• 13 Ağustos 2022 22:30
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Doğalgaz krizi Avrupa’yı sardı: Kış için odun stoklanıyor

Bu haberi dinleyin
13 Ağustos 2022 Doğalgaz krizi Avrupa’yı sardı: Kış için odun stoklanıyor

Rusya’nın AB’nin kendisine yaptırımlar uygulaması üzerine doğalgaz sevkiyatını düşürmesiyle Avrupa’da kışın evlerde yaşanacak ısınma sorunlarına yönelik önlemler alınıyor.

Doğalgaz krizinden doğacak sorunlar üzerine bir yandan özellikle yaşlı kesimi kışlarını ülkelerinde geçirmeleri için aralarında Türkiye’nin de olduğu Akdeniz ülkelerini harekete geçirirken bir yandan da, Hollanda ve diğer ülkelerde insanlar yaz ortasında kış için hazırlık yaparak odun stoklamaya başladı.

Hollanda

Aydınlık Avrupa Eki’nde yer alan Ahmet Korkmaz’ın haberine göre Hollandalı odun tüccarları müşterilere yetişmekte zorlanıyor. Böyle giderse, pahalı olmasına rağmen yurt dışından odun ithal etmek zorunda kalacağını öngören odun tüccarları, "Müşterilerin yoğunluğuna bakacak olursak ortalık sanki kış gibi görünüyor" diyor.

Hollanda'da yılda yakılacak odun hacmi devlet denetimi altında olduğundan, devletnı zamanda da odun tedarikçisidir. Devlet Orman İşlerinden sorumlu Marcel van Dun, kışlarında yakılacak oduna yönelik artan talep konusunda pek de olumlu düşünmüyor.

Dun. "Tabii ki enerji fiyatları yüksek, oduna artan talepten dolayı tüccarlar daha fazla gelir sağlıyor. Kışlarında halkın odun yakmasına olumlu bakmıyoruz. Zamanında birkaç tane büyük odun tüccarıyla sözleşme olduğundan Devlet Orman Müdürlüğü odun tüccarları hala bir miktar odun tedarik etmektedir. 2025 yılında söz konusu sözleşmenin süresi doluyor ve odun tedarikçiliğini bırakacağız" diyor.

Belçika

Enerji fiyatlarının arttığı ve önümüzdeki kışın tarihin en pahalı kışı olabileceği endişesiyle odun stoklama Hollanda ile sınırlı kalmayarak Belçika'ya da sıçramış durumda. Araştırmalara göre Belçikalı odun tüccarları da artan talebe yetişemiyor.

Belçikalı odun tüccarları, "Rusya'nın'ya başlattığı askeri harekatın ardından nakliye maliyetleri ve Avrupa pazarındaki Çinli alıcılar nedeniyle odun pazarı da nasibini aldı. Taleplerin ancak yüzde 10'una yanıt verebiliyoruz.

En büyük çevrimiçi odun ticareti yapan 'brandhout.com', rezervasyonlarla çalışıyor ve yalnızca kayıtlı müşterilere yardımcı olabiliyoruz. Yakacak odun miktarı sınırsız olsaydı, on kat daha fazla satabilirdik" diyor.

İsveç, Slovakya ve Baltık ülkeleri

İsveç'te de oduna olan talep oldukça yüksek, Slovakya'da ve Baltık ülkelerindeki odun tüccarları müşterilerine yok satıyor, yüksek nakliye masrafları odun ihracatını tamamen durdurdu. Estonya'da da yakacak odun fiyatı yüzde 240 oranında artmış durumunda.

Doğalgaz krizi yarattığı fırsat

Avrupa’da doğalgaz krizinden dolayı kışlarında yaşanabilecek ısınma sorunu özellikle yaşlı nüfusu endişelendirirken aralarında Türkiye’nin olduğu Akdeniz ülkeleri yaşlıların kış mevsiminde ülkelerinde geçirmeleri için harekete geçti.

Yunanistanı Vassilis Kikilias, Bild gazetesine verdiği demeçte,ı, evlerindeki olası bir yakıt masrafından kurtulmak için kışlarını'da geçirmeye davet etmişti.

İspanyaı Reyes Maroto da Alman yaşlıları kışlarını ülkesinde geçirmeye çağırmıştı.

Türkiye’de de bazı oteller özellikle’daki yaşlı kesimin kışı Türkiye de geçirmelerini sağlayacak paket turlar hazırlamaları için tur operatörleri ile görüşmeler yapıyor.