yüzde 47'si bunu yaptı. Kısıtlamaları hafifleten destinasyonların yüzde 64'ünün yurt dışından gelen turistler için bir ulaşım aracı olarak havacılığa yüksek veya orta düzeyde bağımlı olduğu kaydedildi.

Araştırmaya göre 93 destinasyonun (dünyadaki tüm destinasyonlarınyüzde 43'ü) hâla sınırlarıe tamamen kapalı.

Bunlar arasında 10 gelişmekte olan küçük ada devleti, en az gelişmiş bir ülke ve karayla çevrili üç gelişmekte olan ülke bulunuyor.

Halen en katı kısıtlamalara sahip destinasyonların yarısından fazlası da ağırlıklı olarak havacılığa dayanıyor: bu ülkelere gelen turistlerin en az% 70'i hava yolu ile geliyor.